Jägar- samlar-guiden till det tjugoförsta århundradet.
Jägar- samlar-guiden till det tjugoförsta århundradet.

Överlevnadsguide med framåtanda

”Vi är fiskar”, hävdar den här boken en bit in i texten. Detta gör mig häpen, jag har aldrig tänkt på det så förut! Det äkta paret Heather Heying och Bret Weinstein som skrivit den borde veta, de är ju ändå professorer i evolutionsbiologi, verksamma på en rad amerikanska universitet. Jägar- samlar-guiden till det tjugoförsta århundradet går igenom hur vi med våra urtidskroppar, ganska lika fiskars, och långsamt föränderliga psyken ska klara oss i den moderna världen. Boken är full inte bara med fakta utan också mycket åsikter, bland annat totalsågas PK-idéer som social justice warriors och postmodernism.

Boken kan köpas här >>

Hela det moderna sättet att leva är ett experiment. I ett evolutionärt perspektiv så är det hypernytt, ett begrepp som ständigt återkommer i boken. Det innebär att vi lever i en förändringstakt som är så hög att vi inte hinner anpassa oss, varken biologiskt, kulturellt eller mentalt.

Detta är en bok som ser ut som en tegelsten, men när man väl börjar läsa går det förvånansvärt lätt. I slutet finns en ordlista, bra: för det används en del biologiska fackbegrepp. Varje kapitel avslutas med praktiska råd för olika livsområden.

Boken har en udda språklig stil. Vetenskap och associativa funderingar blandas och ibland är Heying och Weinstein snubblande nära att spåra ur helt. Det låter ungefär som när en kunnig och entusiastisk person håller ett improviserat föredrag. Det är verkligen svårt att recensera denna stil: det beror helt på dig som läsare om du tycker om ledig pratig stil eller om du vill ha en mer av torr logik.

Chestertons stängsel

Nu ska vi gå in på de olika ämnen som tas upp. Det varnas för scientism, det vill säga en förenklad bild av vetenskapen, där vi tror oss ha förstått något men bara ser vår egen förenklande tankemodell. När vi människor ska undersöka något använder vi reduktionistiska tankesätt, det vill säga vi försöker förstå vad som är det centrala i det problem vi arbetar med. Den medicinska vetenskapen har fastnat i en sådan fälla, hävdas det i boken. Läkarna proppar patienterna fulla med mediciner som till synes effektivt tar bort symptomen. Medicintänkandet är byggt för snabb effektivitet, ett slags industriellt tänkande, men vi vet inte vad de långsiktiga konsekvenserna blir, varnar författarna.

Vi är fiskar. Författarna hävdar att vi människor har mycket i vår fysiologi gemensamt med fiskar. Denna regnbågsforell lever en hyperny tillvaro i ett akvarium i Köpenhamn. Foto: Nya Tider
Vi är fiskar. Författarna hävdar att vi människor har mycket i vår fysiologi gemensamt med fiskar. Denna regnbågsforell lever en hyperny tillvaro i ett akvarium i Köpenhamn. Foto: Nya Tider

 

Vårt samhälle måste dämpa det hejdlösa framstegstänkandet. ”Chestertons stängsel” tas upp, det är ett resonemang som på ett bra sätt förklarar grunden i varför man ska vara åtminstone delvis konservativ. Författaren G.K. Chesterton tänkte sig ett stängsel som går tvärs över en väg. Då är det lätt att tänka att man bara ska riva bort stängslet. Men en klok person tar först reda på varför stängslet finns där, och med den kunskapen som grund kan man sedan diskutera om det ska tas bort eller inte. Det finns dold kunskap i den mänskliga naturen och kulturen.

Kön, sex och barnuppfostran

Boken är full av berättelser från parets många forskningsresor, till platser som Amazonas och Mellanamerika. Människorna de möter har ibland helt andra synsätt på mäns och kvinnors roller i samhället. Vad beror det då på att många kulturer ser helt olika på män och kvinnor? Boken ger svaret, att det är för att det på populationsnivå finns stora skillnader mellan könen.

Jägar-samlar-guiden till det tjugoförsta århundradetav Heather Heying och Bret Weinstein Karneval förlag, 2023 312 sidor Originaltitel: A Hunter-Gatherer´s Guide to the 21st Century Publicerad i överenskommelse med Sebes & Bisseling Literary Agency, Amsterdam Översättning: Johanna Holmberg
Jägar-samlar-guiden till det tjugoförsta århundradet
av Heather Heying och Bret Weinstein
Karneval förlag, 2023
312 sidor
Originaltitel: A Hunter-Gatherer´s Guide to the 21st Century
Publicerad i överenskommelse med Sebes & Bisseling Literary Agency, Amsterdam
Översättning: Johanna Holmberg

De skriver: ”Lika är vi inte, även om det finns aktivister, politiker, journalister och akademiker som vill få oss att tro det.”

Sedan går författarna in på vad sexuell reproduktion är, bland djur och bland människor. ”Sexuell förökning har alltid varit en besvärlig och kostsam affär”, skriver de, ett påstående många av oss nog kan bekräfta. Men sexuell förökning har fördelen att arten kan anpassa sig till nya förhållanden – om individerna bara klonar sig blir det ju inte mycket genetisk variation.

Författarna skriver att det är helt befängt att påstå att kön är samma som genus. De går också igenom varför arbetsfördelning mellan könen är helt naturligt.

När det gäller barn, så varnar Heying och Weinstein för när vuxna styr barns lekar för mycket. Lek är lärande och barn måste lära sig hantera ansvar och risker för att kunna utvecklas till kapabla vuxna. Att curla barnen är inte bra. Barn bör också tidigt lära sig göra praktiskt arbete, inte bara teoretiskt pluggande. De tar upp att skolan fortfarande fungerar för mekanistiskt, att barnen ses som kärl som ska fyllas med något. Återigen ser vi här det reduktionistiska synsättet på människan.

När det gäller universitet och högskolor, så skriver de: ”Ett universitet kan inte maximera sökandet efter sanning och strävan efter social rättvisa samtidigt.” På ett annat ställe i boken berättar de om när de undervisat, och utsatts för ”social justice warriors” och liknande dårar som ställt till kaos i undervisningen. De avslöjar att det var lärare som hade indoktrinerat studenterna så att allt spårade ur.

Reklam och postmodernism som förvirrar

Två företeelser som är hypernya och är överallt i våra liv är reklam och konsumtion som identitetsskapare. Författar­duon skriver:
”Det främsta målet för marknads­förare är att skapa missnöje och förmedla intrycket att andra är mer nöjda än man själv […] Vi matas med narrativ som inte har fått bevisa sitt värde över tid.”

Författarparet Heather E. Heying och hennes man Bret Weinstein har båda doktorerat i evolutionär biologi. De menar att vi till stora delar är samma varelser som för tiotusentals år sedan och att detta visar sig i hur vi hanterar – eller inte klarar att hantera – det moderna samhället. Foto: Privat
Författarparet Heather E. Heying och hennes man Bret Weinstein har båda doktorerat i evolutionär biologi. De menar att vi till stora delar är samma varelser som för tiotusentals år sedan och att detta visar sig i hur vi hanterar – eller inte klarar att hantera – det moderna samhället. Foto: Privat

Om postmodernismen skriver man: ”En av postmodernismens mest förbluffande slutsatser är att hela verkligheten är socialt konstruerad.” Författarna lägger fram teorin att denna befängda idé är orsakad av att många människor nuför­tiden interagerar alldeles för lite med den fysiska verkligheten.

Det är väldigt mycket åsikter i den här boken, en del är välunderbyggda, andra är mer hugskott, och en del av levnadsråden är lite av truismer. Men den lättflytande stilen gör att man läser och lär sig mycket. Jag kommer att tänka på en annan amerikan, Henry David Thoreau, som på 1850-talet skrev sin berömda bok Skogsliv vid Walden, med varningar för framstegshysteri och med intressanta tankar om vilket liv vi människor är byggda för. Denna bok för vidare liknande idé­innehåll och avslutas, precis som Skogsliv vid Walden, med en försiktig optimism inför framtiden.

Dela artikeln

Materialet är upphovsrättsskyddat. Du har tillstånd att citera fritt ur artiklarna förutsatt att källa (www.nyatider.se) anges. Foton får inte återanvändas utan Nya Tiders tillstånd.

Relaterat

Maffian har infiltrerat hela samhället

Maffian har infiltrerat hela samhället

🟠 BOKRECENSION I slutet av 2024 kom denna bok om hur den kriminella upplösningen av Sverige går till, hur den organiserade brottsligheten infiltrerar överallt och bygger sin makt. Den är skriven av Lasse Wierup, som har ungefär trettio års erfarenhet av kriminaljournalistik. I inledningen skriver Wierup: ”Det finns en samhällssektor som är på stark frammarsch. En sektor som omsätter uppemot 150 miljarder årligen och hittills har involverat 62 000 personer.” Sedan tas vi med på en resa genom dagens Sverige, med typfall från varje samhällssektor. Ibland tror man att det är ett manus för en film om maffian i New York eller Neapel. Men det är det inte, det är svensk vardag han skildrar.

Ett folkrättsbrott att gå vilse i

Ett folkrättsbrott att gå vilse i

🟠 BOKRECENSION Gunnar Sandelin är journalist med bakgrund på Sveriges televisions nyhetsprogram Rapport och Aktuellt. Han har på nära håll fått se hur allmänheten duperats, en påtvingad politisk korrekthet som till slut gjorde att han inte ville arbeta kvar. Nu är han aktuell med boken Den stora omvandlingen, där han tar ett brett grepp över Sveriges utveckling till mångkulturellt u-land och möjliga framtidsutsikter. Det syns att han kan det journalistiska hantverket: historiska dokument blandas med myndigheternas statistik och intervjuer från de som var med.

Läs även:

Maffian har infiltrerat hela samhället

Maffian har infiltrerat hela samhället

🟠 BOKRECENSION I slutet av 2024 kom denna bok om hur den kriminella upplösningen av Sverige går till, hur den organiserade brottsligheten infiltrerar överallt och bygger sin makt. Den är skriven av Lasse Wierup, som har ungefär trettio års erfarenhet av kriminaljournalistik. I inledningen skriver Wierup: ”Det finns en samhällssektor som är på stark frammarsch. En sektor som omsätter uppemot 150 miljarder årligen och hittills har involverat 62 000 personer.” Sedan tas vi med på en resa genom dagens Sverige, med typfall från varje samhällssektor. Ibland tror man att det är ett manus för en film om maffian i New York eller Neapel. Men det är det inte, det är svensk vardag han skildrar.

Ett folkrättsbrott att gå vilse i

Ett folkrättsbrott att gå vilse i

🟠 BOKRECENSION Gunnar Sandelin är journalist med bakgrund på Sveriges televisions nyhetsprogram Rapport och Aktuellt. Han har på nära håll fått se hur allmänheten duperats, en påtvingad politisk korrekthet som till slut gjorde att han inte ville arbeta kvar. Nu är han aktuell med boken Den stora omvandlingen, där han tar ett brett grepp över Sveriges utveckling till mångkulturellt u-land och möjliga framtidsutsikter. Det syns att han kan det journalistiska hantverket: historiska dokument blandas med myndigheternas statistik och intervjuer från de som var med.

Sverige efter 1945, sett från Skåne

Sverige efter 1945, sett från Skåne

🟠 BOKRECENSION Sveriges historia efter 1945 har onekligen sina intressanta sidor. Här har vi alltså ett land i Europas norra utkant, ett land med långa traditioner och med utmärkt folkmaterial med hög moral, väl skolat och drillat i ett modernt utbildningssystem. Detta resulterade i ett välfungerande samhälle med starkt försvar och blomstrande handel och industri. Sedan kom eländet med 60-talets begynnande fjärrinvandring, förslappad moral, utkonkurrerad spetsindustri och försvagat försvar. Vi tittar här närmare på en skildring av allt detta, sett ur en skånsk ingenjörs synvinkel.

Gedigen bok om ufofrågan ur ett svenskt perspektiv

Gedigen bok om ufofrågan ur ett svenskt perspektiv

🟠 BOKRECENSION Om du vill veta mer om de senaste nyheterna inom ufoforskningen, skaffa Clas Svahns utmärkta bok, hans senaste av många. Boken är lättläst, man flyter lätt igenom texten. Men du kan inte förvänta dig att han, eller någon annan, ska leverera ett enkelt, färdigt svar till dig. Du måste själv bilda dig din egen uppfattning. Svahn är journalist och mångårig ordförande för föreningen UFO-Sverige, hans bok ger dig en mycket bättre bild av ufofenomenet än om du nöjer dig med de senaste klippen på YouTube.

Nyhetsdygnet

Senaste numret

Nya Tider är den enda tidningen som bemöter systempressens lögner i deras eget format: på papper. Sedan grundandet 2012 granskar Nya Tider den politiska korrektheten och berättar hur verkligheten ser ut bakom systemmedias tillrättalagda version. Tidningen utkommer med en nätutgåva två gånger i veckan och ett magasin varannan vecka.
Vávra Suk
Chefredaktör

Maffian har infiltrerat hela samhället

🟠 BOKRECENSION I slutet av 2024 kom denna bok om hur den kriminella upplösningen av Sverige går till, hur den organiserade brottsligheten infiltrerar överallt och bygger sin makt. Den är skriven av Lasse Wierup, som har ungefär trettio års erfarenhet av kriminaljournalistik. I inledningen skriver Wierup: ”Det finns en samhällssektor som är på stark frammarsch. En sektor som omsätter uppemot 150 miljarder årligen och hittills har involverat 62 000 personer.” Sedan tas vi med på en resa genom dagens Sverige, med typfall från varje samhällssektor. Ibland tror man att det är ett manus för en film om maffian i New York eller Neapel. Men det är det inte, det är svensk vardag han skildrar.

Vad är distribuerade beräkningar?

🟠 VETENSKAP OCH TEKNIK Datorvärlden har gått från isolerade maskiner utan yttre kontakter, till sammankopplade i nätverk och vidare till att nästan kunnas se som en stor maskin med kombinerad beräkningsförmåga. Dagens datorer kan få mycket mer gjort när de delar arbetet med andra maskiner. Detta kallas för ”distribuerade beräkningar”, eller på engelska, distributed computing.

Kroppslösa skrik

🟠 HISTORIA Inom den svenska folktron finns olika varianter av andeväsen. Ett av de mer fruktade var gasten som antingen visade sig som ett skelett, ett djur eller ett hoppande människoben. Gasten kunde även vara helt osynlig. Gasten kunde, enligt folktron, skrämmas genom att häva upp höga skrik eller angripa människor.

Riddarna i Ålleberg

🟠 HISTORIA Många har hört talas om Artursagan, hur den store Kung Artur ska vakna för att försvara England i en tid av stor kris. Men det finns en liknande sägen här i Sverige. Om gyllene riddare som sover i väntan på att de ska försvara riket när nöden är som störst. Dessa ska vi nu stifta bekantskap med.

Satsa på ett eget örtapotek i år!

🟠 Nu har vi vintern bakom oss och våren har redan deklarerat sin ankomst. Redan lyser de små snödropparna bland löv och snö. Det är nu det frusna börjar få liv igen. Snart kan vi se de första små nässelskotten titta fram. Och nu kan vi börja så våra frön, visserligen inomhus än så länge, men bara känslan av att det är på gång är fantastisk. Man blir glad bara av att titta på de färgsprakande fröpåsarna.

Annonser

Senaste numret

Nya Tider är den enda tidningen som bemöter systempressens lögner i deras eget format: på papper. Sedan grundandet 2012 granskar Nya Tider den politiska korrektheten och berättar hur verkligheten ser ut bakom systemmedias tillrättalagda version. Tidningen utkommer med en nätutgåva två gånger i veckan och ett magasin varannan vecka.
Vávra Suk
Chefredaktör
Prenumerera på
Nya Tiders nyhetsbrev!

123 037 97 35

A Minska textstorlek". A+ Öka textstorlek. A++ Stor text.

Logga in på ditt konto

Genom att fortsätta surfa vidare på hemsidan godkänner du vår integritetspolicy.