Marine Le Pen på väg in i rättssalen. Stillbild YouTube

Marine Le Pen dömd till fängelse och diskvalifikation

UTRIKES
En fransk domstol förklarade den 31 mars att ledaren för det franska partiet Nationell samling, Marine Le Pen, inte är valbar med omedelbar verkan eftersom hon anses skyldig till förskingring av offentliga medel, något som nu allvarligt äventyrar hennes kandidatur i presidentvalet 2027.

”Det är en fråga om att se till att förtroendevalda, liksom alla rättssubjekt, inte skor sig på förmånssystem”, sade domstolens ordförande. Marine Le Pen lämnade rättssalen utan att vänta på att få reda på vilken dom som skulle avkunnas mot henne, och lämnade sedan domstolen utan att säga ett ord.

Nationell samling dömdes till böter på två miljoner euro samt konfiskering av en miljon euro som redan beslagtagits under utredningen, i fallet som gäller löner till assistenter i Europaparlamentet.

Tjugotre andra åtalade dömdes till straff som sträckte sig från 6 månaders villkorligt fängelse till 4 år villkorligt, varav 2 år i fängelse – det maximala straffet som Marine Le Pen dömdes till. Dessutom förklaras hon ovalbar i fem år, vilket skulle hindra henne från att ställa upp i nästa presidentval. Endast en av de åtalade frikändes.

Eric Ciotti, den förre partiledaren för Republikanerna, kallade domen en ”ovärdig juridisk sammansvärjning” som ”konfiskerar vår nations demokratiska öde” efter att domen avkunnats. ”Är Frankrike fortfarande en demokrati?” skrev han på X. ”Det är ett system för maktkapning som systematiskt utesluter alla kandidater som står för långt till höger och som kan vinna, från François Fillon till Marine Le Pen”, tillade han.

Språkröret för det franska miljöpartiet, Marine Tondelier anser däremot att Marine Le Pen ”måste avtjäna sitt straff” eftersom “hon är ett rättssubjekt som alla andra”,medan Ungerns premiärminister Viktor Orbán gav sitt stöd till Le Pen. ”Jag är Marine!” skrev han på X, en referens till slagordet ”Jag är Charlie”, som användes efter den muslimska terrorattacken mot Charlie redaktion.

Det franska socialistpartiet sade sig ”respektera rättsväsendets oberoende och rättsstatsprincipen”, i ett kort uttalande efter att domen meddelats.

I en kort reaktion på tre rader ”noterar” socialisterna domstolsbeslutet, ”som det skulle ha gjort för vilket annat som helst” och uppmanar ”alla att respektera rättsväsendets oberoende och rättsstatsprincipen”, och säger att man ”mobiliserar för att försvara republikanska värderingar och öppenhet i det offentliga livet”.

Italiens vice premiärminister Matteo Salvini kritiserade å sin sida EU:s ”krigsförklaring”, som han sade var orsaken till domen mot Marine Le Pen.

Rysslands regering kallade domen ett ”brott mot demokratiska normer”, efter att domslutet meddelats.

”Faktum är att fler och fler europeiska länder väljer att bryta mot demokratiska normer, sade Kremls talesman Dmitrij Peskov på måndagen under sin dagliga briefing, som svar på en fråga om Le Pens dom.

Han beskrev också domen som ”en intern angelägenhet för Frankrike”.

”Vi vill inte blanda oss i Frankrikes inre angelägenheter, vi har aldrig gjort det”, sade Peskov, trots Frankrikes upprepade anklagelser om ryska desinformationskampanjer mot landet.

”Men våra observationer av vad som händer i de europeiska länderna visar att det inte finns någon som helst tvekan att gå utanför demokratins ramar under en politisk process”, fortsatte Peskov.

Artikeln fortsätter

Är du prenumerant kan du logga in för att fortsätta läsa.

Inte prenumerant? Teckna en prenumeration här.

Vi kan tyvärr inte erbjuda allt material gratis på hemsidan, bara smakprov som detta. Som prenumerant får Du inte bara tillgång till hela sidan och vår veckotidning, Du gör också en värdefull insats för alternativ press i Sverige, som står upp mot politiskt korrekt systemmedia.

Dela artikeln

Materialet är upphovsrättsskyddat. Du har tillstånd att citera fritt ur artiklarna förutsatt att källa (www.nyatider.se) anges. Foton får inte återanvändas utan Nya Tiders tillstånd.

Relaterat

Franska ”extremhögern” kan ta makten

Franska ”extremhögern” kan ta makten

🟠 UTRIKES Söndagens parlamentsval blev i mycket den framgång för Rassemblement National (RN), Nationell samling, som systemmedia och den regerande koalitionen fruktade. Nu väntar en andra valomgång i vissa valkretsar innan ett nytt parlament, och en ny regering, kan bildas.

Läs även:

Nyhetsdygnet

Senaste numret

Nya Tider är den enda tidningen som bemöter systempressens lögner i deras eget format: på papper. Sedan grundandet 2012 granskar Nya Tider den politiska korrektheten och berättar hur verkligheten ser ut bakom systemmedias tillrättalagda version. Tidningen utkommer med en nätutgåva två gånger i veckan och ett magasin varannan vecka.
Vávra Suk
Chefredaktör

Guldbaggegalans förfall

🟠 KULTUR Guldbaggegalan har länge varit något jag har sett fram emot och njutit av, att först se filmstjärnor anlända på röda mattan och sedan följa prisutdelningen med spänning, ledd av en rolig konferencier. Numera är det dessvärre plågsamt att se den, bland annat på grund av vulgärt språk och politisk propaganda. Den första och sista delen leddes i år av okända afrikaner som hade ett vulgärt språk, med uttryck som ”What the fuck!”

Legender: Bakom kulisserna av myterna som styr oss

🟠 KULTUR I en värld mättad med info-fiction – virala inlägg på X, blockbusters eller valkampanjer – är legender inte längre berättelser från förr. De är en industri, en strategisk konst, som Bruno Fuligni avslöjar i sin bok ”Le Bureau des légendes décrypté”, där han utforskar spioners tekniker för att skapa trovärdiga täckmantlar. ”Le Bureau des légendes” är den franska titeln på TV-serien ”Falsk identitet” som sändes i SVT 2016.

Jättevargen ylar igen

🟠 Forskare: Första utrotade djuret återskapat Tre jättevargar påstås vara de första återskapade exemplaren av en utdöd djurart. Företaget bakom kritiseras dock för att presentera genmodifierade hybrider, som bara delvis har de utdöda generna, men samtidigt visar deras tekniska framsteg att det är möjligt att återskapa arter – men även att genmodifiera människor.

Satsa på ett eget örtapotek i år!

🟠 Nu har vi vintern bakom oss och våren har redan deklarerat sin ankomst. Redan lyser de små snödropparna bland löv och snö. Det är nu det frusna börjar få liv igen. Snart kan vi se de första små nässelskotten titta fram. Och nu kan vi börja så våra frön, visserligen inomhus än så länge, men bara känslan av att det är på gång är fantastisk. Man blir glad bara av att titta på de färgsprakande fröpåsarna.

Annonser

Senaste numret

Nya Tider är den enda tidningen som bemöter systempressens lögner i deras eget format: på papper. Sedan grundandet 2012 granskar Nya Tider den politiska korrektheten och berättar hur verkligheten ser ut bakom systemmedias tillrättalagda version. Tidningen utkommer med en nätutgåva två gånger i veckan och ett magasin varannan vecka.
Vávra Suk
Chefredaktör
Prenumerera på
Nya Tiders nyhetsbrev!

123 037 97 35

A Minska textstorlek". A+ Öka textstorlek. A++ Stor text.

Logga in på ditt konto

Genom att fortsätta surfa vidare på hemsidan godkänner du vår integritetspolicy.