<strong>Johan Forssell (m)</strong> är vice ordförande i socialförsäkringsutskottet.

Moderaterna röstar ned sina egna utspel

Moderata företrädare har gjort utspel i både tiggeri- och migrationsfrågorna, men när Sverigedemokraternas representanter lägger fram initiativ med likartat innehåll, till och med bitvis identiskt ord för ord, röstas dessa ned av Moderaterna.

Vid en presskonferens i början av maj presenterade Moderaterna, genom Anna Kinberg Batra och Elisabeth Svantesson, ett antal punkter som skulle förbättra integrationen. Ett förslag handlade om att införa tillfälliga uppehållstillstånd, som skulle bli permanenta om personen ifråga fick en anställning i Sverige. NyT analyserade hela utspelet vecka 20/2015.

Tisdagen den 26 maj, när socialförsäkringsutskottet skulle ta ställning till ett sverigedemokratiskt initiativ med bland annat förslag om tillfälliga uppehållstillstånd, valde Moderaterna dock att rösta ned det. Initiativet, som lämnades in av Linus Bylund och Jennie Åfeldt, innehöll följande punkter:

  • Återkomma med ett förslag där tillfälliga uppehållstillstånd används i större utsträckning.
  • Se över undantagen i försörjningskravet för anhöriginvandrare och öka kravets omfattning.
  • Säkerställ att Migrationsverket alltid förhåller sig till gemensamma EU-regler som exempelvis Dublinförordningen.
  • Höja straffet för flyktingsmuggling.
  • Effektivisera verkställandet av avvisningsbeslut.
  • Upprätta en princip om säkra länder för ursprungsländer där skyddsskäl i normalfallet saknas.

Varje punkt har sin motsvarighet i formuleringar på Moderaternas egen hemsida, där förslag för ”En förnyad integrations- och migrationspolitik” presenterades den 8 maj. Sverigedemokraternas migrationspolitiske talesperson Marcus Wiechel uppger till nätsidan Nyheter Idag att han rentav utgått från Moderaternas presentation när han utformade initiativet.

När Nya Tider kontaktar Johan Forssell (M), vice ordförande i socialförsäkringsutskottet, får vi dock veta att förslagen på Moderaternas hemsida inte alls är Moderaternas förslag:

– De aktuella förslagen kommer från en arbetsgrupp inom Moderaterna. Som nämndes såväl när den tillsattes som när slutsatserna presenterades på en pressträff i maj, kommer förslagen att behandlas på Moderaternas partistämma efter sommaren. Det är viktigt för oss att våra medlemmar och valda ombud får en möjlighet att diskutera och tycka till om viktiga politiska förändringar.

Först efter partistämman är förslagen, förhoppningsvis, officiell moderat policy. Påståendet att Moderaterna i socialförsäkringsutskottet skulle ha röstat emot det egna partiets politik, är således helt grundlöst, säger Forssell till Nya Tider.

Detta var dock inte enda gången Moderaterna i praktiken valde att rösta mot en linje man tidigare har kommunicerat. Den 30 april i år undertecknade de framträdande moderaterna Beatrice Ask och Tomas Tobé en artikel på DN Debatt med rubriken ”Vi föreslår att organiserande av tiggeri ska kriminaliseras”. När Kent Ekeroth, Sverigedemokraternas representant i justitieutskottet där Ask dessutom är ordförande, lade fram ett initiativ om just detta, röstade Moderaterna mot det.

Johan Forssell (M), vice ordförande i socialförsäkringsutskottet, menar att Moderaternas förslag som de presenterar på sin hemsida inte är partiets officiella policy, och att man därför röstar emot dessa förslag när Sverigedemokraterna för fram dem.

Dela artikeln

Materialet är upphovsrättsskyddat. Du har tillstånd att citera fritt ur artiklarna förutsatt att källa (www.nyatider.se) anges. Foton får inte återanvändas utan Nya Tiders tillstånd.

Relaterat

Läs även:

Nyhetsdygnet

Senaste numret

Nya Tider är den enda tidningen som bemöter systempressens lögner i deras eget format: på papper. Sedan grundandet 2012 granskar Nya Tider den politiska korrektheten och berättar hur verkligheten ser ut bakom systemmedias tillrättalagda version. Tidningen utkommer med en nätutgåva två gånger i veckan och ett magasin varannan vecka.
Vávra Suk
Chefredaktör

Sverige efter 1945, sett från Skåne

🟠 BOKRECENSION Sveriges historia efter 1945 har onekligen sina intressanta sidor. Här har vi alltså ett land i Europas norra utkant, ett land med långa traditioner och med utmärkt folkmaterial med hög moral, väl skolat och drillat i ett modernt utbildningssystem. Detta resulterade i ett välfungerande samhälle med starkt försvar och blomstrande handel och industri. Sedan kom eländet med 60-talets begynnande fjärrinvandring, förslappad moral, utkonkurrerad spetsindustri och försvagat försvar. Vi tittar här närmare på en skildring av allt detta, sett ur en skånsk ingenjörs synvinkel.

Boken som blev profetisk

🟠 BOKRECENSION Finns det någon roman som på ett intressant sätt gestaltat massinvandringen? Ja, Jean Raspails De heligas läger från 1973 är fortfarande läsvärd. Den lyckas kondensera hela folkutbytet genom att låta det vara något som sker omedelbart, snarare än som resultatet av en utdragen process. Det är en fascinerande bok, både på grund av dess målande stil och dess profetiska insikter.

Forskare föreslår tankestyrning genom AI för att rehabilitera brottslingar

🟠 VETENSKAP OCH TEKNIK En uppmärksammad molekylärbiolog vill hacka kriminellas hjärnor för att göra dem till laglydiga medborgare. Teknologin är redan framgångsrikt testad på djur, och nu gäller det bara att ändra på den vetenskapliga etiken och öppna upp för experiment på människor. Han nämner specifikt ”diskriminering och hatbrott” som exempel, och enligt honom kan tekniken finnas på plats redan om tio år.

Thierry Baudet: Därför behövs en fundamental opposition

🟠 Enligt Forum voor Democraties partiledare Thierry Baudet har partiet intagit en roll som ”fundamental opposition”. Detta genom att inte godkänna själva premisserna i de frågor som de andra partierna debatterar med varandra. Han tar upp invandringen, covid, klimatet, jordbruket, Ukraina och EU som konkreta exempel. ”I alla dessa frågor har vi en mycket mer fundamental inställning. Det är därför vårt parti är i en marginaliserad position, därför att det är den röda linjen som du inte får passera”, säger han till Nya Tider. Nu vill han ge fler rörelser den ”intellektuella ammunition” som krävs för att kunna argumentera för en radikalt annorlunda linje.

“Bönderna är rädda för Arla”

🟠 Nu går en av Sveriges största mjölkgårdar i konkurs. En av Sveriges största mjölkgårdar läggs ned efter en konflikt med Arla, och den drabbade bonden är inte ensam. Nya Tider har talat med drabbade (infälld bild) och med Claes Jonsson, ordförande för Sveriges Mjölkbönder (stor bilden). Alla vittnar om en ”tystnadskultur” där Arla har vänt sig emot sina egna för att uppfylla politiskt korrekta krav och där Arlas medlemmar inte vågar uttala sig, vare sig internt eller offentligt.

Satsa på ett eget örtapotek i år!

🟠 Nu har vi vintern bakom oss och våren har redan deklarerat sin ankomst. Redan lyser de små snödropparna bland löv och snö. Det är nu det frusna börjar få liv igen. Snart kan vi se de första små nässelskotten titta fram. Och nu kan vi börja så våra frön, visserligen inomhus än så länge, men bara känslan av att det är på gång är fantastisk. Man blir glad bara av att titta på de färgsprakande fröpåsarna.

Annonser

Logga in på ditt konto

Genom att fortsätta surfa vidare på hemsidan godkänner du vår integritetspolicy.