Turkar är turkar, även om de bor i Europa

Den gångna veckan har präglats av turkiska demonstrationer i flera europeiska städer. Turkiska flaggor, turkiska slagord och turkiska krav. Tyskland har enligt olika källor uppskattningsvis mellan fem och sju miljoner turkar, många – kanske de flesta, med sitt turkiska medborgarskap kvar.

Mångkulturalister har påstått att alla kan ”bli svenskar”. Åsa Romson (MP), tills nyligen vice statsminister, har till och med sagt i ett replikskifte i riskdagen att ”alla som åker [Stockholms] tunnelbana är svenskar”.
Men så är det så klart inte. Om något, så visar demonstrationerna och kravallerna att turkarna först och främst är turkar, och att politikernas teorier om integration och berikande mångkulturella samhällen inte har någon som helst förankring i verkligheten.

När Recep Erdogan, som då var Turkiets premiärminister, besökte Tyskland 2011 så manade han på ett massmöte turkarna att inte assimilera sig: ”Ni är en del av Tyskland, men även av vårt storslagna Turkiet”.

Politiker från Turkiet har under mars månad farit runt i Europa för att besöka de inte så små minoriteterna inför folkomröstningen angående en utökning av presidentens makt och befogenheter som ska hållas i april. När nederländska ministrar förbjöd två turkiska ministrar att tala till sina etniska fränder i landet utbröt kravaller. Även Tyskland, Österrike, Schweiz och Danmark har förbjudit turkiska statens representanter att hålla offentliga möten. Hårda ord och anklagelser har sedan dess haglat mellan länderna.

Sanningen är att mångkultur inte är den ”fredens” ideologi som den framställs som. Tvärtom skapar mångkultur otrygghet, fiendskap och splittring i de samhällen den drabbar. Turkar som kommer till Europa förblir turkar, hur mycket tunnelbana i Berlin eller Stockholm de än åker. Vad blev resultatet när Nederländerna förbjöd turkiska ministrar att tala? Turkarna bildade ett eget parti som nu sitter i Nederländernas parlament. Det företräder specifika etniska intressen, samtidigt som ingen företräder nederländarnas etniska intressen – inte minst rätten att ha få ha kvar ett eget hemland.

Utan mångkulturen och påtvingad friktion mellan olika etniska grupper som tvingas dela samhälle med varandra skulle Europa och världen vara mycket fredligare. Om turkarna fick skapa precis det samhälle de ville i sitt land, och européerna slapp turkiska gruppers krav på att våra samhällen ska anpassa sig till deras traditioner, kultur och religion, så skulle många orsaker till irritation och ilska försvinna.

Visst finns det samhällen som är mångspråkiga, som till exempel Schweiz med sina tyska, franska och italienska grupper, samt ett stort antal europeiska invandrare, och som ändå fungerar alldeles utmärkt. Men de är inte mångkulturella i betydelsen att helt skilda civilisationer försöker att bygga ett samhälle tillsammans.

Mångkulturens försvarare brukar själva hävda att de är både toleranta och gillar olikheter. Det är en stor lögn. I praktiken försöker de påtvinga omvärlden sina liberala globalistiska idéer, som de anser vara universella, kanske bäst illustrerat av USA:s och Natos bombningar av land efter land som inte fogar sig in i detta system. Samtidigt kräver mångkulturalisterna att européer ska ge avkall på sin kultur och sitt sätt att leva – i arbetslivet, på badhusen, på festivaler och så vidare – för att anpassa sig till allt större och högljuddare etniska minoriteter.

Detta är ingen tolerans, det är arrogant och illvillig intolerans av värsta sort som mångkulturalisterna uppvisar.
Själv anser jag att den enda vägen till fred i världen är en förståelse för att olika folk och kulturer har skilda synsätt på vad som är ett bra samhälle. Respekterar man de olika etniska gruppernas rätt att forma sin egen framtid i sina egna länder så finns också en förutsättning till ömsesidigt goda relationer.

Det är dags att damma av den gamla vänsterdevisen Alla folks frihet – hela världens fred. När vänstern genomgick sin metamorfos och blev nyliberaler med globalism och mångkultur på programmet släppte de även ”folk” som begrepp, men det är lika sant i dag som då.

Dela artikeln

Materialet är upphovsrättsskyddat. Du har tillstånd att citera fritt ur artiklarna förutsatt att källa (www.nyatider.se) anges. Foton får inte återanvändas utan Nya Tiders tillstånd.

Chefredaktör och ansvarig utgivare

Relaterat

Det våras för kärnkraften

Det våras för kärnkraften

🟠 VETENSKAP OCH TEKNIK I början av 2025 inledde Europeiska kommissionen en uppdatering av sitt vägledande kärnenergiprogram från 2017. I och med att leveranserna av billig rysk gas till Europa via rörledningar praktiskt taget har avbrutits överväger nu många europeiska länder att återuppta användningen av kärnkraft för elproduktion som inte är väderberoende. Belgien har just avbrutit sin avveckling av kärnkraften genom att förlänga driftstiden på två reaktorer med 10 år. I Europa, liksom i resten av världen, är kärnkraften återigen i ropet.

Läs även:

Nu sparkas de högsta spioncheferna i USA

Nu sparkas de högsta spioncheferna i USA

🟠 KRÖNIKA NSA (National Security Agency) är USA:s ledande underrättelseorganisation med fokus på signalspaning (avlyssning av elektronisk kommunikation) och cybersäkerhet. Huvuduppgiften är att samla in och analysera data för att skydda nationella säkerhetsintressen, vilket inkluderar övervakning av såväl egna medborgare som utländska mål. Man påstås även ha sysslat med industrispionage mot europeiska företag – någon som hunnit glömma att Angela Merkels telefon var buggad och avlyssnad av NSA under 10 års tid från 2002?

Lärare i hela skolan, förena er!

Lärare i hela skolan, förena er!

🟠 OPINION: HENRIK PAETAU Skolans tillstånd är en angelägenhet för hela samhället och nationen. Då eleverna inte är myndiga, förväntas det att föräldrarna tar sitt ansvar för barnens fostran. I ett mångkulturellt samhälle är det särskilt viktigt att skolan lyckas försäkra sig om hemmens stöd. Det menar före detta rektor Henrik Paetau.

Ansvaret ligger på oss

Ansvaret ligger på oss

🟠 CHEFREDAKTÖREN HAR ORDET ”Lägg ner mångfaldsvurmandet”. Så sammanfattar vi i detta nummer den amerikanska regeringen Trumps budskap till europeiska företag i slutet av mars. Det är glädjande men räcker förstås inte hela vägen. Den som i slutändan kan rädda Europa är bara vi själva.

Trump liknar nu alltmer Gorbatjov.

Trump liknar nu alltmer Gorbatjov.

🟠 KRÖNIKA Det krävs tyvärr mer än analytisk förmåga och insikt för att exakt förstå vad som hände när Donald Trumps administration bestämde sig för att genomföra en av de mest våghalsiga ekonomiska planerna som världen har skådat. Jag är inte ens säker på att det räcker med att befinna sig i Trumps eget huvud för att få ett säkert svar. För den som så önskar har jag räknat upp de olika alternativen i mina ekonomiprogram på Svea Kanal, men i denna krönika finns det inte plats att upprepa dem. Vi kan bara kortfattat dela upp dem i kategorin att Trump har en annan bakomliggande plan, respektive att Trump hela tiden saknat en sådan.

Nyhetsdygnet

Senaste numret

Nya Tider är den enda tidningen som bemöter systempressens lögner i deras eget format: på papper. Sedan grundandet 2012 granskar Nya Tider den politiska korrektheten och berättar hur verkligheten ser ut bakom systemmedias tillrättalagda version. Tidningen utkommer med en nätutgåva två gånger i veckan och ett magasin varannan vecka.
Vávra Suk
Chefredaktör

Bok: Nato, ett redskap för USA:s aggressioner

🟠 BOKRECENSION Om det var rätt av Sverige att gå med i Nato kommer vi kanske att veta någon gång långt in i framtiden. Men det är bra om vi förstår vad det är vi gått med i. Om du då bara lyssnar på den vanliga mainstream-mediapropagandan kommer du definitivt att bli lurad, det är ju deras hela affärsidé. Läs istället denna bok, den är snabbläst men innehåller en faktarik kritisk analys av världens överlägset starkaste militärallians.

Pietà

🟠 KULTUR Det italienska ordet pietà betyder medlidande. Man associerar det med den sörjande Maria med den döde Jesus i famnen. Sedan tidig medeltid finns det i konsten olika framställningar av den döde Jesus och hans mor. Den mest berömda bilden, en skulptur, är Michelangelo Buonarrotis (1475-1564) Pietà i vit marmor i Peterskyrkan i Rom.

Det våras för kärnkraften

🟠 VETENSKAP OCH TEKNIK I början av 2025 inledde Europeiska kommissionen en uppdatering av sitt vägledande kärnenergiprogram från 2017. I och med att leveranserna av billig rysk gas till Europa via rörledningar praktiskt taget har avbrutits överväger nu många europeiska länder att återuppta användningen av kärnkraft för elproduktion som inte är väderberoende. Belgien har just avbrutit sin avveckling av kärnkraften genom att förlänga driftstiden på två reaktorer med 10 år. I Europa, liksom i resten av världen, är kärnkraften återigen i ropet.

Forskare föreslår tankestyrning genom AI för att rehabilitera brottslingar

🟠 VETENSKAP OCH TEKNIK En uppmärksammad molekylärbiolog vill hacka kriminellas hjärnor för att göra dem till laglydiga medborgare. Teknologin är redan framgångsrikt testad på djur, och nu gäller det bara att ändra på den vetenskapliga etiken och öppna upp för experiment på människor. Han nämner specifikt ”diskriminering och hatbrott” som exempel, och enligt honom kan tekniken finnas på plats redan om tio år.

Den stora depressionen och andra världskriget

🟠 HISTORIA Den stora depressionen var en allvarlig global ekonomisk nedgång från 1929 till 1939, inte bara i USA utan hela världen. Perioden präglades av extremt hög arbetslöshet och fattigdom, drastiska minskningar av industriproduktion och internationell handel, samt omfattande bank- och företagskonkurser runt om i världen. Var fjärde amerikan var arbetslös och även högutbildade som läkare såg en inkomstförlust på uppemot 40 procent. Misären var så svår att den blev ett livslångt trauma för många ur den generationen.

Olof Skötkonung och mynten i Sigtuna

🟠 För många år sedan besökte vi Sigtuna och de arkeologiska utgrävningar som pågick där. Det var spännande att se hur arkeologerna tog hand om de olika fynden och de berättade om vad de hade hittat. Bland annat fanns mynt av olika slag. Mynt är en viktig del av historien så därför ska vi bekanta oss med Olof Skötkonungs myntprägling i Sigtuna.

Satsa på ett eget örtapotek i år!

🟠 Nu har vi vintern bakom oss och våren har redan deklarerat sin ankomst. Redan lyser de små snödropparna bland löv och snö. Det är nu det frusna börjar få liv igen. Snart kan vi se de första små nässelskotten titta fram. Och nu kan vi börja så våra frön, visserligen inomhus än så länge, men bara känslan av att det är på gång är fantastisk. Man blir glad bara av att titta på de färgsprakande fröpåsarna.

Annonser

Logga in på ditt konto

Genom att fortsätta surfa vidare på hemsidan godkänner du vår integritetspolicy.