Det var först 1753 som den nya kalendern antogs i Sverige och blev ”Utgifwen Af Dess Wetenskaps Academie”. Svenskarna hade först motsatt sig kalenderbytet. Som synes på denna bild hade månaderna andra namn på den tiden. Dessa var: Torsmånad, Göjemånad, Vårmånad, Gräsmånad, Blomstermånad, Sommarmånad, Hömånad, Skördemånad, Höstmånad, Slaktmånad, Vintermånad, Julmånad.

Från Julius Caesar till påven Gregorius – Den gregorianska kalenderns införande i Europa

oktober 1582 infördes en ny kalender i Polen och Spanien: den gregorianska. Därmed påbörjades ersättandet av den kalender som varit dominerande i Europa sedan Julius Caesars kalenderreform år 46 f.Kr. I februari 1753 infördes den gregorianska kalendern i Sverige. Denna kalender, som fått sitt namn efter påven Gregorius XIII som antog den, är ett resultat av en justering av den julianska.

Den julianska kalendern bestod av 365 ¼ dygn, det vill säga 365 dagar och 6 timmar, samt ett skottår med en extra dag vart fjärde år. Vårdagjämningen inföll den 24 mars, sommarsolståndet cirka 26 juni, höstdagjämningen omkring 26 september och vintersolståndet den 25 december.

Den nya, gregorianska, kalendern började sin spridning 1582 – sex år efter att Aloysius Lilius bror Antonio presenterat den döde broderns förslag för påven.
Den nya,
gregorianska, kalendern började sin spridning 1582 – sex år efter att Aloysius Lilius bror Antonio presenterat den döde broderns förslag för påven.

När Julius Caesars kalender spreds över Europa i början av vår tideräkning sammanföll det väl med kristendomens utbredning. På flera av datumen sammanfaller kristna och romerska högtider, till exempel Jesu födelse som förlades till den 25 december med anledning av det romerska firandet av solens och ljusets återkomst. Det är därför som julen firas på just den dagen i majoriteten av de kristna länderna.

Ett problem med den här kalendern var dock att det tropiska året, det vill säga det naturliga året – Jordens omloppstid – består av 365 dagar, 48 minuter och 45 sekunder (cirka 365, 2422 dygn). Detta ledde till en förskjutning mellan det julianska året och det egentliga årtidsåret som under loppet av 128 år uppgick till ett helt dygn. Denna förskjutning kom med tiden även att innebära att årstiderna flyttade på sig. Dessutom hade astronomen Nicolaus Copernicus (1473-1543) fastställt i sitt observatorium att den astronomiska vårdagjämningen inträffar mellan den 20-21 mars, men då denne astronom även gick emot kyrkans världsbild genom att framhålla det faktum att Jorden kretsar kring solen – och inte tvärtom – blev i stället astronomen Aloysius Lilius (ca 1510-1576) den förste som författade planen för den nya kalendern.

Artikeln fortsätter

Är du prenumerant kan du logga in för att fortsätta läsa.

Inte prenumerant? Teckna en prenumeration här.

Vi kan tyvärr inte erbjuda allt material gratis på hemsidan, bara smakprov som detta. Som prenumerant får Du inte bara tillgång till hela sidan och vår veckotidning, Du gör också en värdefull insats för alternativ press i Sverige, som står upp mot politiskt korrekt systemmedia.

Dela artikeln

Materialet är upphovsrättsskyddat. Du har tillstånd att citera fritt ur artiklarna förutsatt att källa (www.nyatider.se) anges. Foton får inte återanvändas utan Nya Tiders tillstånd.

Relaterat

No Content Available

Läs även:

Guldbaggegalans förfall

Guldbaggegalans förfall

🟠 KULTUR Guldbaggegalan har länge varit något jag har sett fram emot och njutit av, att först se filmstjärnor anlända på röda mattan och sedan följa prisutdelningen med spänning, ledd av en rolig konferencier. Numera är det dessvärre plågsamt att se den, bland annat på grund av vulgärt språk och politisk propaganda. Den första och sista delen leddes i år av okända afrikaner som hade ett vulgärt språk, med uttryck som ”What the fuck!”

Det Konstmuseet inte vill se

Det Konstmuseet inte vill se

🟠 KULTUR Konst kan, som vi vet, ha flera lager av betydelser. I fallet med Dick Bengtsson blir det lite extra avancerat. Faktiskt så pass avancerat att galleriet som ställer ut honom censurerar hans konst. Och inte nog med det. En samtida konstnär som säger att hon kan prata med de döda citerar honom från andra sidan, och aktivistiska kulturprofiler tillskriver honom ideal han aldrig ställt sig bakom. En besynnerlig gravskändning av ett unikt konstnärskap pågår i Stockholm fram till mitten av september.

Legender: Bakom kulisserna av myterna som styr oss

Legender: Bakom kulisserna av myterna som styr oss

🟠 KULTUR I en värld mättad med info-fiction – virala inlägg på X, blockbusters eller valkampanjer – är legender inte längre berättelser från förr. De är en industri, en strategisk konst, som Bruno Fuligni avslöjar i sin bok ”Le Bureau des légendes décrypté”, där han utforskar spioners tekniker för att skapa trovärdiga täckmantlar. ”Le Bureau des légendes” är den franska titeln på TV-serien ”Falsk identitet” som sändes i SVT 2016.

Kallmurar

Kallmurar

🟠 KULTUR När människan blev bofast och började bruka jorden uppstod ett behov av att hägna in de områden som var åkrar och betesmarker. Murar och gärdsgårdar behövdes för att markera gränser och ge ett nödvändigt skydd mot vilda djur och andra inkräktare.

Åsle Tå

Åsle Tå

🟠 KULTUR I ett vackert, böljande landskap nedanför Ålleberg och Karleby, i närheten av Falköping, i Åslesänkan ligger Åsle Tå. Tågatan följer Kolaforsen och gatan kantas av små stugor omgivna av trädgårdstäppor med ”mormorsblommor” så som akleja, blåklint, liljor, lavendel och fingerborgsblommor. Här finns även stenmurar och träd av alla slag. Här möts vi av en unik miljö med den största samlingen av backstugor i Sverige från 1700- och 1800-talen.

Nyhetsdygnet

Senaste numret

Nya Tider är den enda tidningen som bemöter systempressens lögner i deras eget format: på papper. Sedan grundandet 2012 granskar Nya Tider den politiska korrektheten och berättar hur verkligheten ser ut bakom systemmedias tillrättalagda version. Tidningen utkommer med en nätutgåva två gånger i veckan och ett magasin varannan vecka.
Vávra Suk
Chefredaktör

Guldbaggegalans förfall

🟠 KULTUR Guldbaggegalan har länge varit något jag har sett fram emot och njutit av, att först se filmstjärnor anlända på röda mattan och sedan följa prisutdelningen med spänning, ledd av en rolig konferencier. Numera är det dessvärre plågsamt att se den, bland annat på grund av vulgärt språk och politisk propaganda. Den första och sista delen leddes i år av okända afrikaner som hade ett vulgärt språk, med uttryck som ”What the fuck!”

Legender: Bakom kulisserna av myterna som styr oss

🟠 KULTUR I en värld mättad med info-fiction – virala inlägg på X, blockbusters eller valkampanjer – är legender inte längre berättelser från förr. De är en industri, en strategisk konst, som Bruno Fuligni avslöjar i sin bok ”Le Bureau des légendes décrypté”, där han utforskar spioners tekniker för att skapa trovärdiga täckmantlar. ”Le Bureau des légendes” är den franska titeln på TV-serien ”Falsk identitet” som sändes i SVT 2016.

Jättevargen ylar igen

🟠 Forskare: Första utrotade djuret återskapat Tre jättevargar påstås vara de första återskapade exemplaren av en utdöd djurart. Företaget bakom kritiseras dock för att presentera genmodifierade hybrider, som bara delvis har de utdöda generna, men samtidigt visar deras tekniska framsteg att det är möjligt att återskapa arter – men även att genmodifiera människor.

Satsa på ett eget örtapotek i år!

🟠 Nu har vi vintern bakom oss och våren har redan deklarerat sin ankomst. Redan lyser de små snödropparna bland löv och snö. Det är nu det frusna börjar få liv igen. Snart kan vi se de första små nässelskotten titta fram. Och nu kan vi börja så våra frön, visserligen inomhus än så länge, men bara känslan av att det är på gång är fantastisk. Man blir glad bara av att titta på de färgsprakande fröpåsarna.

Annonser

Logga in på ditt konto

Genom att fortsätta surfa vidare på hemsidan godkänner du vår integritetspolicy.