eNyT 99/2024
Regeringens storsatsar mot rasism – men inte för etniska svenskar
Regeringen genomför en storsatsning med en handlingsplan ”för ett samhälle fritt från rasism och hatbrott” men de etniska svenskarna, den grupp som utsätts för mest hatbrott och rånas, misshandlas, våldtas och mördas, samtidigt som den inte skyddas av lagen om hets mot folkgrupp – utelämnas helt.
Julundret på västfronten
Julen 1914 skedde något som är så otroligt att det kan vara svårt att tro att det verkligen hände: de stridande parterna på västfronten lade ner sina vapen och firade jul tillsammans. Detta julunder väckte uppmärksamhet i den tidens press.
USA:s hemliga UFO-program avslöjat
Det senaste amerikanska kongressförhöret om UAP gav allmänheten nya insikter i den amerikanska statens agerande kring det som tidigare kallades UFO-frågan.
Nyval i Tyskland efter regeringskrisen
Efter att den vänsterliberala koalitionen under Olaf Scholz kollapsat har det utlysts nyval i Tyskland.
Center-pedofilen kräver 16 miljoner i pension
C-toppen Gustav Hemming avslöjades som pedofil efter att han utsatt en ung pojke för sexbrott – nu kan han skratta hela vägen till banken tack vare en speciell politikerpension som ger honom över 90 000 kronor i månaden i 15 år eller totalt över 16 miljoner kronor.
Nyhetsdygnet
Senaste numret
Nya Tiders nyhetsbrev!