Ödeläggelsen av Gaza fortsätter med oförminskad styrka. Foto: X

Ingen vapenvila i Gaza och oroligt vid den libanesiska gränsen

UTRIKES
FN ”oroar” sig över israeliska ”brott mot krigets lagar" samtidigt som Qatar säger att vissa framsteg har gjorts i förhandlingarna om en vapenvila i Gaza och att man fortsätter medlingen för att ”överbrygga klyftan” mellan Israel och Hamas.

Med undantag för en sju dagar lång paus i november, som ledde till frisläppandet av mer än 100 israeliska och 240 palestinska fångar, har det inte varit något uppehåll i striderna sedan kriget började i början av oktober.

Förhandlingarna om vapenvila bygger på en plan som USA:s president Joe Biden lade fram den 31 maj, som kräver ett israeliskt tillbakadragande från ”större befolkningscentra” i Gaza och en vapenvila i sex veckor, som sedan kan förlängas om medlarna behöver mer tid för att hitta en permanent överenskommelse.

Qatar, Egypten och USA har ägnat månader åt samtal om vapenvila som involverar en utväxling av fångar och att få humanitär hjälp till det krigshärjade Gaza.

Artikeln fortsätter

Är du prenumerant kan du logga in för att fortsätta läsa.

Inte prenumerant? Teckna en prenumeration här.

Vi kan tyvärr inte erbjuda allt material gratis på hemsidan, bara smakprov som detta. Som prenumerant får Du inte bara tillgång till hela sidan och vår veckotidning, Du gör också en värdefull insats för alternativ press i Sverige, som står upp mot politiskt korrekt systemmedia.

Dela artikeln

Materialet är upphovsrättsskyddat. Du har tillstånd att citera fritt ur artiklarna förutsatt att källa (www.nyatider.se) anges. Foton får inte återanvändas utan Nya Tiders tillstånd.

Relaterat

HASSAN NASRALLAHS tal som många hade stora förväntningar på följdes av miljontals världen över. Här ses milisledaren i ett sällsynt framträdande på storskärm av tusentals libaneser i västra Beirut, som är ett av Hizbollahs starka fästen. Foto: Mohamed Azakir

Hizbollahs ledare höll avgörande tal

🟠 ISRAEL/PALESTINA I fredags framträdde den fruktade och hemlighetsfulle ledaren för den mäktiga milisgruppen Hizbollah för första gången sedan starten på Gazakriget den 7 oktober. Det hajpade talet blev dock något av ett antiklimax, då Hassan Nasrallah inte avslöjade det alla väntat på – vad Hizbollah kommer att göra i kriget mellan Israel och Hamas. Han lämnade världen att fortsatt spekulera, där en del tolkat vissa av hans ord som en krigsförklaring mot USA. Samtidigt har Washington i det tysta antagit en resolution för krig mot Iran.

Läs även:

Nyhetsdygnet

Senaste numret

Nya Tider är den enda tidningen som bemöter systempressens lögner i deras eget format: på papper. Sedan grundandet 2012 granskar Nya Tider den politiska korrektheten och berättar hur verkligheten ser ut bakom systemmedias tillrättalagda version. Tidningen utkommer med en nätutgåva två gånger i veckan och ett magasin varannan vecka.
Vávra Suk
Chefredaktör

Guldbaggegalans förfall

🟠 KULTUR Guldbaggegalan har länge varit något jag har sett fram emot och njutit av, att först se filmstjärnor anlända på röda mattan och sedan följa prisutdelningen med spänning, ledd av en rolig konferencier. Numera är det dessvärre plågsamt att se den, bland annat på grund av vulgärt språk och politisk propaganda. Den första och sista delen leddes i år av okända afrikaner som hade ett vulgärt språk, med uttryck som ”What the fuck!”

Legender: Bakom kulisserna av myterna som styr oss

🟠 KULTUR I en värld mättad med info-fiction – virala inlägg på X, blockbusters eller valkampanjer – är legender inte längre berättelser från förr. De är en industri, en strategisk konst, som Bruno Fuligni avslöjar i sin bok ”Le Bureau des légendes décrypté”, där han utforskar spioners tekniker för att skapa trovärdiga täckmantlar. ”Le Bureau des légendes” är den franska titeln på TV-serien ”Falsk identitet” som sändes i SVT 2016.

Jättevargen ylar igen

🟠 Forskare: Första utrotade djuret återskapat Tre jättevargar påstås vara de första återskapade exemplaren av en utdöd djurart. Företaget bakom kritiseras dock för att presentera genmodifierade hybrider, som bara delvis har de utdöda generna, men samtidigt visar deras tekniska framsteg att det är möjligt att återskapa arter – men även att genmodifiera människor.

Den mystiska runstenen

🟠 HISTORIA Björketorpsstenen i Blekinge är en av de mest mystiska runstenarna här i Sverige. Det vilar nämligen en dödlig förbannelse över den och man vet inte med säkerhet vem som reste den. Man vet inte heller varför det vilar en förbannelse över stenen, men olika teorier finns och förbannelsen har gett upphov till sägner.

Satsa på ett eget örtapotek i år!

🟠 Nu har vi vintern bakom oss och våren har redan deklarerat sin ankomst. Redan lyser de små snödropparna bland löv och snö. Det är nu det frusna börjar få liv igen. Snart kan vi se de första små nässelskotten titta fram. Och nu kan vi börja så våra frön, visserligen inomhus än så länge, men bara känslan av att det är på gång är fantastisk. Man blir glad bara av att titta på de färgsprakande fröpåsarna.

Annonser

Logga in på ditt konto

Genom att fortsätta surfa vidare på hemsidan godkänner du vår integritetspolicy.