Bild vänster: kontrasten mellan bilden och budskapet är enligt skaparen tänkt att få människor att ”haja till”. Foto: Maj Generation. Bild höger: Konstnären Maria Forssell-Mörk är även aktiv i Vänsterpartiet. Foto: Vänsterpartiet

Våld- och drogkonst som visades för unga avlägsnades

Kommunpolis Helena Sundberg i Bollnäs reagerade på att tavlor med motiv som anspelade på våld och droger var upphängda i en lokal där även barn passerade. Hon valde att på egen hand plocka ned dem, och anmäldes för tjänstefel och brott mot tryckfrihetsförordningen av tavlornas skapare Maria Forssell-Mörk. Till Nya Tider säger Sundberg att hon var upprörd över hur det såg ut på platsen, medan konstnären menar att man inte ska underskatta barns intelligens.

Tavlorna, med budskap som ”Sniffa lim Dyrka Satan” och motiv där en person riktar en pistol mot en annan har varit upphängda i en fastighet i Bollnäs som delas av flera olika verksamheter. En av dessa har varit nätverket Maj Generation, där en av medlemmarna är konstnären Maria Forsell-Mörk, också aktiv i Vänsterpartiet. På sin Facebook-sida kal­lar nätverket ingripandet ”censur” och påpekar att de aktuella tavlorna är finansierade av projektpengar från Statens kulturråd. Man fortsätter:

”Konsten uttrycker det arbete vi gjort under tre år och som handlar om segregation, utanförskap och just uttryck samt rätten till att få uttrycka. Att en person oavsett om det är en polis, en bagare eller arbetslös, skulle ha rätt att som enskild person gå in och censurera konst i olika former är ett lagbrott.”

Artikeln fortsätter

Är du prenumerant kan du logga in för att fortsätta läsa.

Inte prenumerant? Teckna en prenumeration här.

Vi kan tyvärr inte erbjuda allt material gratis på hemsidan, bara smakprov som detta. Som prenumerant får Du inte bara tillgång till hela sidan och vår veckotidning, Du gör också en värdefull insats för alternativ press i Sverige, som står upp mot politiskt korrekt systemmedia.

Dela artikeln

Materialet är upphovsrättsskyddat. Du har tillstånd att citera fritt ur artiklarna förutsatt att källa (www.nyatider.se) anges. Foton får inte återanvändas utan Nya Tiders tillstånd.

Relaterat

Du förtjänar sanningen

Du förtjänar sanningen

🟠 LEDARE Massmedier granskar inte längre makten. De är numera en integrerad del av etablissemanget och deras roll är inte längre nyhetsförmedling av sanningen utan att skapa och styra det politiska narrativet. Oavsett deras påstådda politiska olikheter har de enats och ställt sig på samma sida i de viktigaste av frågor.

Truckers Go! Go Truckers!

Truckers Go! Go Truckers!

🟠 OPINION: Magnus Stenlund Kanada revanscherar sig. I ett land man närmast gett upp om helt, där karantänsidiotin tilltagit till nästan samma nivåer som i de mer sydliga forna brittiska kolonierna Australien och Nya Zeeland, har gräsrötterna nu bestämt sig för att nog är nog. Det menar veckans debattör Magnus Stenlund, som gläds åt Frihetskonvojen som parkerade utanför parlamentet i Ottawa sista helgen i januari och fortfarande vägrar ge sig.

Läs även:

Nyhetsdygnet

Senaste numret

Nya Tider är den enda tidningen som bemöter systempressens lögner i deras eget format: på papper. Sedan grundandet 2012 granskar Nya Tider den politiska korrektheten och berättar hur verkligheten ser ut bakom systemmedias tillrättalagda version. Tidningen utkommer med en nätutgåva två gånger i veckan och ett magasin varannan vecka.
Vávra Suk
Chefredaktör

Vad är distribuerade beräkningar?

🟠 VETENSKAP OCH TEKNIK Datorvärlden har gått från isolerade maskiner utan yttre kontakter, till sammankopplade i nätverk och vidare till att nästan kunnas se som en stor maskin med kombinerad beräkningsförmåga. Dagens datorer kan få mycket mer gjort när de delar arbetet med andra maskiner. Detta kallas för ”distribuerade beräkningar”, eller på engelska, distributed computing.

Satsa på ett eget örtapotek i år!

🟠 Nu har vi vintern bakom oss och våren har redan deklarerat sin ankomst. Redan lyser de små snödropparna bland löv och snö. Det är nu det frusna börjar få liv igen. Snart kan vi se de första små nässelskotten titta fram. Och nu kan vi börja så våra frön, visserligen inomhus än så länge, men bara känslan av att det är på gång är fantastisk. Man blir glad bara av att titta på de färgsprakande fröpåsarna.

Annonser

Senaste numret

Nya Tider är den enda tidningen som bemöter systempressens lögner i deras eget format: på papper. Sedan grundandet 2012 granskar Nya Tider den politiska korrektheten och berättar hur verkligheten ser ut bakom systemmedias tillrättalagda version. Tidningen utkommer med en nätutgåva två gånger i veckan och ett magasin varannan vecka.
Vávra Suk
Chefredaktör
Prenumerera på
Nya Tiders nyhetsbrev!

123 037 97 35

A Minska textstorlek". A+ Öka textstorlek. A++ Stor text.

Logga in på ditt konto

Genom att fortsätta surfa vidare på hemsidan godkänner du vår integritetspolicy.