||Einar Selvik, Wardrunas frontman, spelar egna kompositioner på fela och andra gamla nordiska instrument. Han framförde även ”Helvegen”, signaturmelodin som bandet gjort till tv-serien Vikings, och berättade den handlar om döden och vem som ska sjunga vid hans egen bortgång.

Mäktig musik på Nalens nordiska minifestival

En tematisk minifestival hölls mellan den 26 och den 28 november på det anrika musikpalatset Nalen i Stockholm. Det var skivbolaget Nordvis, Wardruna och arrangören Tänk På Döden som stod bakom eventet. Besökarna fick uppleva liveframträdanden från fyra olika konstellationer, och en personlig akustisk spelning av Wardrunas frontman Einar Selvik. Försäljning av nyproducerat nordiskt konsthantverk fanns även på plats.

Kön var lång till Nalens dörrar på fredagen då minifestivalen med norska Wardruna som huvudnamn inleddes. Synthare, metalfans, folk i lajvutstyrsel, äldre kulturmänniskor och en del lite prydligare ungdomar hade dragits till konsertevenemanget. Det är inte särskilt ofta man ser en sådan spridning i populärkulturella sammanhang, vare sig i fråga om ålder eller inriktning.

Väl inne möttes man av ett långt bord där tröjor, affischer och även konsthantverk fanns till försäljning – smycken av sten, ben och trä och små väskor i läder. Ofta var de dekorerade med enskilda runor eller kombinationer, och konstnärerna som både var från Norge och Sverige fanns på plats att samtala med. Det som låg på hantverksbordet var vackra fragment av vår forntid, och det passade ju bra eftersom kvällen gick i den skandinaviska kulturens tecken.

Extra tydligt blev då vad ordet kultur springer ur – det latinska ordet för ”odling”. Rätt roligt är att odling sedan, är ett ord som tros komma från det gamla begreppet Odal, som även det är en runsymbol.

Forndom – natur­mystiskt och ursvenskt

Fredagskvällen inleddes med bandet Forndom, som egentligen främst består av artisten L. Swärd. Den filmiska musiken är född ur mystiken i Södermanlands landskap, vilket är något som Swärd även skildrar i sina många stämningsfulla fotografier på Forndoms blogg.

Vid framträdandet på Nalens stora scen bestod Forndom av tre personer. Swärd, som sjöng och trakterade fela, flankerades av två slagverkare – den ene med en större handtrumma och den andre som höll takten med pinnar på bland annat björkträ. I grunden fanns ett förinspelat melodiskt ornament, ofta med en enda baston som botten.

En sällsam intensitet spred sig i lokalen och allas ögon var riktade på scenen. Där reste sig något som liknade en totempåle av trä föreställande Odin bakom musikerna, vilka själva var klädda i ganska enkla grå särkar. Swärd sjöng om vandringar till stilla platser i skogen och om sökandet efter kulturens källor i naturen.

Framträdandet var övertygande och suggestivt, inte bara med tanke på att det var Forndoms första livespelning någonsin.

Artikeln fortsätter

Är du prenumerant kan du logga in för att fortsätta läsa.

Inte prenumerant? Teckna en prenumeration här.

Vi kan tyvärr inte erbjuda allt material gratis på hemsidan, bara smakprov som detta. Som prenumerant får Du inte bara tillgång till hela sidan och vår veckotidning, Du gör också en värdefull insats för alternativ press i Sverige, som står upp mot politiskt korrekt systemmedia.

Dela artikeln

Materialet är upphovsrättsskyddat. Du har tillstånd att citera fritt ur artiklarna förutsatt att källa (www.nyatider.se) anges. Foton får inte återanvändas utan Nya Tiders tillstånd.

Relaterat

Du förtjänar sanningen

Du förtjänar sanningen

🟠 LEDARE Massmedier granskar inte längre makten. De är numera en integrerad del av etablissemanget och deras roll är inte längre nyhetsförmedling av sanningen utan att skapa och styra det politiska narrativet. Oavsett deras påstådda politiska olikheter har de enats och ställt sig på samma sida i de viktigaste av frågor.

Truckers Go! Go Truckers!

Truckers Go! Go Truckers!

🟠 OPINION: Magnus Stenlund Kanada revanscherar sig. I ett land man närmast gett upp om helt, där karantänsidiotin tilltagit till nästan samma nivåer som i de mer sydliga forna brittiska kolonierna Australien och Nya Zeeland, har gräsrötterna nu bestämt sig för att nog är nog. Det menar veckans debattör Magnus Stenlund, som gläds åt Frihetskonvojen som parkerade utanför parlamentet i Ottawa sista helgen i januari och fortfarande vägrar ge sig.

Läs även:

David Lynch – en konstnär mitt i Hollywood har tystnat

David Lynch – en konstnär mitt i Hollywood har tystnat

🟠 DÖDSRUNA David Lynch förändrade både filmens och tv-seriernas landskap. Med sin kompromisslösa vision, drömlik och skrämmande, skapade han verk som Twin Peaks, Mulholland Drive och Blue Velvet – berättelser som har både förbryllat och fascinerat i decennier. I januari gick han bort, 78 år gammal, efter en tids lungsjukdom.

Romantikens konstnärliga genombrott

Romantikens konstnärliga genombrott

🟠 KULTUR Nationalmuseum visade fram till nyligen Romantiken – ett sätt att se. Det var en imponerande utställning med ett brett grepp över den period under 1800-talet som kommit att ges detta namn. Ämnet tycks ligga i tiden, vilket framgår av att det internationellt pågår, har pågått och kommer att pågå flera utställningar på samma tema.

Nyhetsdygnet

Senaste numret

Nya Tider är den enda tidningen som bemöter systempressens lögner i deras eget format: på papper. Sedan grundandet 2012 granskar Nya Tider den politiska korrektheten och berättar hur verkligheten ser ut bakom systemmedias tillrättalagda version. Tidningen utkommer med en nätutgåva två gånger i veckan och ett magasin varannan vecka.
Vávra Suk
Chefredaktör

Sverige efter 1945, sett från Skåne

🟠 BOKRECENSION Sveriges historia efter 1945 har onekligen sina intressanta sidor. Här har vi alltså ett land i Europas norra utkant, ett land med långa traditioner och med utmärkt folkmaterial med hög moral, väl skolat och drillat i ett modernt utbildningssystem. Detta resulterade i ett välfungerande samhälle med starkt försvar och blomstrande handel och industri. Sedan kom eländet med 60-talets begynnande fjärrinvandring, förslappad moral, utkonkurrerad spetsindustri och försvagat försvar. Vi tittar här närmare på en skildring av allt detta, sett ur en skånsk ingenjörs synvinkel.

Boken som blev profetisk

🟠 BOKRECENSION Finns det någon roman som på ett intressant sätt gestaltat massinvandringen? Ja, Jean Raspails De heligas läger från 1973 är fortfarande läsvärd. Den lyckas kondensera hela folkutbytet genom att låta det vara något som sker omedelbart, snarare än som resultatet av en utdragen process. Det är en fascinerande bok, både på grund av dess målande stil och dess profetiska insikter.

Forskare föreslår tankestyrning genom AI för att rehabilitera brottslingar

🟠 VETENSKAP OCH TEKNIK En uppmärksammad molekylärbiolog vill hacka kriminellas hjärnor för att göra dem till laglydiga medborgare. Teknologin är redan framgångsrikt testad på djur, och nu gäller det bara att ändra på den vetenskapliga etiken och öppna upp för experiment på människor. Han nämner specifikt ”diskriminering och hatbrott” som exempel, och enligt honom kan tekniken finnas på plats redan om tio år.

Thierry Baudet: Därför behövs en fundamental opposition

🟠 Enligt Forum voor Democraties partiledare Thierry Baudet har partiet intagit en roll som ”fundamental opposition”. Detta genom att inte godkänna själva premisserna i de frågor som de andra partierna debatterar med varandra. Han tar upp invandringen, covid, klimatet, jordbruket, Ukraina och EU som konkreta exempel. ”I alla dessa frågor har vi en mycket mer fundamental inställning. Det är därför vårt parti är i en marginaliserad position, därför att det är den röda linjen som du inte får passera”, säger han till Nya Tider. Nu vill han ge fler rörelser den ”intellektuella ammunition” som krävs för att kunna argumentera för en radikalt annorlunda linje.

“Bönderna är rädda för Arla”

🟠 Nu går en av Sveriges största mjölkgårdar i konkurs. En av Sveriges största mjölkgårdar läggs ned efter en konflikt med Arla, och den drabbade bonden är inte ensam. Nya Tider har talat med drabbade (infälld bild) och med Claes Jonsson, ordförande för Sveriges Mjölkbönder (stor bilden). Alla vittnar om en ”tystnadskultur” där Arla har vänt sig emot sina egna för att uppfylla politiskt korrekta krav och där Arlas medlemmar inte vågar uttala sig, vare sig internt eller offentligt.

Satsa på ett eget örtapotek i år!

🟠 Nu har vi vintern bakom oss och våren har redan deklarerat sin ankomst. Redan lyser de små snödropparna bland löv och snö. Det är nu det frusna börjar få liv igen. Snart kan vi se de första små nässelskotten titta fram. Och nu kan vi börja så våra frön, visserligen inomhus än så länge, men bara känslan av att det är på gång är fantastisk. Man blir glad bara av att titta på de färgsprakande fröpåsarna.

Annonser

Logga in på ditt konto

Genom att fortsätta surfa vidare på hemsidan godkänner du vår integritetspolicy.