Mona Sahlin, nationell samordnare mot våldsbejakande extremism, Pam Fredman, Göteborgs universitets rektor, och Christer Mattsson, tillförordnad föreståndare för Segerstedtinstitutet. Foto: Johan Wingborg / Göteborgs universitet

Institut mot våldsextremism invigdes i Göteborg

I en tid av ökande hot från terrorism inviger Sverige Segerstedtinstitutet vid Göteborgs universitet. Institutet skapas genom ett uppdrag från regeringen och ska vara ett nationellt resurscentrum mot rasism och våldsbejakande ideologier. Redan vid invigningen framkom dock en tydlig politisk slagsida. Vänsterakademiker är missnöjda och framför krav på ”icke-vita” forskare.
Statsminister Stefan Löfven talar vid invigning av Segerstedtinstitutet vid Göteborgs universitet
Statsminister Stefan Löfven talar vid invigning av Segerstedtinstitutet vid Göteborgs universitet

Den 14 augusti invigdes Segerstedtinstitutet vid Göteborgs universitet. Det har regeringens uppdrag att utveckla metoder som motverkar våldsbejakande extremism, men var från början tänkt att enbart vara ett centrum mot rasism. Det finns nu delade meningar mellan olika ansvariga om institutets utformning, samtidigt som intellektuell extremvänster i en kampanj av tidningsartiklar kräver att deras speciella agenda skall få dominera – annars vägrar de samarbeta med institutet.

Forskningsinstitutet invigdes inte mindre än två gånger under samma dag under betydande pompa med statsministern som invigningstalare, först i Kungälv och sedan i Göteborg. Anledningen härtill var att institutet skall tillvarata erfarenheter från det så kallade Toleransprojektet, som läraren Christer Mattsson drivit i ett tjugotal år, sponsrad av Kungälvs kommun.

Talarlistan var vid båda tillfällena lång, men talen påfallande lika: kunskap hjälper mot rasism, problemet är egentligen socio-ekonomiska klyftor, det är klyftorna som gör att ”svenskar” lyssnar på budskapet om kalifatet och reser till kriget. Statsvetaren Marie Demker upplyste dock om att ”nationalism är en urstark politisk kraft” och att främlingsfientligheten faktiskt minskar.

Risk att satsning mot våldsbejakande pekar ut muslimer

Segerstedtinstitutets uppdrag formulerades först i regeringsförklaringen hösten 2014 och var då ett centrum enbart för forskning om rasism. När det stod klart att ungdomar även från Sverige åkte till Mellanöstern för att ansluta sig till terrorarmén Islamiska staten utvidgades institutets inriktning till att även omfatta ”våldsbejakande ideologier”.

Vänsterinriktade forskare på bland annat Göteborgs universitet är starkt kritiska till det nya uppdraget och menar att det tvärtom riskerar att späda på rasism.

– Svenska muslimer riskerar genom den här politiska diskursen att utmålas som terrorister. De vittnar i dag om hur deras barn redan i förskolan antas vara i riskzonen, säger Therese Svensson, doktorand i litteraturvetenskap vid Göteborgs universitet, till SVT på invigningsdagen.

Mona Sahlin, av regeringen utsedd nationell samordnare mot våldsbejakande extremism, uttalade sig i januari i år i samma anda om att återvändande jihadister bör få hjälp med jobb, bostad och psykologstöd.

På DN Debatt skrev 18 Göteborgsbaserade forskare samma dag som institutet skulle invigas att de tänkte bojkotta ceremonin. Dels tycker de att denna ”glidning” i institutets uppdrag är problematisk, men de känner även ”oro över att perspektiv som i dag är drivande inom forskningsfältet och som problematiserar de strukturer som skapar rasism både historiskt och i vår egen tid skulle marginaliseras i och med utformningen av institutet”.

Antirasister kräver raskvotering

Redan tidigare i somras angrep denna grupp akademiker Segerstedtinstitutet i debattartiklar i Dagens Nyheter och Göteborgs-Posten, där de krävde att verksamheten skall ha ”en stomme av forskare som rasifieras som icke-vita”.

Rasifiering är ett begrepp som så kallade antirasister införde för bara något år sedan för att kunna skilja på svarta och vita, men eftersom ras ”inte finns” så sägs rasifiering beteckna uppfattad (inbillad) rastillhörighet.

Institutet bör inte heller inriktas mot att försöka åstadkomma tolerans ”då det förstärker föreställningen om en normaliserad majoritetsbefolkning som har makten att uthärda eller inte uthärda uppfattade avvikare”, menar man vidare.

Det faktum att föreståndaren Christer Mattsson ännu inte har disputerat är en nagel i ögat på de akademiska kritikerna, som fått vatten på sin kvarn då Mattssons doktorandprojekt blivit underkänt av universitetets etikprövningsnämnd och nu måste skrivas om.

Dela artikeln

Materialet är upphovsrättsskyddat. Du har tillstånd att citera fritt ur artiklarna förutsatt att källa (www.nyatider.se) anges. Foton får inte återanvändas utan Nya Tiders tillstånd.

Relaterat

Läs även:

Efter ett år: Aggressiv invandrare åtalas för mordhot mot Gustav Kasselstrand

Efter ett år: Aggressiv invandrare åtalas för mordhot mot Gustav Kasselstrand

🟠 Belal Safi, en 20-åring från Malmö, åtalas nu för att den 1 maj 2022 ha mordhotat Gustav Kasselstrand, partiledare för Alternativ för Sverige. Det hela utspelade sig på Arlanda flygplats, och Kasselstrand filmade hela förloppet. Han säger i en kommentar till Nya Tider att han dels är missnöjd med hur lågprioriterat hans ärende var hos polismyndigheten, att han själv som medborgare fick tjata på polisen för att man skulle komma någon vart i utredningsarbetet men att han ändå nu är övertygad om att Safi kommer att dömas för olaga hot.

Hovrätten skärper invandrarmördarens straff – till fyra år

Hovrätten skärper invandrarmördarens straff – till fyra år

🟠 BROTT OCH STRAFF Den 17-årige Frunze Saghatelyan dömdes först till ett minimalt straff efter mordet på trebarnspappan och lokalpolitikern i Medborgerlig Samling, Fredrik Andersson. Därefter blev han fritagen av beväpnade män innan han kunde gripas igen. Nu har han fått sitt straff skärpt av hovrätten – till fyra års sluten ungdomsvård.

Statens kostnader för ränteavdrag exploderar

Statens kostnader för ränteavdrag exploderar

🟠 I takt med att räntorna höjs är det inte bara svenska hushåll som får ökade kostnader, utan även svenska staten. I Finland rådde en liknande situation, men där beslutade man för tio år sedan att gradvis minska avdraget för varje år. I år nådde avdraget noll procent och staten slipper därmed alla kostnader för ränteavdrag. För svenska staten väntar dock en smäll på 57 miljarder kronor som måste finansieras med större statsskuld, nedskärningar eller höjd skatt.

Nyhetsdygnet

De senkomnas förundran

🟠 Bokrecension. Mustafa Panshiri och Jens Ganman har nu i flera år tillsammans och var för sig skrivit och debatterat om hur Sverige håller på att förändras. De förstår att det mångkulturella samhället inte fungerar, de tar upp gängkriminaliteten, och de provar att bryta mot gamla PK-normer om hur debatten ska föras. De känner sig för, bit för bit, kan man säga. Denna bok innehåller resereportage runtom i Sverige gjorda under 2022 och 2023, och de reser även till Frankrike och Finland. Men de har inte mycket att säga.

Peter Gøtzsche i härnadståg mot psykiatrin

🟠 Bokrecension. Den stridbare och frispråkige Peter Gøtzsche är specialistläkare i internmedicin och professor i klinisk försöksdesign och analys vid Köpenhamns universitet. Han har publicerat över 75 artiklar i fem stora vetenskapliga tidskrifter. Han har skrivit flera böcker där han inte håller igen på kritiken. Läkemedelsindustrin kal­lar han regelmässigt för kriminalindustrin.

Sugen på att äta i rymden?

🟠 VETENSKAP OCH TEKNIK Ett franskt start-upbolag, Zephalto, som grundades av flygingenjören Vincent Farret d'Astiès, kommer att låta sex personer lyfta 25 kilometer över jorden i en tryckkapsel fäst vid en ballong. Passagerarna kommer att serveras måltider tillagade av stjärnkockar (sic!) och franskt vin samtidigt som de betraktar jorden från ovan jorden

Så kan en fientlig AI teoretiskt utplåna mänskligheten

🟠 Artificiell intelligens förbättrar sig själv. Med en ofattbar intelligens och förmågor som vida överstiger våra egna kan en artificiell intelligens (AI) komma att bli en välsignelse för mänskligheten. Men allt fler experter varnar för att risken finns att vi tappar kontrollen och att en AI blir vår undergång. En sak som dock sällan utforskas när media belyser ämnet är hur en skadlig eller fientlig AI praktiskt skulle kunna agera.

Vindkraft till havs hotar Östersjö­tumlaren – riskerar utrotning

🟠 Samtidigt som vindkraften prisas som ”klimatvänlig”, riskerar konsekvenserna för djur och natur att bli ödesdigra. För Östersjöns enda val – tumlaren – är läget särskilt allvarligt. Populationen på 500 individer är sedan länge utrotningshotad, och nu varnar forskare för att de stora vindkraftsparkerna till havs ökar belastningen ytterligare. ”Undervattensbuller kan leda till både hörselskador och död. Tumlarna är helt beroende av att kunna använda sina klickljud för att navigera och hitta mat. När deras hörsel försämras eller försvinner helt riskerar de att svälta ihjäl”, varnar Magnus Danbolt, chef för naturvårdsenheten på Länsstyrelsen i Kalmar län. I denna del två av Nya Tiders reportageserie om havsbaserad vindkraft granskar vi dess förbisedda miljöeffekter.

Paschs säkra tändstickor

🟠 HISTORIA Tändstickan har en lång historia – de första nämns i en kinesisk källa från cirka 950 e.Kr. – och har i Europa utvecklats av olika uppfinnare. Det var dock den svenske kemisten Gustaf Erik Pasch som utvecklade säkerhetständstickorna och tog patent på denna uppfinning 1844.

Stig Dagerman och Tyskland

🟠 HISTORIA Tysk höst, som är skriven av Stig Dagerman, är en reportagebok av stort historiskt värde än idag. I den här reportageboken berättar Dagerman nämligen om vad han såg och fick veta av olika personer han mötte och talade med under ett besök i ett sönderbombat Tyskland hösten 1946.

Satsa på ett eget örtapotek i år!

🟠 Nu har vi vintern bakom oss och våren har redan deklarerat sin ankomst. Redan lyser de små snödropparna bland löv och snö. Det är nu det frusna börjar få liv igen. Snart kan vi se de första små nässelskotten titta fram. Och nu kan vi börja så våra frön, visserligen inomhus än så länge, men bara känslan av att det är på gång är fantastisk. Man blir glad bara av att titta på de färgsprakande fröpåsarna.

Annonser

Hitta många olika casinon på casino-utan-svensk-licens.net
Vill du spela på ett casino utan licens? Spelacasino informerar dig om allt du behöver veta.
Jämför casinon utan licens med snabba uttag hos nätcasinoutanlicens.com.
Onlinecasinos.se hjälper dig att välja bäst online casino
uudetkasinot.com/ listar Finska casinon online

Senaste numret

NyT22web-thumbnail
Nya Tider är den enda tidningen som bemöter systempressens lögner i deras eget format: på papper. Sedan grundandet 2012 granskar Nya Tider den politiska korrektheten och berättar hur verkligheten ser ut bakom systemmedias tillrättalagda version. Från april 2017 utkommer Nya Tider även med en nätupplaga varje vecka.
Vávra Suk
Chefredaktör
Prenumerera på
Nya Tiders nyhetsbrev!

123 037 97 35

A Minska textstorlek". A+ Öka textstorlek. A++ Stor text.

Logga in på ditt konto

Genom att fortsätta surfa vidare på hemsidan godkänner du vår integritetspolicy.