Ställ obama inför riksrätt. Vägprotest i Florida. Demonstranterna menar att Obama bryter mot USA:s konstitution på en rad punkter, inte minst genom att olagligt starta krig.

Vägprotester ny trend i USA

Missnöjet med Barack Obama ökar på hemmaplan. Ett nytt fenomen är protester utmed landets vägar, något som myndigheterna försöker ingripa emot. Hittills har flera hundra vägprotester hållits i samtliga delstater.

På bara några veckor under sommaren spred sig protesterna mot Obama över hela USA. Folk använder sociala medier för att organisera protesterna och peppa varandra. Kravet är att ställa president Barack Obama inför riksrätt för brott mot den amerikanska konstitutionen.

Den första protesten hölls den 8 juni på en bro över motorvägen I 5 i staden Carlsbad intill San Diego. Enligt uppgifter i media orsakade protesten över 16 kilometer långa köer, då bilisterna saktade ned för att läsa skyltarna och hundratals tutade uppmuntrande. Den framgångsrika idén spred sig snabbt. I Oklahoma organiserade James Neighbors en rörelse som han kallade ”Overpasses for Obama’s Impeachment”, i översättning ungefär Broprotester för riksrätt mot Obama. Rörelsen fick snabbt tiotusental aktiva anhängare och broprotester organiserades i samtliga USA:s stater.

Missnöjet med Obama har många orsaker. Man talar om den skenande statsskulden, övervakning, drönare som dödar civila, Vita husets mörkande av förra årets attack i Benghazi, amnesti till alla illegala invandrare och att Obamas krigsäventyr riskerar att starta tredje världskriget. Varje enskild sak utgör ett brott mot USA:s konstitution och Obama borde därför ställas inför riksrätt, menar man.

Impeach Obama Florida - 3

– Hans administration ha randats av fler  skandaler än någon annan jag hört talas om. Hans politik bryter mot USA:s konstitution. Att han hävdar att han inte har någon del i eller kännedom om den växande listan med skandaler är helt ofattbart. Nixon sade samma sak, och historien har visat hur djup hans inblandning i själva verket var, säger Neighbors.

Under augusti började man organisera samordnade protester på samma veckodag, en ”Patriotisk våg”, i alla USA:s delstater. Neighbors uppskattar att över 12 000 människor har engagerat sig i protesterna. I en av alla de filmsnuttar som lagts upp på nätet från aktiviteterna ser man till och med en militärkonvoj med lastbilar passera, och även dessa tutar bifall till demonstranternas krav.

– Jag läste flera nyhetsartiklar om protesten, och det slog mig att om man ordnade sådana protester över hela USA, skulle säkerligen Kongressen lyssna och agera, förklarar Neighbors.
Också myndigheterna har dock börjat få upp ögonen för protesterna. Trots att det inte är olagligt att stå på trottoaren med skyltar har flera aktivister gripits av polis.
Att protesterna ger effekt råder det ingen tvekan om. På pressmötet tillsammans med Fredrik Reinfeldt beklagade sig Obama över att man hemma i USA ”ger honom öknamn” och att han känner sig mer välkommen i Europa.

Grips. En aktivist brottas ned och förses med handfängsel, trots att han demonstrativt inte gör motstånd (sträcker ut armarna) och inte har begått något brott. Myndigheterna ser med oro på de ökande protesterna.
Grips. En aktivist brottas ned och förses med handfängsel, trots att han demonstrativt inte gör motstånd (sträcker ut armarna) och inte har begått något brott. Myndigheterna ser med oro på de ökande protesterna.

Dela artikeln

Materialet är upphovsrättsskyddat. Du har tillstånd att citera fritt ur artiklarna förutsatt att källa (www.nyatider.se) anges. Foton får inte återanvändas utan Nya Tiders tillstånd.

Chefredaktör och ansvarig utgivare

Relaterat

Läs även:

De vise männen

De vise männen

🟠 HISTORIA ”Stjärnan ledde vise män fram till Jesus deras vän. Vi kan följa samma stjärna. Om vi gör det glatt och gärna ska vi också hitta hem, ska vi också hitta hem.” Sv. psalm 133.

NATO baserar kärnvapen­kapabelt bombflyg i Luleå

NATO baserar kärnvapen­kapabelt bombflyg i Luleå

🟠 Stf. Flygvapenchefen: Nu tar vi nästa steg i vårt samarbete med USA. Historia skrevs i juni då två amerikanska B-1B Lancer strategiska bombflygplan, med kapacitet att bära kärnvapen, för första gången någonsin landade i Sverige. Det skedde inom ramen för den andra flygövningen som genomfördes i norra Sverige bara den senaste månaden. Nya Tider avslöjar flera okända aspekter om B-1B Lancer, inte minst hur det egentligen ligger till med dess kärnvapenkapacitet, samt gör en analys om varför USA och NATO är så intresserade av Sverige och ett flygfält i Norrbotten.

Nyhetsdygnet

Senaste numret

Nya Tider är den enda tidningen som bemöter systempressens lögner i deras eget format: på papper. Sedan grundandet 2012 granskar Nya Tider den politiska korrektheten och berättar hur verkligheten ser ut bakom systemmedias tillrättalagda version. Tidningen utkommer med en nätutgåva två gånger i veckan och ett magasin varannan vecka.
Vávra Suk
Chefredaktör

Sverige efter 1945, sett från Skåne

🟠 BOKRECENSION Sveriges historia efter 1945 har onekligen sina intressanta sidor. Här har vi alltså ett land i Europas norra utkant, ett land med långa traditioner och med utmärkt folkmaterial med hög moral, väl skolat och drillat i ett modernt utbildningssystem. Detta resulterade i ett välfungerande samhälle med starkt försvar och blomstrande handel och industri. Sedan kom eländet med 60-talets begynnande fjärrinvandring, förslappad moral, utkonkurrerad spetsindustri och försvagat försvar. Vi tittar här närmare på en skildring av allt detta, sett ur en skånsk ingenjörs synvinkel.

Boken som blev profetisk

🟠 BOKRECENSION Finns det någon roman som på ett intressant sätt gestaltat massinvandringen? Ja, Jean Raspails De heligas läger från 1973 är fortfarande läsvärd. Den lyckas kondensera hela folkutbytet genom att låta det vara något som sker omedelbart, snarare än som resultatet av en utdragen process. Det är en fascinerande bok, både på grund av dess målande stil och dess profetiska insikter.

Forskare föreslår tankestyrning genom AI för att rehabilitera brottslingar

🟠 VETENSKAP OCH TEKNIK En uppmärksammad molekylärbiolog vill hacka kriminellas hjärnor för att göra dem till laglydiga medborgare. Teknologin är redan framgångsrikt testad på djur, och nu gäller det bara att ändra på den vetenskapliga etiken och öppna upp för experiment på människor. Han nämner specifikt ”diskriminering och hatbrott” som exempel, och enligt honom kan tekniken finnas på plats redan om tio år.

Thierry Baudet: Därför behövs en fundamental opposition

🟠 Enligt Forum voor Democraties partiledare Thierry Baudet har partiet intagit en roll som ”fundamental opposition”. Detta genom att inte godkänna själva premisserna i de frågor som de andra partierna debatterar med varandra. Han tar upp invandringen, covid, klimatet, jordbruket, Ukraina och EU som konkreta exempel. ”I alla dessa frågor har vi en mycket mer fundamental inställning. Det är därför vårt parti är i en marginaliserad position, därför att det är den röda linjen som du inte får passera”, säger han till Nya Tider. Nu vill han ge fler rörelser den ”intellektuella ammunition” som krävs för att kunna argumentera för en radikalt annorlunda linje.

“Bönderna är rädda för Arla”

🟠 Nu går en av Sveriges största mjölkgårdar i konkurs. En av Sveriges största mjölkgårdar läggs ned efter en konflikt med Arla, och den drabbade bonden är inte ensam. Nya Tider har talat med drabbade (infälld bild) och med Claes Jonsson, ordförande för Sveriges Mjölkbönder (stor bilden). Alla vittnar om en ”tystnadskultur” där Arla har vänt sig emot sina egna för att uppfylla politiskt korrekta krav och där Arlas medlemmar inte vågar uttala sig, vare sig internt eller offentligt.

Ett nordiskt ämbete

🟠 HISTORIA Ordet ”ombudsman” har fornnordiskt ursprung och själva ämbetet har en längre historia än vad man skulle kunna tro. Redan under medeltiden fanns det en ombudsman vars uppgift var att företräda någon annan och i 1809 års regeringsform skapades det ombudsmannaämbete vi känner till idag.

Satsa på ett eget örtapotek i år!

🟠 Nu har vi vintern bakom oss och våren har redan deklarerat sin ankomst. Redan lyser de små snödropparna bland löv och snö. Det är nu det frusna börjar få liv igen. Snart kan vi se de första små nässelskotten titta fram. Och nu kan vi börja så våra frön, visserligen inomhus än så länge, men bara känslan av att det är på gång är fantastisk. Man blir glad bara av att titta på de färgsprakande fröpåsarna.

Annonser

Logga in på ditt konto

Genom att fortsätta surfa vidare på hemsidan godkänner du vår integritetspolicy.