Undertecknad följde med intresse rapporterna från olika svenska och utländska kanaler gällande valkampanjen för det polska valet. Man bör notera att kort innan valet träffade den ”populistiske” kandidaten Karol Nawrocki den amerikanske presidenten Donald Trump i Vita Huset i Washington. En bild på dessa två sände en tydlig signal hur de amerikanska nätverken kommer att agera. Det talades i polsk media om att den liberale Rafal Trzaskowskis valkampanj åtnjöt ekonomisk hjälp från vissa utländska källor. Det intressanta är hur olika redaktioner presenterade dessa två kandidater. Självfallet – som alltid – är diskreta underrättelsetjänster involverade i denna ”nyhetsförmedling”. Det viktiga är alltid profilbilden av den berörda personen. Trzaskowski presenterades som kommande från en intellektuell familj, vilket är en sanning med modifikation. Hans språkkunskaper skulle vara behjälpliga i en blivande ställning som president. Som den polske huvudstadens borgmästare har han självfallet en bra erfarenhet av representation på hög nivå. Endast anhängare till det ”högernationalistiska” PiS-partiet (Lag och Rättvisa) påtalade negativa synpunkter gällande den blivande liberale presidentkandidaten.
Intressanta metoder användes för att presentera Karol Nawrocki. Formellt är han partilös även om PiS ledning biföll hans kandidatur. Således blev han kallad populist. Men vox populi bör icke föraktas! Den liberale Trzaskowski stod för rättigheter för minoriteter, radikal feminism och lockade allmänt missnöjda väljare. Premiärministern Donald Tusk fick EU:s tillstånd att försäkra den polska nationen att migrationspakten inte berör Polen. Således gjordes allt för att säkra valsegern för den liberale kandidaten. Samtidigt presenterades motkandidaten Karol Nawrocki på ett negativt sätt. Man grävde upp en märklig historia med en lägenhetsaffär, där en manlig åldring hävdades vara offer för Nawrockis brist på heder. En tysk redaktion visade mindre smickrande bilder på Nawrocki under en boxningsträning. Kandidatens intresse för denna sport utnyttjades av andra nyhetsförmedlare för att koppla honom till kriminella kretsar. Det är inte så ofta äkta intellektuella visar intresse för boxning. I tysk media sades aldrig att Karol Nawrocki är historiker med doktorstitel och att han var direktör för IPN (Instytut Pamieci Narodowej – Institutet för Nationella Minnet). Institutens arkiv besitter mängder information som kan vara mycket besvärande för många ättlingar till kommunisterans koryféer i Polen.
Artikeln fortsätter
Är du prenumerant kan du logga in för att fortsätta läsa.
Inte prenumerant? Teckna en prenumeration här.
Vi kan tyvärr inte erbjuda allt material gratis på hemsidan, bara smakprov som detta. Som prenumerant får Du inte bara tillgång till hela sidan och vår veckotidning, Du gör också en värdefull insats för alternativ press i Sverige, som står upp mot politiskt korrekt systemmedia.