Veckans debattör Karl-Olov Arnstberg har forskat inom etnologi med inriktning på minoriteter, speciellt den romska gruppen. Hans vetenskapliga böcker spänner från Zigenarens väg. Essä om en minoritet (1974) till Sverige och invandringen (2008). Han har vidare skrivit ett par dussin forskarrapporter, uppsatser och essäer, där vi hittar titlar som Provocerad svenskhet (1986), Tjejerna på kassan (1989) och Smaka känga: vägen tillbaka. Intervjuer med avhoppade nynazister (2000). För allmänheten är han mest känd för sina debatt- och populärvetenskapliga böcker, bland andra Typiskt svenskt (2005) och Svenska tabun (2007), men utan tvivel är det Invandring och Mörkläggning del I och II (2013, 2014) som fått störst spridning, trots bojkott i media. Foto: Nya Tider

Burkini: en bricka i spelet

För Europas vänsterliberala etablissemang är nog Frankrikes ambitioner att införa ett förbud mot burkini bland det stolligaste som de mörka högerkrafterna hittat på. Den ger kvinnor, som på grund av sin religion annars inte alls skulle besöka en badstrand, samma möjligheter som övriga franska medborgare. Men då missar man själva poängen, att detta är en symbolstrid mellan dem som vill försvara västerlandet och dem som vill göra om det, menar professor Karl-Olov Arnstberg.

I radion säger Jan Guillou att burkiniförbudet är en fråga för satirpressen. ”Dags att köpa en burkini!” twittrar Gudrun Schyman.

Om en kvinna inte vill uppträda så gott som naken på en badstrand utan tar på sig en mer täckande baddräkt, skulle det vara ett problem? Det är väl snarare motsatsen som är problemet: badgäster som, i sin längtan efter att bli bruna också på sina mest intima kroppsdelar, är så gott som nakna. Sedan finns det två saker som de franska förbudsivrarna bestämt inte har tänkt igenom.

Den ena är att det finns ju ingen konkurrens. Om en kvinna vill vara klädd i burkini hindrar det inte andra kvinnor från att vara klädda som jultomten, eller nöja sig med några strategiskt påhängda snören.

Den andra frågan är hur gränserna ska dras. Blir det straffbart att bada i burkini, hur ska den juridiska formuleringen se ut, den som drar en tydlig gräns mot alla andra sätt som badgäster kan klä sig på?

Burkiniförbudet är rasism. Det slår mot muslimerna, en av Frankrikes minoriteter.
Ovanstående textstycke redovisar en åsikt av det slag som dominerar svenska medier. Vi får en tydlig anvisning om vad vi ska tycka: att burkiniförbudet är rasism.

olycom - burqini - TURCHIA - COSTUME DA BAGNO ISLAMICO BURKINI - UNA DONNA ISLAMICA INDOSSA UN COSTUME DA BAGNO ISLAMICO PER FARE IL BAGNO NELLA PISCINA DI AQUALAND AD ANTALIA
Burkini i simbassäng. Foto: Cem Ozdel/A.A./SIP

Det finns dock ett annat sätt att beskriva vad förbudet handlar om, nämligen att visa hur burkinin ingår i det könsapartheid, som muslimerna vill införa också i Europa. I ett muslimskt samhälle har inte bara kvinnorna ett lägre värde och är underställda männen, utan där är också män och kvinnor fysiskt åtskilda.

Eftersom kvinnan är oren ska en man helst inte röra vid henne, till exempel skaka hand. En ärbar kvinna håller sig innanför hemmets väggar. Besöker hon offentliga platser så måste hon ha sällskap av den man hon är gift med, en son eller en nära släkting. Hon ska vara täckt med textilier så att männen inte kan se hennes kvinnliga företräden. De flesta nöjer sig med en schal som symbolisk markering, men burka och hijab blir allt vanligare på europeiska städers gator och torg.

Om en muslimsk kvinna besöker en badstrand, så ska hon bada med kläderna på. Helst ska det vara en segregerad badstrand. Där får varken mer eller mindre nakna kvinnor finnas och givetvis heller inte män. Offentliga badhus bör ha ett schema med skilda badtider för män och kvinnor. Om inte skolor kan segregeras, så kan man åtminstone se till att gymnastiken är åtskild.

Idealt sett ska en kvinna som tvingas besöka ett sjukhus enbart behandlas av en muslimsk och helst kvinnlig läkare. Sjukhuspersonalen bör bestå av kvinnor. På samma sätt bör det vara för männen: manliga läkare och manlig personal. Så ser det inte ut i Sverige, men vi ska inte vara helt säkra på att aldrig hamna där. Som det heter i den svenska ”islamguiden”, som finns utlagd på nätet: ”För sjukvården innebär detta att män så långt det är möjligt skall vårdas, behandlas och skötas av män och kvinnor av kvinnor.”

Islam delar in världen i två delar: Dar al-Islam vilket enklast kan översättas till den islamska världen, den värld där Koranen är det ultimata rättesnöret. Den andra världen heter Dar al-Harb. Det är krigets värld, den värld som islam ännu inte lagt under sig. Där lever de otrogna, de som måste omvändas, de som är underlägsna muslimerna, de som kan och i en del fall också bör dödas. Den som tolkar Islamiska statens (IS) lustfyllda mördande som islamism och patologisk ondska, bör veta att de följer Koranen.

Artikeln fortsätter

Är du prenumerant kan du logga in för att fortsätta läsa.

Inte prenumerant? Teckna en prenumeration här.

Vi kan tyvärr inte erbjuda allt material gratis på hemsidan, bara smakprov som detta. Som prenumerant får Du inte bara tillgång till hela sidan och vår veckotidning, Du gör också en värdefull insats för alternativ press i Sverige, som står upp mot politiskt korrekt systemmedia.

Dela artikeln

Materialet är upphovsrättsskyddat. Du har tillstånd att citera fritt ur artiklarna förutsatt att källa (www.nyatider.se) anges. Foton får inte återanvändas utan Nya Tiders tillstånd.

Relaterat

Läs även:

Nu inleder vi årets valbevakning!

Nu inleder vi årets valbevakning!

🟠 LEDARE Under förra riksdagsvalet 2022 hade Nya Tider en omfattande valbevakning under hela året fram till valdagen. I huvudsak skedde detta genom särskilda partireportage för alla riksdagspartier – och för flera partier utanför riksdagen. Nu lanserar vi samma koncept igen, så att du som läsare kan få relevant information och högkvalitativa analyser inför valet.

Gör SVT1 eller SVT2 till en borgerlig kanal

Gör SVT1 eller SVT2 till en borgerlig kanal

🟠 DEBATT Resultaten för de fyra senaste riksdagsvalen har visat att andelen personer med borgerliga värderingar i Sverige utgör nära hälften av väljarkåren: cirka 40–50 procent. Samtidigt har årliga opinionsundersökningar visat att borgerliga tittare har ett lägre förtroende för Public Service (PS) än tittare med vänstersympatier, vilket betyder att många tittare inte är nöjda med det som erbjuds av PS. Men detta förhållande har tyvärr inte lett till någon allmän debatt och borgerliga politiker har märkligt nog inte krävt någon förändring av PS:s utbud.

Fången på fyren – så skyddar makten sig själv

Fången på fyren – så skyddar makten sig själv

🟠 OPINION: STEFAN TORSSELL Svenska folket är inte indelat som i klaner från Mellanöstern och Somalia, men vi har en klanliknande myndighetskultur och ett klanliknande etablissemang. Makten ser alltid till att skydda sig själv. De som bryter tystandskulturen mobbas ut, straffas och begravs. Stefan Torssell visar genom ett exempel från Sjöfartsverket hur Sveriges klanliknande etablissemang fungerar.

Senaste nytt

Senaste numret

Nya Tider är den enda tidningen som bemöter systempressens lögner i deras eget format: på papper. Sedan grundandet 2012 granskar Nya Tider den politiska korrektheten och berättar hur verkligheten ser ut bakom systemmedias tillrättalagda version. Tidningen utkommer med en nätutgåva två gånger i veckan och ett magasin varannan vecka.
Vávra Suk
Chefredaktör

Kapitalfrigöringskredit – en avancerad skuldfälla

🟠 EKONOMI Kapitalfrigöringskrediter, eller ”seniorlån“, marknadsförs allt hårdare gentemot inkomstsvaga pensionärer som äger fastigheter eller bostadsrätter. Reklamen bygger på att förmedla känslan av att kunna använda obelånade delar av sitt låsta kapital. Baksidan är dock att skulden växer snabbt och restvärdet efter en framtida försäljning kan bli noll.

En oreda? – Carl Bildts vision om en globalistisk världsordning hotas

🟠 BOKRECENSION År 2025 utkom Carl Bilts nya bok Vad händer nu?: I den nya oredans tid. Den är uppföljare till Den nya oredans tid, från 2020, Albert Bonniers förlag. Det är om denna första bok detta ska handla. Den beskriver väl hur globalisterna ser världen och vad de strävar efter, och Bildt är ett bra exempel på hur man genomför detta i praktiken.

”Rage” på Dramaten

🟠 KULTURKRÖNIKA Hur ser nyskrivna uppsättningar ut på nationalscenen idag? En läsare av Nya Tider lyckades komma in på publikrepetitionen tre dagar innan premiären av ”Rage”, en pjäs där vänsterliberaler försöker förstå och komma till rätta med den nationalistiska frihetsvåg som sveper genom Europa. Detta är hans reflektioner.

Indiestudion Kvltgames censureras – Nintendo stoppar succéspel i sista stund

🟠 KULTUR Kvltgames, spelstudion som gjort sig ett namn med politiskt satiriska spel som Heimat Defender, stod redo att ta steget in på konsolmarknaden. Men dagen före lanseringen på Switch stoppades spelet The Great Rebellion: Edition 2084 av Nintendo – trots tidigare godkännande. Nu berättar grundaren för Nya Tider om hur det gick till och vilka konsekvenser det får för hans företag.

Litiumbatterier: Från dröm till verklighet

🟠 VETENSKAP OCH TEKNIK Litium har fått smeknamnet ”2000-talets olja” och är bland annat grunden för batteriteknik för elfordon. Utnyttjandet av denna resurs är orsakar dock miljömässiga och sociala skador. När det gäller reserverna är de ojämnt fördelade geografiskt och begränsade, vilket ger nytt liv åt de geopolitiska spänningarna, vilket vi tidigare har sett när det gäller olja.

Tre historiska svenska kyrkor

🟠 Inför kyrkovalet i september månad är det lämpligt att fräscha upp kunskaperna i svensk kristen historia, dessutom även att förmedla dessa till den yngre generationen, ty skolorna i dagens Sverige har ofta, dock inte alltid tack och lov, andra prioriteringar. Undertecknad ber att få presentera tre kända och för vissa kanske okända kyrkor i Sverige.

Annonser

Det finns ett stort utbud av online-casinon, inklusive sådana som opererar utan svensk licens – casino utan svensk licens är en viktig aspekt att beakta.

När man undersöker online-spelalternativ, är det relevant att notera att det finns casino utan spelpaus, som fungerar under andra regleringar.

Spela på – casino utan svensk licens här.

En del online-casinon är inte registrerade under den svenska licensen – casino utan licens kan ha olika spelutbud och regler.

Logga in på ditt konto

Genom att fortsätta surfa vidare på hemsidan godkänner du vår integritetspolicy.