Sverige efter 1945 var ett under av driftighet, ordning och reda. I den svenska landsorten drillades en diskret elit, de traditionella svenskarna, som trots massinvandring ännu är landets majoritetsbefolkning. Bilden är ett vykort som visar Stora Södergatan i Lund, sent 1960-tal. Foto: Okänd

Sverige efter 1945, sett från Skåne

BOKRECENSION
Sveriges historia efter 1945 har onekligen sina intressanta sidor. Här har vi alltså ett land i Europas norra utkant, ett land med långa traditioner och med utmärkt folkmaterial med hög moral, väl skolat och drillat i ett modernt utbildningssystem. Detta resulterade i ett välfungerande samhälle med starkt försvar och blomstrande handel och industri. Sedan kom eländet med 60-talets begynnande fjärrinvandring, förslappad moral, utkonkurrerad spetsindustri och försvagat försvar. Vi tittar här närmare på en skildring av allt detta, sett ur en skånsk ingenjörs synvinkel.

Det svenska samhället efter 1945 var fascine­rande på många sätt. Under 40-och 50-tal var den svenska skol­utbildningen höjden av konsekvens, inriktad på höjning av eleverna och drillan­det av en elit. Klassrumssituationen var, jämfört med idag, ett under av ordning och reda; läraren hade auk­toritet och störande element fick veta hut. Musikbegåvade elever fick spela blockflöjt och sedan gå vidare till övriga instrument, ett system som gav oss ett vitalt svenskt musikliv. Gymnastikundervisningen såg till att eleverna inte blev försoffade degbol­lar. Och efter skolan måste männen göra värnplikt, en karaktärsdanande institution som lärde dem ansvar, uppoffring och patriotism.

Svensk fascination – Skåneresor i den goda nationalismens rotsystem av Lars Björnsson. Eget förlag, 2023, 245 sidor

Detta var fascinerande. Ja, det är ordet för att beskriva det svenska folkhemmet i dess krafts dagar: fas­cinerande. Och det anser även Lars Björnsson. Ty han kallar sina ”po­lemiska memoarer” Svensk fascina­tion. Undertiteln är Skåneresor i den goda nationalismens rotsystem. Han skildrar från höger den svenska ut­vecklingen. Han dokumenterar olika politiska trender så som de kunde upplevas i Skåne, i folkhemmet, i den svenska verkligheten.

Det personliga perspektivet ger boken något av dess egenart. Här framträder ett livsöde inom teknik och ingenjörskonst. Som Göingeson av solid bondestam föddes Björnsson 1952 och blev, efter skolgång, gym­nasieingenjör 1973. Värnplikt gjor­des på T4 i Hässleholm som grupp­chef. Från 1977 till pensioneringen 2014 jobbade Björnsson sedan i olika tekniska befattningar i företag som Osby Pannan AB och LM Ericsson. Såsom fältservicetekniker fick han resa mycket i tjänsten och träffa folk. Han såg den svenska verkligheten med egna ögon. Kort sagt: han iakt­tog samhället och dess förvandling­ar, ofta till det sämre, och blev sedan aktiv som nationell flygbladsaktivist. Därtill hade han intressen bortom ingenjörskonst och samhälle, såsom fornhistoria.

Svensk fascination är, med andra ord, en svensk nutidshistoria med sydsvensk prägel och perspektiv. Rent politiskt är Skåne intressant i denna helhet. Ty Skåne har fak­tiskt gått i spetsen för att lansera nationell-politiska alternativ, såsom Skånepartiet och Sverigedemokra­terna – båda startade i vår södra landsända. Björnsson tecknar denna utveckling, ja han har även själv va­rit del i den.

Sverige är speciellt, Sverige är fas­cinerande. Med en högst begränsad invandring, med låt säga europeisk tonvikt, då klarar sig Sverige bra. Det kan man, mellan raderna, utläsa av denna bok. Vidare så ger Svensk fascination denna bild: svenskar, lämnade åt sig själva, skapar ett fas­cinerande, välfungerande samhälle. Med bondesamhället som bas får vi ett härdigt, duktigt, tåligt folk. Detta folk kan utbildas i en skola med ord­ning och studiero som ideal, och det kan ges råg i ryggen av värnplikt och hög arbetsmoral i alla näringsgre­nar. Vad som förstört allt detta är massinvandring, förslappad moral, ovetskap om vårt historiska förflut­na samt en försvagad folkhälsa.

Artikeln fortsätter

Är du prenumerant kan du logga in för att fortsätta läsa.

Inte prenumerant? Teckna en prenumeration här.

Vi kan tyvärr inte erbjuda allt material gratis på hemsidan, bara smakprov som detta. Som prenumerant får Du inte bara tillgång till hela sidan och vår veckotidning, Du gör också en värdefull insats för alternativ press i Sverige, som står upp mot politiskt korrekt systemmedia.

Dela artikeln

Materialet är upphovsrättsskyddat. Du har tillstånd att citera fritt ur artiklarna förutsatt att källa (www.nyatider.se) anges. Foton får inte återanvändas utan Nya Tiders tillstånd.

Relaterat

Moberg berättar svenska folkets historia

Moberg berättar svenska folkets historia

🟠 BOKRECENSION Vilhelm Moberg är numera bekant framför allt för sina böcker om utvandringen till Amerika. En nyutgåva av hans historieverk fäster dock uppmärksamheten på en annan del av hans gärning: historikern Moberg. Det är ett mycket läsvärt och välskrivet, men samtidigt inte oproblematiskt, verk.

Lärt om Sveriges sagotid

Lärt om Sveriges sagotid

🟠 BOKRECENSION Magnus Stenlund har utkommit med en ny roman, fantasyromanen Den Rasande. Romanen, som utspelar sig i Sverige under folkvandringstid, kan väcka nytt intresse för den mytomspunna sagotid där historien om det svenska folket började formuleras.

Läs även:

Nedstigning i byråkratins helvete

Nedstigning i byråkratins helvete

🟠 BOKRECENSION Paul Carlbark var fram till juli 2023 lärare på högstadiet Ringsjöskolan i Höör, en idyllisk kommun mitt i Skåne. Då blev han avskedad, efter en incident två månader tidigare. Han hade då arbetat i 17 år som legitimerad lärare i engelska och svenska. Vad som hände var att Carlbark blev fysiskt angripen av en 16-årig elev, och agerade genom att hålla fast eleven. Det hela filmades. Skolledningen ansåg att det var Carlbark som hade gjort fel. Han blev avstängd, polisanmäld och sedan avskedad. Efter det följde en två år lång kamp för upprättelse, som nu har utmynnat i nästan total seger för Carlbark. Men jobbet får han ändå inte tillbaka.

Illuminatorden, ett ansikte med många masker

Illuminatorden, ett ansikte med många masker

🟠 BOKRECENSION Illuminatorden har de senaste årtiondena stått alltmer i centrum för diskussionen runt hemliga ordnar. Dess grundande 1776 är historiskt belagt, men vad som sedan har hänt med den är mer oklart. I denna bok, späckad med fakta, resonemang och hypoteser, tecknar den välmeriterade amerikanske journalisten Jim Marrs (1943–2017) en bred översiktsbild över de hemliga sällskapens historia och idévärld. Författaren har arbetat utifrån ett mycket stort källmaterial, och är inte rädd för att ställa upp djärva teorier. Mycket av det citerade källmaterialet är verkligen häpnadsväckande.

Postmodernismen granskas

Postmodernismen granskas

🟠 BOKRECENSION ”Postmodernism” är idag ofta ett skällsord. Men när det begav sig kom den inte bara med elände. När 70-talsvänstern kört slut på sitt krut kunde postmoderna idéer ge oss en del friska fläktar ur Europas bildningsarv. Det finns mycket att reda ut här och Johan Lundberg gör ett försök i en nyutkommen bok, När postmodernismen kom till Sverige.

Visdomar i repris

Visdomar i repris

🟠 BOKRECENSION Karl-Olof Arnstberg är vår tids Sokrates. Han envisas med att söka sanningen om vårt lands tillstånd, och hans tålamod tycks oändligt. Likt Sokrates vägrar han ge upp den förnuftiga dialogen som redskap för att hitta sanningen. Kanske kan man ibland ana en otålighet, kanske till och med ett raseri under den lugna ytan i denna boks texter. Ordet är fritt är dock huvudsakligen en sammanfattning av analyser och slutsatser som är ganska välkända vid det här laget, så är det en sådan faktabas du vill läsa, så kan boken varmt rekommenderas.

Så kapades Svenska kyrkan

Så kapades Svenska kyrkan

🟠 BOKRECENSION Vad har kyrkan gemensamt med marxismen, som hatade alla religioner? I västvärlden, men kanske främst i Sverige, uppstod en märklig sammansmältning där marxistiska idéer spreds genom kyrkliga institutioner. Johan Sundeen går på djupet i denna fråga i en närmast akademisk stil, ett standardverk med ambitiös källförteckning.

Nyhetsdygnet

Senaste numret

Nya Tider är den enda tidningen som bemöter systempressens lögner i deras eget format: på papper. Sedan grundandet 2012 granskar Nya Tider den politiska korrektheten och berättar hur verkligheten ser ut bakom systemmedias tillrättalagda version. Tidningen utkommer med en nätutgåva två gånger i veckan och ett magasin varannan vecka.
Vávra Suk
Chefredaktör

Nedstigning i byråkratins helvete

🟠 BOKRECENSION Paul Carlbark var fram till juli 2023 lärare på högstadiet Ringsjöskolan i Höör, en idyllisk kommun mitt i Skåne. Då blev han avskedad, efter en incident två månader tidigare. Han hade då arbetat i 17 år som legitimerad lärare i engelska och svenska. Vad som hände var att Carlbark blev fysiskt angripen av en 16-årig elev, och agerade genom att hålla fast eleven. Det hela filmades. Skolledningen ansåg att det var Carlbark som hade gjort fel. Han blev avstängd, polisanmäld och sedan avskedad. Efter det följde en två år lång kamp för upprättelse, som nu har utmynnat i nästan total seger för Carlbark. Men jobbet får han ändå inte tillbaka.

Litiumbatterier: Från dröm till verklighet

🟠 VETENSKAP OCH TEKNIK Litium har fått smeknamnet ”2000-talets olja” och är bland annat grunden för batteriteknik för elfordon. Utnyttjandet av denna resurs är orsakar dock miljömässiga och sociala skador. När det gäller reserverna är de ojämnt fördelade geografiskt och begränsade, vilket ger nytt liv åt de geopolitiska spänningarna, vilket vi tidigare har sett när det gäller olja.

Tre historiska svenska kyrkor

🟠 Inför kyrkovalet i september månad är det lämpligt att fräscha upp kunskaperna i svensk kristen historia, dessutom även att förmedla dessa till den yngre generationen, ty skolorna i dagens Sverige har ofta, dock inte alltid tack och lov, andra prioriteringar. Undertecknad ber att få presentera tre kända och för vissa kanske okända kyrkor i Sverige.

Annonser

Det finns ett stort utbud av online-casinon, inklusive sådana som opererar utan svensk licens – casino utan svensk licens är en viktig aspekt att beakta.

När man undersöker online-spelalternativ, är det relevant att notera att det finns casino utan spelpaus, som fungerar under andra regleringar.

Spela på – casino utan svensk licens här.

En del online-casinon är inte registrerade under den svenska licensen – casino utan licens kan ha olika spelutbud och regler.

Läs våra – äldre artiklar som denna eller – den här

Senaste numret

Nya Tider är den enda tidningen som bemöter systempressens lögner i deras eget format: på papper. Sedan grundandet 2012 granskar Nya Tider den politiska korrektheten och berättar hur verkligheten ser ut bakom systemmedias tillrättalagda version. Tidningen utkommer med en nätutgåva två gånger i veckan och ett magasin varannan vecka.
Vávra Suk
Chefredaktör
Prenumerera på
Nya Tiders nyhetsbrev!

123 037 97 35

A Minska textstorlek". A+ Öka textstorlek. A++ Stor text.

Logga in på ditt konto

Genom att fortsätta surfa vidare på hemsidan godkänner du vår integritetspolicy.