Arne Weinz. Stillbild: Exakt24

Arne Weinz: Jag förföljs systematiskt av polisen

REPORTAGE
Författaren och opinionsbildaren Arne Weinz har varit aktiv i debatten kring flera känsliga ämnen och även blivit dömd för ”hets mot folkgrupp”. Under det senaste året har han upplevt ett ökat intresse för hans egen person från myndigheternas sida, där de bland annat stoppat hans bil flera gånger och ställt märkliga frågor. Till Nya Tider säger Arne att han bara kan gissa vilket av debattämnena det är man hakat upp sig på, men att det är Säpo som gett order om trakasserierna är han säker på.

Arne Weinz är inte den ende opinionsbildaren som utsatts för tra­kasserier från etablis­semangets sida, men han upplever att de blivit mer systematiska och omfat­tande sedan förra sommaren.

– När man ser det i backspegeln tar det ju ett tag att fatta att man kanske blir systematiskt förföljd. Lite tril­lade väl polletten ner när jag firade midsommar i Sandhamn i somras. Jag var ute i båt och plötsligt kom det tre båtar från Kustbevakningen från olika håll rakt mot mig. En stor båt med tre kustbevakare i, en gummi­båt med två och en vattenskoter med en kvinna. Det var som en militär at­tack, kändes väldigt kusligt faktiskt.

– Jag fick blåsa för kvinnan på vattenskotern och det var ju inga pro­blem trots att det var midsommarda­gen, förklarar Weinz och skrattar.

– Jag blåste grönt. Men då jag sakta puttrade iväg därifrån följde gummi­båten med två kustbevakare efter och stirrade argt mot oss. Till slut lade de till vid sidan av vår båt och en av dem hoppade ombord och bör­jade greppa tag i mig. ”Men jag blåste ju grönt precis!” Men det hade han tydligen inte fattat.

NyT: Hade de ingen kommunika­tion mellan sig?

– Tydligen inte. Det var ju en gan­ska anmärkningsvärd händelse, men jag kopplade inte det då till att det skulle finnas någon systematik i det hela. Några små saker hade ju hänt redan tidigare. Men sedan har det tilltagit, jag har blivit stoppad med bil flera gånger och även min fru blev stoppad och förhörd, mer eller mindre. ”Ny bil, hur har ni råd med den här?” Den typen av frågor. Hon har ju ingen hög inkomst och inte jag heller som pensionär, men jag har ju ett förflutet som framgångsrik fö­retagare i ganska stor skala och har inga problem att finansiera ett bil­köp.

– Ett par dagar senare blev vi stop­pade i tunneln under Sveavägen, och senare vid ytterligare två tillfäl­len bara under det senaste året. En gång utanför mitt eget hus, det var strax före jul. Då kom det en civilbil och började följa efter, det var väl vid elva, halv tolv på kvällen. Precis när jag kör in på min garageuppfart slår de på blåljusen. Det kan ju kän­nas störande, man har grannar och så vidare. Jag fick blåsa igen och det gick ju bra, men det tar liksom aldrig slut. Jag reser ganska mycket utomlands, kanske fem-sex gånger per år, och varje gång jag är på Arlanda kommer polisen till gaten och ska se pass och så.

Kollas av polisen. Som enda resenär har Arne Weinz sökts upp av polisen vid gaten för att visa pass – uppenbara trakasserier, enligt honom. Fotot är från ett annat tillfälle. Stillbild: Kanal 5

 

NyT: Polisen? Inte tulltjänstemän?

– Nej, poliser. Ofta fyra poliser. Tydligen finns man i systemet och när man går igenom säkerhetskon­trollen plingar det väl till i deras per­sonsökare – ”här kommer en riktigt farlig person”. Jag måste väl ha bli­vit flaggad som någon terrorist eller storbrottsling eftersom de lägger så mycket tid och möda på mig. Varje gång jag går igenom tullen står det poliser och väntar, till och med när jag står vid bagagebandet kommer de och kollar och sedan när man ska gå genom tullen blir man intagen och de går igenom bagaget. Och det är alltså poliser, inte tullare. Jag syss­lar ju inte med olagligheter på något sätt, utan de trakasserar mig helt en­kelt. Uppenbarligen av politiska skäl.

NyT: Men varför just dig?

– Jag har ju varit aktiv i alternativa medier länge och frispråkig i debat­ten. Bland annat har jag riktat skarp kritik mot [dåvarande inrikes- och justitieminister, S] Morgan Johans­son och även skrivit en bokserie om ett kommande inbördeskrig i Sverige där det finns en karaktär som har rätt påtagliga likheter med honom. När vi hade bokmässan i Frösunda­vik, under den period då han var jus­titieminister, kom det dit två damer i långa kappor som var lite märkligt att ha på sig där inne. Den ena av dem kände jag igen som Morgan Jo­hanssons fru som arbetar på Säpo. Så det känns ju som om han skickat henne på mig.

Arne Weinz har skrivit en politiskt inkorrekt roman. Är det därför han trakasseras? Är det för att romanen handlar om hur Sverige tas över av islamister? Eller för att Ryssland hjälper till att befria Sverige? Han kan bara spekulera. Stillbild: Education4Future

 

Artikeln fortsätter

Är du prenumerant kan du logga in för att fortsätta läsa.

Inte prenumerant? Teckna en prenumeration här.

Vi kan tyvärr inte erbjuda allt material gratis på hemsidan, bara smakprov som detta. Som prenumerant får Du inte bara tillgång till hela sidan och vår veckotidning, Du gör också en värdefull insats för alternativ press i Sverige, som står upp mot politiskt korrekt systemmedia.

Dela artikeln

Materialet är upphovsrättsskyddat. Du har tillstånd att citera fritt ur artiklarna förutsatt att källa (www.nyatider.se) anges. Foton får inte återanvändas utan Nya Tiders tillstånd.

Relaterat

Säkerhetszoner har införts – hundratals kroppsvisiterades

Säkerhetszoner har införts – hundratals kroppsvisiterades

🟠 INRIKES I våras godkände riksdagen Tidöpartiernas lagförslag om säkerhetszoner, vars huvudsakliga syften dels är att polisen ska ha högre närvaro i ett område, dels att polisen ska göra fler kroppsvisitationer och husrannsakningar i fordon. Nu har säkerhetszoner testats i två områden som en motåtgärd efter att grova våldsbrott inträffat och hämndaktioner fruktats. Så fort säkerhetszonen upphörde i Södertälje, kom en ny vålds-våg med dagliga skjutningar och en handgranatsattack.

Läs även:

Omöjligt att ha kaniner eller höns hemma?

Omöjligt att ha kaniner eller höns hemma?

🟠 REPORTAGE Jordbruksverkets planerade ändringar av djurskyddsbestämmelserna för husdjur, både för sällskap och hobbyverksamhet, rörde upp känslorna hos många svenskar som skulle ställas inför oresonliga krav om allt från burstorlekar på flera kvadratmeter till förbud att mata med levande insekter.

Nyhetsdygnet

Senaste numret

Nya Tider är den enda tidningen som bemöter systempressens lögner i deras eget format: på papper. Sedan grundandet 2012 granskar Nya Tider den politiska korrektheten och berättar hur verkligheten ser ut bakom systemmedias tillrättalagda version. Tidningen utkommer med en nätutgåva två gånger i veckan och ett magasin varannan vecka.
Vávra Suk
Chefredaktör

Spanska inbördeskriget i svensk utgåva – bättre än Beevor

🟠 BOKRECENSION De flesta svenska högerradikaler är protestanter. Och ser historiskt Spanien, en av katolicismens högborgar, som alltifrån fiende till likgiltig makt. Så det spanska inbördeskriget, som nog hade ”högerradikalism” i det ena lägret, i Francosidan som stred för tronen och altaret, lockar inte svenska högerradikaler i gemen. Men trots det kan spanska inbördeskriget vara värt att studera. En nyutkommen bok föranleder Nya Tiders recensent att bege sig till det soliga Spanien under dess blodiga 1930-tal.

Åsle Tå

🟠 KULTUR I ett vackert, böljande landskap nedanför Ålleberg och Karleby, i närheten av Falköping, i Åslesänkan ligger Åsle Tå. Tågatan följer Kolaforsen och gatan kantas av små stugor omgivna av trädgårdstäppor med ”mormorsblommor” så som akleja, blåklint, liljor, lavendel och fingerborgsblommor. Här finns även stenmurar och träd av alla slag. Här möts vi av en unik miljö med den största samlingen av backstugor i Sverige från 1700- och 1800-talen.

Ramverk – verktyg för att strukturera, påverka och koordinera

🟠 VETENSKAP OCH TEKNIK Ramverk, eller på engelska, frameworks, är de metodologiska principer som formar hur vi tänker, agerar och interagerar i en alltmer komplex värld. I den här artikeln tittar vi på ramverkens ursprung och följer deras historia från antikens militära strategier till moderna digitala verktyg, samtidigt som vi undersöker deras roll inom områden som marknadsföring, underrättelseverksamhet, utbildning eller cybersäkerhet.

Ralph och Kobran

🟠 HISTORIA Ericofonen – eller Kobran, som den kom att kallas – var en banbrytande uppfinning inom telefonin av anledningen att den var första telefonen som var designad och konstruerad i ett enda stycke. Uppfinnaren bakom Kobran var den svenske formgivaren Ralph Lysell.

Ansgar – Nordens apostel

🟠 HISTORIA De flesta har hört talas om Ansgar. Han är en viktig person i vår historia. Ofta sägs det att Sverige kristnades genom Ansgars verksamhet, men så var det inte riktigt. Sveriges kristnande var en lång process, men man kan säga att Ansgar lade en viktig grundsten eftersom han var den förste kände missionären i vårt land. Han var också den förste främmande besökaren i Sverige som vi vet namnet på.

Satsa på ett eget örtapotek i år!

🟠 Nu har vi vintern bakom oss och våren har redan deklarerat sin ankomst. Redan lyser de små snödropparna bland löv och snö. Det är nu det frusna börjar få liv igen. Snart kan vi se de första små nässelskotten titta fram. Och nu kan vi börja så våra frön, visserligen inomhus än så länge, men bara känslan av att det är på gång är fantastisk. Man blir glad bara av att titta på de färgsprakande fröpåsarna.

Annonser

Logga in på ditt konto

Genom att fortsätta surfa vidare på hemsidan godkänner du vår integritetspolicy.