Katerina Janouch har nyligen utkommit med en bok om situationen i Sverige. Foto: Privat

Bilden av verkligheten av Katerina Janouch

Den populära författaren Katerina Janouch har utkommit med en ny bok. Bilden av verkligheten kan ses som en årskrönika för 2018, men är mer än så. Det är en personlig skildring av en lång rad fenomen i dagens Sverige med tillbakablickar på det gamla Sverige. Boken är en fristående fortsättning av succéboken Bilden av Sverige och är precis som den indelad i ett kapitel för varje månad. Varje kapitel inleds med ett för månaden aktuellt nyord som belyser den absurda situationen i Sverige. Boken kan köpas här.

Året 2018 var ännu ett i raden av katastrofala år, som vanligt lite värre än tidigare år. Blandat med skildringar av Katerinas privata situation, föräldrarna, familjen, karriären och livet i stort får man i varje kapitel ta del av några av de då aktuella händelserna och en analys av dem. Källorna är de många människor som hör av sig till Katerina och är bekymrade. Ett av mest intressanta och hårresande avsnitten handlar om hur Migrationsverket inte ens försökt ha någon koll på att terrorister inte kommer in i landet, men det finns många fler.

Ett återkommande tema i boken är den nya feminismens fördärvliga inverkan på synen på maskulinitet och kvinnlighet.

Det är ett nöje att läsa boken, men som vanligt när man läser någonting om Sverige numera blir man också förbannad och, när det gäller skildringar av det gamla Sverige, ledsen. Katerinas språkhantering och förmåga att skapa fyndiga dubbelbottnade meningar bidrar till nöjet. De stora skogsbränderna kommenteras med ” … plötsligt brinner inte bara en julgran utan miljoner granar”, en briljant anspelning på Fredrik Reinfeldts hånfulla tal om att allt är så bra i Sverige för att julgranen inte brinner.

Katerina Janouch har nyligen utkommit med en bok om situationen i Sverige. Foto: Privat

Katerina beskriver också hur engagemanget som fristående kandidat för Medborgerlig Samling blev en besvikelse och hur ängsligheten frodas i den så kal­lade kastrathögern som är så marinerad i socialistiska föreställningar att de aldrig vågar ta ställning för högervärderingar på riktigt, bara på avstånd. Medborgerlig samling anklagade henne för att ha radikaliserats, i ett avsnitt av boken beskriver hon hur radikalisering blivit en nödvändighet i ett alltmer extremt Sverige.
Ett återkommande tema i boken är den nya feminismens fördärvliga inverkan på synen på maskulinitet och kvinnlighet. Katerina menar att detta har lett till många av de problem vi nu har i Sverige.

Det är lätt att som dissident känna igen sig i de mer personliga avsnitten i boken. Katerina beskriver öppenhjärtigt alla de känslor man får inför en omvärld som inte verkar förstå de mest grundläggande saker och samband utan lever vidare som om ingenting har hänt. Inte ens terrordåd och mycket grov brottslighet i folks hemmakvarter verkar påverka de politiskt korrekta.

Sammanfattningsvis kan man säga att boken är en personlig årskrönika, ett tidsdokument, för 2018. Jag förutspår att man gång på gång kommer att kunna plocka fram boken och trycka i ansiktet på förnekarna som in i det sista kommer att hävda att de ingenting visste när väl katastrofen är ett faktum.

Vanligen brukar jag rekommendera att man köper en bok om jag tycker att den är bra, i det här fallet rekommenderar jag dock att man köper en hel trave. Att prenumerera på Nya Tider är en motståndshandling och Katerina Janouch har alltid tagit ställning för Nya Tider. Därför tar jag ställning för Katerina och att köpa hennes böcker är också en motståndshandling.

Katerina är en av många som drabbats hårt ekonomiskt av uteblivna uppdrag efter att hon tog bladet från munnen, och det är viktigt att visa hatarna att deras drev inte påverkar oss dissidenter. Hennes bok är synnerligen väl lämpad som present till politiskt korrekta vänner, därför kan det vara bra att ha en trave för kommande födelsedagar.

Boken kan köpas här.

Artikeln fortsätter

Är du prenumerant kan du logga in för att fortsätta läsa.

Inte prenumerant? Teckna en prenumeration här.

Vi kan tyvärr inte erbjuda allt material gratis på hemsidan, bara smakprov som detta. Som prenumerant får Du inte bara tillgång till hela sidan och vår veckotidning, Du gör också en värdefull insats för alternativ press i Sverige, som står upp mot politiskt korrekt systemmedia.

Dela artikeln

Materialet är upphovsrättsskyddat. Du har tillstånd att citera fritt ur artiklarna förutsatt att källa (www.nyatider.se) anges. Foton får inte återanvändas utan Nya Tiders tillstånd.

Relaterat

WHO lanserar globalt vaccinpass i samarbete med EU

WHO lanserar globalt vaccinpass i samarbete med EU

🟠 UTRIKES Världshälsoorganisationen och EU-kommissionen ger nu så kallade konspirationsteoretiker rätt. I juni lanseras ett globalt digitalt vaccinpass. Det är byggt på tekniken bakom EU:s motsvarighet som togs fram under pandemin, och ska utgöra en ”första byggsten” i ett nytt globalt digitalt hälsosystem.

Varför slutade Henrik Schyffert med sin asylaktivism?

Varför slutade Henrik Schyffert med sin asylaktivism?

🟠 Under ett par års tid, från våren 2015 och framåt, figurerade Henrik Schyffert i de flesta medier, alltid med samma budskap: ”Välkomna alla flyktingar – Sverige har råd!” Han var en av de mest tongivande asylaktivisterna bland svenska kändisar, men idag är det tyst från den tidigare så talföre komikern. Veckans debattör Bitte Assarmo berättar vad som hände med Schyffert.

Läs även:

De senkomnas förundran

De senkomnas förundran

🟠 Bokrecension. Mustafa Panshiri och Jens Ganman har nu i flera år tillsammans och var för sig skrivit och debatterat om hur Sverige håller på att förändras. De förstår att det mångkulturella samhället inte fungerar, de tar upp gängkriminaliteten, och de provar att bryta mot gamla PK-normer om hur debatten ska föras. De känner sig för, bit för bit, kan man säga. Denna bok innehåller resereportage runtom i Sverige gjorda under 2022 och 2023, och de reser även till Frankrike och Finland. Men de har inte mycket att säga.

Färgstark nordisk fantasy

Färgstark nordisk fantasy

🟠 Bokrecension. På 1950-talet kom två fantasyromaner som hade ”nordisk” känsla. Den ena var Tolkiens ringtrilogi. Den andra var Poul Andersons The Broken Sword. Tolkiens verk känner alla till medan Andersons roman för en något mer diskret tillvaro. Men den är väl värd att stifta bekantskap med för svenska läsare. Här har vi en fantasy som utspelas i nordiska länder. Vi får alver, troll och vikingar, ja även några asagudar är med på ett hörn. Boken har nyss återutgivits i en klassikerserie och NyT har tittat närmare på den.

Peter Gøtzsche i härnadståg mot psykiatrin

Peter Gøtzsche i härnadståg mot psykiatrin

🟠 Bokrecension. Den stridbare och frispråkige Peter Gøtzsche är specialistläkare i internmedicin och professor i klinisk försöksdesign och analys vid Köpenhamns universitet. Han har publicerat över 75 artiklar i fem stora vetenskapliga tidskrifter. Han har skrivit flera böcker där han inte håller igen på kritiken. Läkemedelsindustrin kal­lar han regelmässigt för kriminalindustrin.

Vad orsakar de plötsliga dödsfallen bland unga friska amerikaner?

Vad orsakar de plötsliga dödsfallen bland unga friska amerikaner?

🟠 Bokrecension. Under andra halvan av 2021 avled 40 procent fler amerikaner i arbetsför ålder än under andra halvan av ”pandemiåret” 2020. De flesta av dessa dödsfall var inte relaterade till covid. Trots det utreder inte myndigheterna vad denna överdödlighet, som saknar motstycke i USA:s hela historia, beror på. Det är inga braskande rubriker i media, som det var under pandemin. Den amerikanske marknadsanalytikern Edward Dowd bestämde sig att göra det jobb myndigheterna vägrar att göra. Nu har hans bok kommit ut på svenska.

Den officiella sanningens ofrivilliga maskot

Den officiella sanningens ofrivilliga maskot

🟠 I I Janne Josefssons självutlämnande memoarbok får vi veta att han, liksom de han granskat genom åren, är en människa med brister. Ingen gillar väl Josefsson mindre för det. Snarare tvärtom. Det stärker ett varumärke associerat med hederlighet. Men vem drar mest nytta av det?

Nyhetsdygnet

De senkomnas förundran

🟠 Bokrecension. Mustafa Panshiri och Jens Ganman har nu i flera år tillsammans och var för sig skrivit och debatterat om hur Sverige håller på att förändras. De förstår att det mångkulturella samhället inte fungerar, de tar upp gängkriminaliteten, och de provar att bryta mot gamla PK-normer om hur debatten ska föras. De känner sig för, bit för bit, kan man säga. Denna bok innehåller resereportage runtom i Sverige gjorda under 2022 och 2023, och de reser även till Frankrike och Finland. Men de har inte mycket att säga.

Peter Gøtzsche i härnadståg mot psykiatrin

🟠 Bokrecension. Den stridbare och frispråkige Peter Gøtzsche är specialistläkare i internmedicin och professor i klinisk försöksdesign och analys vid Köpenhamns universitet. Han har publicerat över 75 artiklar i fem stora vetenskapliga tidskrifter. Han har skrivit flera böcker där han inte håller igen på kritiken. Läkemedelsindustrin kal­lar han regelmässigt för kriminalindustrin.

Riksbyggare Gustav Eriksson Vasa

🟠 HISTORIA. Den sjätte juni i år är det femhundra år sedan Gustav Eriksson Vasa utsågs till kung av Sverige. Historien om ursprunget till Vasaloppet och hur Vasa sedan ledde befrielsekriget som resulterade i att den danske unionskungen Kristian II drevs ut ur Sverige är allmänt känd, men vad som hände därefter är egentligen ännu viktigare. Som kung drev Gustav Vasa ihärdigt på för att skapa ett enhetligt rike med en effektiv byråkrati. Han kal­las för riksbyggaren som lade grunden för den moderna staten, och han var beredd att gå över lik för att uppnå detta.

Sugen på att äta i rymden?

🟠 VETENSKAP OCH TEKNIK Ett franskt start-upbolag, Zephalto, som grundades av flygingenjören Vincent Farret d'Astiès, kommer att låta sex personer lyfta 25 kilometer över jorden i en tryckkapsel fäst vid en ballong. Passagerarna kommer att serveras måltider tillagade av stjärnkockar (sic!) och franskt vin samtidigt som de betraktar jorden från ovan jorden

Så kan en fientlig AI teoretiskt utplåna mänskligheten

🟠 Artificiell intelligens förbättrar sig själv. Med en ofattbar intelligens och förmågor som vida överstiger våra egna kan en artificiell intelligens (AI) komma att bli en välsignelse för mänskligheten. Men allt fler experter varnar för att risken finns att vi tappar kontrollen och att en AI blir vår undergång. En sak som dock sällan utforskas när media belyser ämnet är hur en skadlig eller fientlig AI praktiskt skulle kunna agera.

Vindkraft till havs hotar Östersjö­tumlaren – riskerar utrotning

🟠 Samtidigt som vindkraften prisas som ”klimatvänlig”, riskerar konsekvenserna för djur och natur att bli ödesdigra. För Östersjöns enda val – tumlaren – är läget särskilt allvarligt. Populationen på 500 individer är sedan länge utrotningshotad, och nu varnar forskare för att de stora vindkraftsparkerna till havs ökar belastningen ytterligare. ”Undervattensbuller kan leda till både hörselskador och död. Tumlarna är helt beroende av att kunna använda sina klickljud för att navigera och hitta mat. När deras hörsel försämras eller försvinner helt riskerar de att svälta ihjäl”, varnar Magnus Danbolt, chef för naturvårdsenheten på Länsstyrelsen i Kalmar län. I denna del två av Nya Tiders reportageserie om havsbaserad vindkraft granskar vi dess förbisedda miljöeffekter.

Paschs säkra tändstickor

🟠 HISTORIA Tändstickan har en lång historia – de första nämns i en kinesisk källa från cirka 950 e.Kr. – och har i Europa utvecklats av olika uppfinnare. Det var dock den svenske kemisten Gustaf Erik Pasch som utvecklade säkerhetständstickorna och tog patent på denna uppfinning 1844.

Stig Dagerman och Tyskland

🟠 HISTORIA Tysk höst, som är skriven av Stig Dagerman, är en reportagebok av stort historiskt värde än idag. I den här reportageboken berättar Dagerman nämligen om vad han såg och fick veta av olika personer han mötte och talade med under ett besök i ett sönderbombat Tyskland hösten 1946.

Satsa på ett eget örtapotek i år!

🟠 Nu har vi vintern bakom oss och våren har redan deklarerat sin ankomst. Redan lyser de små snödropparna bland löv och snö. Det är nu det frusna börjar få liv igen. Snart kan vi se de första små nässelskotten titta fram. Och nu kan vi börja så våra frön, visserligen inomhus än så länge, men bara känslan av att det är på gång är fantastisk. Man blir glad bara av att titta på de färgsprakande fröpåsarna.

Annonser

Hitta många olika casinon på casino-utan-svensk-licens.net
Vill du spela på ett casino utan licens? Spelacasino informerar dig om allt du behöver veta.
Jämför casinon utan licens med snabba uttag hos nätcasinoutanlicens.com.
Onlinecasinos.se hjälper dig att välja bäst online casino
uudetkasinot.com/ listar Finska casinon online

Senaste numret

NyT22web-thumbnail
Nya Tider är den enda tidningen som bemöter systempressens lögner i deras eget format: på papper. Sedan grundandet 2012 granskar Nya Tider den politiska korrektheten och berättar hur verkligheten ser ut bakom systemmedias tillrättalagda version. Från april 2017 utkommer Nya Tider även med en nätupplaga varje vecka.
Vávra Suk
Chefredaktör
Prenumerera på
Nya Tiders nyhetsbrev!

123 037 97 35

A Minska textstorlek". A+ Öka textstorlek. A++ Stor text.

Logga in på ditt konto

Genom att fortsätta surfa vidare på hemsidan godkänner du vår integritetspolicy.