Den 13 november kunde tidskriften Allas redovisa en undersökning om vilka jullåtar och vilka julfilmer som svenskarna lyssnar på och tittar på mest när julen snart nalkas. Undersökningen bygger bland annat på studier som musikstreamingtjänsten Spotify låtit göra.
När det gäller det musikaliska är det alltså inte något svenskt julstycke som Sveriges folk helst lyssnar på eller nynnar till då glöggdoften ligger tät, utan det är Mariah Careys ”All I want for Christmas is you” som toppar listan. Den näst mest populära jullåten efter Mariah Carey är Whams trallande ”Last Christmas” men även den tredje platsen på jullåtslistan är anglosaxisk, nämligen ”White Christmas”.
På filmfronten är det också amerikanskt som toppar, nämligen ”Julen är stulen”. Det är först när vi börjar närma oss fjärde och femte plats som den inhemska, mer klassiska, svenska julfilmen och julmusiken tar ut sin rätt, men när det gäller tv-smak sticker dock en film ut som favoritunderhållning, nämligen ”Tomten är far till alla barnen”.
Artikeln fortsätter
Är du prenumerant kan du logga in för att fortsätta läsa.
Inte prenumerant? Teckna en prenumeration här.
Vi kan tyvärr inte erbjuda allt material gratis på hemsidan, bara smakprov som detta. Som prenumerant får Du inte bara tillgång till hela sidan och vår veckotidning, Du gör också en värdefull insats för alternativ press i Sverige, som står upp mot politiskt korrekt systemmedia.