Etniska tyskar föder allt färre barn, och nya uppgifter visar att förutsägelser om tysk minoritetsstatus i sitt eget land kan bli sanna mycket tidigare än vad som ursprungligen förutspåddes.
Tysklands födelsetal sjunker och når nu oroväckande 1,35 barn per kvinna 2023, men situationen är ännu mer kritisk för kvinnor med tyskt medborgarskap, vars födelsetal har nått den lägsta nivån på 30 år. De nya uppgifterna ligger i linje med nya förutsägelser från Sarrazin.
Den federala statistikbyråns uppgifter visar att endast 677 117 barn föddes i Tyskland förra året, en minskning med 2 procent från året innan. Denna pågående nedgång kommer att få konsekvenser för Tysklands framtida demografi, särskilt för etniska tyskar.
Etniska tyskar föder allt färre barn, och nya uppgifter visar att förutsägelser om tysk minoritetsstatus kan bli sanna mycket tidigare än vad som ursprungligen förutspåddes.
För kvinnor med tyskt medborgarskap ligger fruktsamhetstalet nu på bara 1,23 barn, en nivå som inte setts sedan 1996.
För kvinnor med utländskt medborgarskap är fruktsamhetstalet 1,84, vilket är nära en ersättning. (Man räknar dock med att det behövs 2,1 barn per kvinna för att en befolkning ska vara konstant.) Det finns dock en fortsatt minskning även för utländska kvinnor, som har varit konsekvent sedan 2017.
Trots de sjunkande födelsetalen och de rekordhöga dödsfallen ökar Tysklands befolkning kontinuerligt på grund av massinvandringen, som radikalt förändrar den demografiska situationen.
Etniska tyskar står för endast cirka 40 procent av födslarna, år 2070 kommer 80 procent av födslarna att vara icke-tyska
Thilo Sarrazin utlöste återigen kontroverser tidigare i månaden med en reviderad upplaga av sin bästsäljare.
Sarrazin reflekterade över sitt tidigare arbete i en intervju med den tjeckiska mediekanalen Echo24 och noterade att även om han i stort sett hade rätt i sina prognoser, har omfattningen och takten i invandringen – särskilt sedan krisen 2015 – överträffat hans ursprungliga beräkningar.
Han noterade att hans demografiska modell hade antagit en årlig nettoinvandring på mellan 50 000 och 100 000 personer, baserat på officiella prognoser vid den tiden. Under det decennium som gått sedan dess har dock Tyskland i genomsnitt haft 500 000 nyanlända per år, varav en majoritet kommer från länder utanför EU och från länder med övervägande muslimsk majoritet.
”Då förutspådde jag att tyskarna inom några decennier skulle bli en minoritet i sitt eget hemland”, säger Sarrazin. ”Men det kommer mycket tidigare.”
Sarrazin, som ursprungligen var medlem i det socialdemokratiska partiet, tvingades bort från både Bundesbank och SPD efter att hans bok publicerades. Trots att han anklagas av kritiker för främlingsfientlighet och skrämselpropaganda, hävdar han nu att de nya siffrorna bekräftar hans varningar. Tyskland, sade han, har nu fler utlandsfödda invånare som andel av befolkningen än till och med USA. Men den råa siffran, hävdar han, är mindre viktig än åldersfördelningen.
”Medan 15 procent av befolkningen över 65 år har invandrarbakgrund, är det bland 15-åringar 45 procent och bland nyfödda är det över 50 procent”, säger Sarrazin. ”Etniska tyskar står bara för cirka 40 procent av födslarna. Jag citerar ur statistikbyråns årsbok för 2020. Det är dessa siffror som är avgörande för hur den tyska befolkningen kommer att se ut år 2070, med tanke på att vi bara är cirka två generationer bort.”
Han förutspår att 2070 kommer ungefär 80 procent av alla födslar att göras av icke-tyska mödrar, där majoriteten är muslimska. ”Det är min uppskattning i dag, men… Situationen kan bli ännu värre. Till exempel om en ny plötslig våg av massinvandring kommer”, varnade han.
Sarrazin hävdade också att hans förutsägelser om sjunkande utbildningsnivå har visat sig vara korrekta. Han hävdade att internationella mätningar som PISA nu visar en markant nedgång i elevernas prestationer över hela linjen, en trend som han till stor del tillskriver invandringsrelaterade demografiska förändringar. Samtidigt som han erkände att ”digitala distraktioner” som mobiltelefoner också spelar en roll, hävdade han att den växande andelen elever från lågpresterande bakgrunder är den främsta drivkraften.
Artikeln fortsätter
Är du prenumerant kan du logga in för att fortsätta läsa.
Inte prenumerant? Teckna en prenumeration här.
Vi kan tyvärr inte erbjuda allt material gratis på hemsidan, bara smakprov som detta. Som prenumerant får Du inte bara tillgång till hela sidan och vår veckotidning, Du gör också en värdefull insats för alternativ press i Sverige, som står upp mot politiskt korrekt systemmedia.
















