Rånarna i rätten. Rättegången ska precis börja. Några av de åtalade försöker dölja sina ansikten medan en av dem vinkar åt sina kompisar på åhörarplats. Nya Tider visar bild på alla åtta rånarna och en grundlig personundersökning av dem i veckans pappersupplaga.
En av Sveriges främsta boxare dömd till 3,5 år för pantbanksrån
Nya Tider var på plats under rättegången mot den mångkulturella oktett som rånade en pantbank i Västerås i somras. Stefan Pettersson har bland annat tittat närmare på de dömdas bakgrund och tidigare kriminalitet.
Nya Tider kan som enda tidning avslöja att tungviktsboxaren Modo Sallah, som tävlar för Djurgårdens IF, har dömts till 3,5 års fängelse för rån. Trots att sjufaldige SM-vinnaren Sallah är en framgångsrik idrottsman som representerat Sverige på landskamper och internationella turneringar, tiger systemmedia om hans återfall i grov brottslighet.
Läs hela historien om Modo Sallah och hans brottsliga karriär i veckans nummer av Nya Tider.
Modo Sallah, 31, är sjufaldig svensk tungviktsmästare i boxning som förekommer under elva avsnitt i belastningsregistret. 2011 dömdes han till 2,5 års fängelse för ett rån mot en guldsmedsbutik i Bandhagen. Han hade då en liknande roll som vid rånet i Västerås, nämligen att stå vakt vid rånet, beväpnad med ett kraftigt tillhygge.
Modo Sallah gripen för rånet. Foto: Polisen
Kommunisten, djurgårdaren och före detta SvD-journalisten Janne Bengtsson skrev en snyftartikel om Modo Sallah 2013, när denne blivit villkorligt frigiven från sitt fängelsestraff för rån. Återstår att se om Bengtsson gör det en gång till när Sallah släpps i augusti 2017. Bengtsson är medlem i Djurgårdens boxningsklubb, just den klubb som Sallah har representerat i många år. Foto: Nya Tider
Rånarna tog sig in i pantbankens lokaler genom att krossa ett fönster. Foto: Polisen
En vild biljakt följde. Rånarna flydde i flera bilar av dyrare modell, med polisen hack i häl. De kom inte långt. Foto: Polisen
Denna bil satte rånarna eld på innan de lämnade den. Foto: Polisen
Tingsrätten uppskattade bytets värde till sex miljoner kronor. Foto: Polisen
Många anhöriga och kompisar till de åtalade ville sitta med vid rättegången. Alla fick inte plats och man fick ordna med medhörning från en annan lokal. Foto: Nya Tider
Till vänster: En kvinnlig reporter från SVT blev hotad av anhöriga inne i rättssalen, så på eftermiddagen skickade SVT ut en manlig reporter i stället. När domen kom, gjorde SVT Västmanland inget reportage om det. Tidningen Vlt rapporterade så här från rättegångens första dag: “11.26 Bråk bland åhörarna. Det är stökigt på bänkarna där de anhöriga sitter. De försöker stirra ut oss journalister och nyss kom en av dem, en kvinna, och trängde sig in mellan två reportrar. Hon kvinna hotade att krossa en reporters telefon.” Till höger: Några av de anhöriga gick till attack mot Nya Tiders fotograf i samband med insläppet till rättssalen. Polisen var helt passiv. Men när NyT:s fotograf knuffade tillbaka, blev polisen på bilden irriterad och skrek: ”Du ska visa respekt!” NyT ber våra läsare om hjälp. Känner du igen polismannen på bilden? Vet du hans namn? Hör av dig till oss, antingen till kundtjänst 08-410 677 70 eller via mail redaktion[at]nyatider.se. Du får vara anonym. Nya Tider kommer kontakta polischefen i Västmanland och be om en förklaring till polismannens märkliga och omoraliska beteende. Foto: Nya TiderEn av rånarna begick brottet med gipsad fot. Omaskade bilder samt gedigen personundersökning i pappersupplagan. Foto: Polisen
Denne rånare döms till två års fängelse. Han påstår att han är oskyldig och anledningen till att han hade regnställ på sig den soliga morgonen i juni var att han tog en ”powerwalk” för att gå ned i vikt. I januari 2015 dömdes han för ett brutalt rån i Rinkeby. Han var även på sannolika skäl misstänkt för en våldtäkt då han skulle ha fört upp en pistol i en kvinnas underliv, men det gick inte att bevisa att han var den skyldige. I april förra året publicerade polisen bilder av honom i samband med att han fick träffa den förra justitieministern Beatrice Ask. Han lyftes då fram av polisen fram som ett föredöme för sitt engagemang i föreningen ’Tro, hopp och kärlek’ i Rinkeby – trots att han bara några dagar tidigare dömts för olaga hot, olovlig körning och narkotikabrott. Foto: Polisen
Omaskade bilder i veckans tidning. Foto: Polisen
Dela artikeln
30 september, 2015
,
09:21
Materialet är upphovsrättsskyddat. Du har tillstånd att citera fritt ur artiklarna förutsatt att källa (www.nyatider.se) anges. Foton får inte återanvändas utan Nya Tiders tillstånd.
🟠BROTT OCH STRAFF De fem araberna lurade med sig en ung svensk kvinna till en avskild plats i Kungsparken i Malmö innan de inledde en brutal gruppvåldtäkt där de våldtog henne oralt, vaginalt och analt. Nu har domen kommit – men straffen blir låga. En av gruppvåldtäktsmännen åläggs ”straffet” att han inte får festa kvällstid på helger – i ett års tid.
🟠 Enligt värdegrundstrogna auktoriteter är vissa människor ständiga problem. Inte ens att de är döda gör saken bättre. Bäst då att låtsas att de inte funnits alls. Det anser opartiska Sveriges Radio, som genom politiska påtryckningar fått regeringen att radera en kompositör från det svenska musikarvet.
🟠INRIKES Nu står det klart att Muharrem Demirok, 46, blir ny partiledare för Centerpartiet. Den tvåfaldigt misshandelsdömda muslimen har ännu inte avsagt sig sitt turkiska medborgarskap och skapar redan vid tillträdet som partiledare stor splittring inom Centern.
🟠INRIKES Regeringen har idag i en lagrådsremiss gått vidare med sina planer om att göra det straffbart att vara medlem i en terrororganisation. Däremot kommer det inte bli olagligt att demonstrera med eller vifta med en terrororganisations flagga.
🟠INRIKES De etniska svenskarnas intresseförening, Det fria Sverige (DFS) har sedan den 30 januari genomfört frivilliga trygghetsvandringar såväl dag- som nattetid i västgötska Älgarås. Bakgrunden är att personer med missbruksproblem börjat sprida otrygghet bland de boende i form av stölder och nedskräpning i området. Samtidigt har polisens insatser hittills varit tämligen verkningslösa, säger Magnus Söderman, en av DFS:s styrelseledamöter i en kommentar till Nya Tider.
🟠INRIKES Den turkiska presidenten Erdoğan säger blankt nej till Sveriges ansökan till försvarsalliansen Nato – men ger en möjlig öppning. Allt vi behöver göra är att skrota vår grundlagsskyddade yttrandefrihet och återinföra de blasfemilagar vi avskaffade på 70-talet.
🟠INRIKES Den kände YouTube-profilen, tillika programledaren på SwebbTV, Lennart Matikainen, ställs den 13 februari inför rätta i Stockholms tingsrätt för grovt förtal. Bakgrunden är en förtalsanmälan gjord av Tomas Åberg, frontfigur för angivarorganisationen Näthatsgranskaren. Lennart Matikainen säger i en telefonintervju med Nya Tider att eftersom det inte finns någon som helst substans i grunden för åtalet tror han att det hela är politiskt motiverat.
🟠 Strax före jul i fjol släppte Jacob Nordangård sin senaste bok, Den digitala världshjärnan. Där fortsätter han granskningen från sina tidigare böcker, Rockefeller – en klimatsmart historia och Den globala statskuppen, av hur de allra rikaste och mäktigaste, aldrig valda, styr världssamfundet mot ett teknokratiskt elitstyre som de själva kontrollerar. Det hela sker med föregivet goda föresatser att rädda världsbefolkningen från sjukdomar, utrota fattigdom och rädda planetens livsuppehållande natursystem. Metoden är genomgående att övervaka, beräkna och styra allt i detalj med hjälp av artificiella intelligenser.
🟠Filmrecension. Avatar: The Way of Water, som hade premiär i december, har dragit stor biopublik, medan mottagandet bland kulturkritikerna varit svalt. En som höjer filmen till skyarna är Jüri Lina, själv filmregissör. I denna recension menar han att Avatar förmedlar avgörande vishet på ett fulländat sätt och jämför med andra storverk ur filmhistorien.
🟠 Enligt värdegrundstrogna auktoriteter är vissa människor ständiga problem. Inte ens att de är döda gör saken bättre. Bäst då att låtsas att de inte funnits alls. Det anser opartiska Sveriges Radio, som genom politiska påtryckningar fått regeringen att radera en kompositör från det svenska musikarvet.
🟠Intervju. Under hösten träffade Nya Tider en av grundarna av författarkollektivet Laegrimal. Namnet är en blinkning till den nordiska gudasagan Hávamál som betyder ”den höges sång”. Men novellerna som återkommande publiceras på kollektivets domän handlar inte om höga gudar, utan om oss – de lägre stående jordvarelserna. Laegrimal blir alltså ”den låges sång”. I det framtida Sverige väntar oss ett blodigt kaos framfött ur decennier av tanklös massinvandring och kulturellt självhat, enligt dessa författare.
🟠VETENSKAP OCH TEKNIK På sin närmaste punkt var asteroiden, Asteroid 2023 BU, 3 600 kilometer från jordens yta – bara en fjärdedel av avståndet för många av de geostationära satelliter som får våra telefoner och bilnavigeringssystem att fungera.
🟠VETENSKAP OCH TEKNIK Mänsklighetens märkliga gång har länge varit ett mysterium för ingenjörer och biomekaniker – men det kan vara ett av naturens smarta knep.
🟠De trålar och konfronterar fula fiskar för att skydda barn. Att hänga ut pedofiler på nätet har blivit Dumpens allmänna kännetecken. Själva ser de sig som barnrättsaktivister och de enda som egentligen arbetar förebyggande. Nya Tider har träffat grundarna Sara Nilsson och Patrik Sjöberg som har många års erfarenhet på området.
🟠 Arbetsförmedlingen slussade ut en grovt kriminell afrikan på jobb i en butik på Östermalm i Stockholm. Arbetsgivaren lämnade de i total ovisshet. Nu ställer sig många frågan: Är det rätt av AF att skicka grovt kriminella till arbetsgivare utan att informera om deras bakgrund?
🟠HISTORIA Gustaf skulle ha blivit kung av Sverige, men efter att hans far, Gustaf IV Adolf, blivit avsatt år 1809 miste han rätten till tronen. Sveriges forna kungafamilj drevs i exil. Gustaf var betydelsefull bland gustavianerna i Sverige och Danmark, men även i Frankrike sågs han som en potentiellt viktig spelbricka.
🟠Bokrecension. Dick Harrison är aktuell med en bok som tar sig an Sveriges stormaktstid. Historieprofessorn lyckas få med många av de nyanser som nyare forskning kastar över denna period, även om han också tvingas sålla mycket. Tio år tidigare hade finlandssvenske professorn i nordisk historia, Nils Erik Villstrand, givit ut sin version av Sveriges stormaktstid. Båda har sina förtjänster och beskriver delvis olika aspekter av denna för Sverige så intressanta tid.
🟠 Nu har vi vintern bakom oss och våren har redan deklarerat sin ankomst. Redan lyser de små snödropparna bland löv och snö. Det är nu det frusna börjar få liv igen. Snart kan vi se de första små nässelskotten titta fram. Och nu kan vi börja så våra frön, visserligen inomhus än så länge, men bara känslan av att det är på gång är fantastisk. Man blir glad bara av att titta på de färgsprakande fröpåsarna.
Nya Tider är den enda papperstidningen som bemöter systempressens lögner i deras eget format: på papper. Sedan grundandet 2012 granskar Nya Tider den politiska korrektheten och berättar hur verkligheten ser ut bakom systemmedias tillrättalagda version. Från april 2017 utkommer Nya Tider även med en nätupplaga varje vecka.