Vladimir Putin ochXi_Jinping_under ett möte 2024. Foto: Wikipedia/Kremlin.ru

Xi Jinping genomför statsbesök i Ryssland

UTRIKES
Xi Jinping kommer att avlägga ett officiellt besök i Ryssland från den 7 till den 10 maj 2025, meddelade Kreml i söndags. Syftet är att den kinesiske presidenten och hans ryske motsvarighet Vladimir Putin ska högtidlighålla 80-årsdagen av andra världskrigets slut och att påminna om de ”gigantiska uppoffringarna” som de två länderna gjorde under detta krig, men framför allt att diskutera bilaterala relationer, underteckna nya avtal och diskutera handelskriget mellan USA och Kina samt den globala geopolitiska situationen.

I ett uttalande sade Ryssland att Xis besök också kommer att vara ett tillfälle att hålla bilaterala samtal om ”utvecklingen av omfattande partnerskap och strategiska interaktionsrelationer”. Det kinesisk-ryska närmandet fortsätter, pådrivet av sanktionerna mot Ryssland och Trumpadministrationens handelskrig.

Nya avtal och världsfrågor på agendan

Sedan invasionen av Ukraina har Kinas position pendlat mellan officiellt stöd för en fredsprocess, där man till och med vill medla i konflikten, och ekonomiskt stöd till Moskva. Under Vladimir Putins besök i Peking i oktober 2023 under forumet ”Nya Sidenvägar” tryckte bägge presidenterna offentligt på sin nära relation. De två ”vännerna” var nöjda med den ”pålitliga och effektiva” karaktären av deras samarbete. ”Ni kan vara säkra på att när en överenskommelse har nåtts kommer den att verkställas av båda sidor”, sade Putin.

På den internationella arenan, men särskilt i FN, har Kina upprepade gånger krävt respekt för alla länders territoriella integritet, inklusive Ukrainas. Men Kina är också under attack från västerländska kritiker för att man stärker sina ekonomiska, militära och politiska band med sin ryska granne, vilket ger Ryssland en bakdörr mot västerländska sanktioner.

”Det förväntas att en rad bilaterala dokument, mellan de ryska och kinesiska regeringarna och ministerierna, kommer att undertecknas”, tillade Kreml på söndagen. I sitt uttalande tillade man att ”de aktuella frågorna på agendan, både internationellt och regionalt” kommer att finnas på dagordningen för diskussionerna.

I ett uttalande på kinesisk TV bekräftade en talesman för det kinesiska utrikesdepartementet att Xi kommer att föra samtal med Vladimir Putin om ”den internationella ordningen som för närvarande genomgår djupgående justeringar”. ”Kina och Ryssland kommer att stärka sitt nära samarbete i multilaterala plattformar som FN, Shanghai Cooperation Organization och BRICS, försöka ena det globala syd och styra den globala styrningen i rätt riktning”, tillade han.

Talesmannen påminde sedan om att de två länderna motsätter sig ”unilateralism och skrämseltaktik”, ”gemensamt främjar en jämlik multipolär värld” och ”inkluderande ekonomisk globalisering”.

Artikeln fortsätter

Är du prenumerant kan du logga in för att fortsätta läsa.

Inte prenumerant? Teckna en prenumeration här.

Vi kan tyvärr inte erbjuda allt material gratis på hemsidan, bara smakprov som detta. Som prenumerant får Du inte bara tillgång till hela sidan och vår veckotidning, Du gör också en värdefull insats för alternativ press i Sverige, som står upp mot politiskt korrekt systemmedia.

Dela artikeln

Materialet är upphovsrättsskyddat. Du har tillstånd att citera fritt ur artiklarna förutsatt att källa (www.nyatider.se) anges. Foton får inte återanvändas utan Nya Tiders tillstånd.

Relaterat

Läs även:

Nyhetsdygnet

Senaste numret

Nya Tider är den enda tidningen som bemöter systempressens lögner i deras eget format: på papper. Sedan grundandet 2012 granskar Nya Tider den politiska korrektheten och berättar hur verkligheten ser ut bakom systemmedias tillrättalagda version. Tidningen utkommer med en nätutgåva två gånger i veckan och ett magasin varannan vecka.
Vávra Suk
Chefredaktör

Spanska inbördeskriget i svensk utgåva – bättre än Beevor

🟠 BOKRECENSION De flesta svenska högerradikaler är protestanter. Och ser historiskt Spanien, en av katolicismens högborgar, som alltifrån fiende till likgiltig makt. Så det spanska inbördeskriget, som nog hade ”högerradikalism” i det ena lägret, i Francosidan som stred för tronen och altaret, lockar inte svenska högerradikaler i gemen. Men trots det kan spanska inbördeskriget vara värt att studera. En nyutkommen bok föranleder Nya Tiders recensent att bege sig till det soliga Spanien under dess blodiga 1930-tal.

Åsle Tå

🟠 KULTUR I ett vackert, böljande landskap nedanför Ålleberg och Karleby, i närheten av Falköping, i Åslesänkan ligger Åsle Tå. Tågatan följer Kolaforsen och gatan kantas av små stugor omgivna av trädgårdstäppor med ”mormorsblommor” så som akleja, blåklint, liljor, lavendel och fingerborgsblommor. Här finns även stenmurar och träd av alla slag. Här möts vi av en unik miljö med den största samlingen av backstugor i Sverige från 1700- och 1800-talen.

Ramverk – verktyg för att strukturera, påverka och koordinera

🟠 VETENSKAP OCH TEKNIK Ramverk, eller på engelska, frameworks, är de metodologiska principer som formar hur vi tänker, agerar och interagerar i en alltmer komplex värld. I den här artikeln tittar vi på ramverkens ursprung och följer deras historia från antikens militära strategier till moderna digitala verktyg, samtidigt som vi undersöker deras roll inom områden som marknadsföring, underrättelseverksamhet, utbildning eller cybersäkerhet.

Ralph och Kobran

🟠 HISTORIA Ericofonen – eller Kobran, som den kom att kallas – var en banbrytande uppfinning inom telefonin av anledningen att den var första telefonen som var designad och konstruerad i ett enda stycke. Uppfinnaren bakom Kobran var den svenske formgivaren Ralph Lysell.

Ansgar – Nordens apostel

🟠 HISTORIA De flesta har hört talas om Ansgar. Han är en viktig person i vår historia. Ofta sägs det att Sverige kristnades genom Ansgars verksamhet, men så var det inte riktigt. Sveriges kristnande var en lång process, men man kan säga att Ansgar lade en viktig grundsten eftersom han var den förste kände missionären i vårt land. Han var också den förste främmande besökaren i Sverige som vi vet namnet på.

Satsa på ett eget örtapotek i år!

🟠 Nu har vi vintern bakom oss och våren har redan deklarerat sin ankomst. Redan lyser de små snödropparna bland löv och snö. Det är nu det frusna börjar få liv igen. Snart kan vi se de första små nässelskotten titta fram. Och nu kan vi börja så våra frön, visserligen inomhus än så länge, men bara känslan av att det är på gång är fantastisk. Man blir glad bara av att titta på de färgsprakande fröpåsarna.

Annonser

Logga in på ditt konto

Genom att fortsätta surfa vidare på hemsidan godkänner du vår integritetspolicy.