Boris Johnson, Lämna-kampanjens företrädare. Foto: Facebook
Boris Johnson, Lämna-kampanjens företrädare. Foto: Facebook

EU-etatisterna fick sig en näsbränna

En majoritet av folket i Storbritannien har sagt sitt och vill att nationen lämnar EU. Folkomröstningen är en seger för demokratin och det hedrar David Cameron att han lät medborgarna säga sitt – även om han väl framförallt hade sina taktiska skäl. Här i landet säger den store demokraten Stefan Löfven att det var onödigt och ett stort misstag att låta britterna säga hur de vill ha det med nationens relation till den Europeiska unionen.

Det EU som Storbritannien gick med i är inte dagens EU. Samma gäller för Sverige!

Under årens lopp har de politiker och byråkrater som vill göra EU till ett Europas förenta stater metodiskt snickrat vidare på denna konstruktion utan att ha merparten av Europas medborgare med på det tåget. Tvärtom har folken fått stå vid sidan om och bara med undran och tilltagande irritation kunnat beskåda statsentusiasternas tåg tuffat på mot allt mer toppstyrning och kontroll från Bryssel av EU-medborgarnas göranden.

Medborgarna i Nordeuropa är hjärtligt trötta på att via enorma EU-avgifter bli mjölkade av Sydeuropas nationer, som visat alla tecken på att inte kunna hantera sina ekonomier.

I sin iver och rädsla för att låta medborgarna säga vad man vill med EU, har EU-topparna och deras svans runt om i Europa konsekvent avvisat folkomröstningar kring EU-politiken. Nedlåtande säger Stefan Löfven om sådana krav, att detta är ren populism! – av populus = folk. Det är just så politiker och byråkrater som försvarar sin egen maktfullkomlighet, viftar bort krav och önskan om större medborgarinflytande i EU-politiken. Samtidigt säger Stefan Löfven att EU ska vara medborgarnas EU! Paradoxalt och schizofrent.

Varje kris inom EU har lett till mera överstatlighet, trots att stora delar av EU:s medborgare är skeptiska till att EU utvecklas till Europas förenta stater. I Sverige är det bara 14 procent som är nöjda med EU:s utveckling. Många politiker och eurokrater har en annan uppfattning och eftersträvar mer central makt och kontroll, vilket ger dem mera möjligheter att driva sina projekt över huvudet på medborgarna. Folket är snarast något EU-topparna vill hålla borta från beslut inom EU, eftersom de, enligt politikerna, inte förstår sitt eget bästa.

När Sverige på 90-talet hamnade i ekonomiska svårigheter gjorde Socialdemokraterna en U-sväng och plötsligt skulle vi gå med i EU. Det skedde 1995 då EU redan förvandlats från att vara en marknad för handel till en union med bred politisk inriktning genom Maastrichtfördraget 1993. Införandet av valutaunionen och Euron är ett mycket starkt redskap för mera centralism. Förutsättningarna för en gemensam valuta är ökad central styrning och enhetlighet i hela EU. Med Eurokrisen har kraven på detta bara ökat.

År 2008 hade vi åter stora ekonomiska problem på världsmarknadsnivå. Inom EU kom nya krav på centraliseringsåtgärder med mera befogenheter för Europeiska centralbanken och Kommissionen. Lissabonfördraget är en slags konstitution för EU. Den ger EU exklusiva befogenheter till exempel kring lagstiftning som överskrider nationella nivåer, att ingå internationella avtal, med mera.

Genomgående har EU-topparna manipulerat medborgarna för att få igenom sin politik. I de flesta medlemsländer är detta inga större problem. Det har de nationella politikerna hand om genom att själva fatta besluten utan att fråga folket. I några länder är det inte lika enkelt, som till exempel Danmark och Irland som måste ha folkomröstningar om det nationella parlamentet ska avhända sig befogenheter till EU. Men röstar folket fel fortsätter man med omröstningar tills politikerna får som de vill. I Irland fick medborgarna gå till valurnorna tre gånger innan de röstade som EU ville om Nicefördraget. I Danmark två gånger, liksom i Nederländerna och Frankrike kring Lissabonfördraget.

Nu är det kris igen, framförallt vad gäller migrationsströmmarna. Då kommer nya krav på överstatlighet. Ledande politiker vill ha en ”EU-polis”, som mot ett medlemslands vilja kan agera inom detta lands gränser, om Kommissionen tycker att de inte sköter sig.

Det är just existensen av ett politiskt EU, till skillnad mot EG, som var en organisation för gränsöverskridande handel Europas länder emellan, som är den främsta orsaken till kraven på mera överstatlighet. Detta är en utveckling över huvudet på medborgarna, och just det som kritikerna redan på 90-talet varnade för. Med varje kris tycks vi allt snabbare närma oss ett Europas förenta stater. Frågan är om EU-politikerna förstår vinken från Storbritannien eller om de hallstarrigt kommer att snickra vidare på sitt överstatliga projekt?

Från början var alltså EU ett projekt för handelsavtal och inte ett nytt statsbyggande. Om EU-politikerna vill ha kvar ett EU, får de omgående lägga om politiken i riktning mot att samarbetet gäller fri handel mellan Europas nationer. Ett första litet steg på den vägen är att snabbt genomföra det avtal som Cameron förhandlade fram med Kommissionen och att detta då kommer att gälla för alla medlemsländer. Även svenska medborgare bör få säga sitt om vad man tycker om EU:s utveckling på väg mot en superstat för större delen av Europa.

Dela artikeln

Materialet är upphovsrättsskyddat. Du har tillstånd att citera fritt ur artiklarna förutsatt att källa (www.nyatider.se) anges. Foton får inte återanvändas utan Nya Tiders tillstånd.

Relaterat

Antidemokrater – vilka är de?

🟠 LEDARE. Nyligen förbjöd Grekland det nationalistiska partiet Hellenes. Detta utan att partiet egentligen begått något brott – anklagelserna var högst svepande, vilket vi berättar om närmare i detta nummer. Den verkliga orsaken verkar i­stället vara att Hellenes fick oväntat stort stöd av väljarna och med valet bara några veckor bort såg makthavarna ingen annan utväg än ett förbud.

Läs även:

Antidemokrater – vilka är de?

🟠 LEDARE. Nyligen förbjöd Grekland det nationalistiska partiet Hellenes. Detta utan att partiet egentligen begått något brott – anklagelserna var högst svepande, vilket vi berättar om närmare i detta nummer. Den verkliga orsaken verkar i­stället vara att Hellenes fick oväntat stort stöd av väljarna och med valet bara några veckor bort såg makthavarna ingen annan utväg än ett förbud.

Massinvandringens prislapp

Massinvandringens prislapp

🟠 DEBATT. Arbetsinvandringen var en lönsam affär för Sverige. Sedan krigsslutet bidrog invandrarna årligen med en procent till Sveriges växande BNP. I början av 1970-talet drabbades Sverige av en lågkonjunktur och ströp arbetsinvandringen. ”Flyktinginvandringen” kom som en ersättare och på något självklart sätt antogs det att också den skulle bli lönsam. När riksdagen i mitten av 1970-talet bestämde att Sverige i fortsättningen skulle vara ett mångkulturellt land ansågs det därför inte behövligt med någon ekonomisk utredning av konsekvenserna.

Nyhetsdygnet

De senkomnas förundran

🟠 Bokrecension. Mustafa Panshiri och Jens Ganman har nu i flera år tillsammans och var för sig skrivit och debatterat om hur Sverige håller på att förändras. De förstår att det mångkulturella samhället inte fungerar, de tar upp gängkriminaliteten, och de provar att bryta mot gamla PK-normer om hur debatten ska föras. De känner sig för, bit för bit, kan man säga. Denna bok innehåller resereportage runtom i Sverige gjorda under 2022 och 2023, och de reser även till Frankrike och Finland. Men de har inte mycket att säga.

Peter Gøtzsche i härnadståg mot psykiatrin

🟠 Bokrecension. Den stridbare och frispråkige Peter Gøtzsche är specialistläkare i internmedicin och professor i klinisk försöksdesign och analys vid Köpenhamns universitet. Han har publicerat över 75 artiklar i fem stora vetenskapliga tidskrifter. Han har skrivit flera böcker där han inte håller igen på kritiken. Läkemedelsindustrin kal­lar han regelmässigt för kriminalindustrin.

Riksbyggare Gustav Eriksson Vasa

🟠 HISTORIA. Den sjätte juni i år är det femhundra år sedan Gustav Eriksson Vasa utsågs till kung av Sverige. Historien om ursprunget till Vasaloppet och hur Vasa sedan ledde befrielsekriget som resulterade i att den danske unionskungen Kristian II drevs ut ur Sverige är allmänt känd, men vad som hände därefter är egentligen ännu viktigare. Som kung drev Gustav Vasa ihärdigt på för att skapa ett enhetligt rike med en effektiv byråkrati. Han kal­las för riksbyggaren som lade grunden för den moderna staten, och han var beredd att gå över lik för att uppnå detta.

Sugen på att äta i rymden?

🟠 VETENSKAP OCH TEKNIK Ett franskt start-upbolag, Zephalto, som grundades av flygingenjören Vincent Farret d'Astiès, kommer att låta sex personer lyfta 25 kilometer över jorden i en tryckkapsel fäst vid en ballong. Passagerarna kommer att serveras måltider tillagade av stjärnkockar (sic!) och franskt vin samtidigt som de betraktar jorden från ovan jorden

Så kan en fientlig AI teoretiskt utplåna mänskligheten

🟠 Artificiell intelligens förbättrar sig själv. Med en ofattbar intelligens och förmågor som vida överstiger våra egna kan en artificiell intelligens (AI) komma att bli en välsignelse för mänskligheten. Men allt fler experter varnar för att risken finns att vi tappar kontrollen och att en AI blir vår undergång. En sak som dock sällan utforskas när media belyser ämnet är hur en skadlig eller fientlig AI praktiskt skulle kunna agera.

Vindkraft till havs hotar Östersjö­tumlaren – riskerar utrotning

🟠 Samtidigt som vindkraften prisas som ”klimatvänlig”, riskerar konsekvenserna för djur och natur att bli ödesdigra. För Östersjöns enda val – tumlaren – är läget särskilt allvarligt. Populationen på 500 individer är sedan länge utrotningshotad, och nu varnar forskare för att de stora vindkraftsparkerna till havs ökar belastningen ytterligare. ”Undervattensbuller kan leda till både hörselskador och död. Tumlarna är helt beroende av att kunna använda sina klickljud för att navigera och hitta mat. När deras hörsel försämras eller försvinner helt riskerar de att svälta ihjäl”, varnar Magnus Danbolt, chef för naturvårdsenheten på Länsstyrelsen i Kalmar län. I denna del två av Nya Tiders reportageserie om havsbaserad vindkraft granskar vi dess förbisedda miljöeffekter.

Paschs säkra tändstickor

🟠 HISTORIA Tändstickan har en lång historia – de första nämns i en kinesisk källa från cirka 950 e.Kr. – och har i Europa utvecklats av olika uppfinnare. Det var dock den svenske kemisten Gustaf Erik Pasch som utvecklade säkerhetständstickorna och tog patent på denna uppfinning 1844.

Stig Dagerman och Tyskland

🟠 HISTORIA Tysk höst, som är skriven av Stig Dagerman, är en reportagebok av stort historiskt värde än idag. I den här reportageboken berättar Dagerman nämligen om vad han såg och fick veta av olika personer han mötte och talade med under ett besök i ett sönderbombat Tyskland hösten 1946.

Satsa på ett eget örtapotek i år!

🟠 Nu har vi vintern bakom oss och våren har redan deklarerat sin ankomst. Redan lyser de små snödropparna bland löv och snö. Det är nu det frusna börjar få liv igen. Snart kan vi se de första små nässelskotten titta fram. Och nu kan vi börja så våra frön, visserligen inomhus än så länge, men bara känslan av att det är på gång är fantastisk. Man blir glad bara av att titta på de färgsprakande fröpåsarna.

Annonser

Hitta många olika casinon på casino-utan-svensk-licens.net
Vill du spela på ett casino utan licens? Spelacasino informerar dig om allt du behöver veta.
Jämför casinon utan licens med snabba uttag hos nätcasinoutanlicens.com.
Onlinecasinos.se hjälper dig att välja bäst online casino
uudetkasinot.com/ listar Finska casinon online

Senaste numret

NyT22web-thumbnail
Nya Tider är den enda tidningen som bemöter systempressens lögner i deras eget format: på papper. Sedan grundandet 2012 granskar Nya Tider den politiska korrektheten och berättar hur verkligheten ser ut bakom systemmedias tillrättalagda version. Från april 2017 utkommer Nya Tider även med en nätupplaga varje vecka.
Vávra Suk
Chefredaktör
Prenumerera på
Nya Tiders nyhetsbrev!

123 037 97 35

A Minska textstorlek". A+ Öka textstorlek. A++ Stor text.

Logga in på ditt konto

Genom att fortsätta surfa vidare på hemsidan godkänner du vår integritetspolicy.