Gustav Kasselstrand Partiledare, Alternativ för Sverige

Föreläsningen som aldrig blev av

När jag i början av juli blev kontaktad av Utrikespolitiska föreningen i Linköping blev jag förvånad. De ville att jag skulle komma dit och föreläsa för studenterna. Förstod de vad de gav sig in på?

”Ni får själva välja ämnet ni vill ta upp men en föreläsning om Swexit hade uppskattats då EU är ett ämne med stort intresse bland studenterna”, skrev representanten för styrelsen.

Sådana här inbjudningar hör inte till vanligheterna. Alternativ för Sverige är praktiskt taget utestängda från alla de plattformar som andra partier har tillgång till. Det här skulle vara en utmärkt möjlighet att få tala om en av våra profilfrågor. Dessutom vore det ju ett bra tillfälle att visa att EU-frågan inte får reduceras till en floskulös diskussion några veckor vart femte år när det är val till Europaparlamentet.

Jag tackade självklart ja till inbjudan. Men det fanns ett frågetecken som jag funderade över.

Förstod de inte att en inbjudan av en så avskyvärd person som jag, med ett lika avskyvärt parti, är en direkt krigsförklaring mot alla goda, anständiga och toleranta människor inom akademi, media, politik och andra åsiktsindustrier? Eller förstod de i själva verket vilka reaktioner det skulle få, men var redo att försvara yttrandefriheten i praktiken och inte bara som ett substanslöst ord på ett papper? I så fall hade de ryggrad.

När evenemanget blev offentligt, utbröt den förväntade vreden mot det allvarliga etikettsbrott som UF Linköping gjort sig skyldigt till. Den ”liberala demokratins” rättmätiga försvarare var i chocktillstånd. ”Vad i helvete?!” utbrast någon. ”Det vänder sig i magen” fortsatte en annan. En inbjudan av mig var lite för normkritisk för de påstådda normkritikerna.

Jag hade ju hela tiden vetat vad som skulle hända, så jag var lugn som en filbunke. Men var UF Linköping förberedda?

Snart fick jag svar på mina funderingar. Det visade sig att de inte alls hade räknat med dessa reaktioner. De ville anordna föreläsningen eftersom de genuint tyckte att det var viktigt med en Swexitdiskussion. Naivt kanske, men så var det.

När jag debatterade mot Alexander Bard i våras sade han klokt att det är vad som sägs som är viktigt, inte vem som säger det. Inom etablissemanget har man motsatt åsikt: avsändaren är alltid viktigare än budskapet.

Den inställningen hade man inte för avsikt att överge nu. Att jag skulle tala om en fråga som är relativt okontroversiell – åtminstone borde ingen kunna bli ”kränkt” – och som dessutom har ett ganska stort folkligt stöd, var irrelevant. Yttrandefriheten är helt enkelt inte till för en enfant terrible som jag.

UF Linköping hade omedvetet promenerat ut på minerad mark, och nu small det överallt.

Först försökte de med rationella argument försvara inbjudan. De betonade att de inte tog politisk ställning. Det var förstås lönlöst. Drevet bara fortsatte och en socialdemokratisk riksdagsledamot satte ytterligare press på dem att stoppa evenemanget. Inom bara några dagar meddelade UF Linköping att de ställer in allting.

En liten men högljudd grupp lyckades stoppa föreläsningen och utropade seger. Men det är en pyrrhusseger. Resultatet har blivit att ännu fler känner till Alternativ för Sverige och vår linje om ett svenskt EU-utträde. Alla kan se att yttrandefriheten bara är till för de med rätt åsikter.

Varför gör de på detta viset? För att de vet att Alternativ för Sverige har en politik som många människor efterfrågar. Med det kommer förstås en överhängande risk att partiet växer. Jag säger risk, eftersom det definitivt skulle hota deras ställning. Om vi inte vore ett hot, hade de aldrig lagt så mycket energi på att försöka stoppa oss.

Så jag tar avbokningen som ett kvitto på att partiet är på rätt väg. Istället för en föreläsning i Linköping den 1 oktober blir det ett torgmöte i Filipstad med fokus på återvandring.

Väl mött i Värmland!

Dela artikeln

Materialet är upphovsrättsskyddat. Du har tillstånd att citera fritt ur artiklarna förutsatt att källa (www.nyatider.se) anges. Foton får inte återanvändas utan Nya Tiders tillstånd.

Gustav Kasselstrand Partiledare Alternativ för Sverige

Relaterat

Varför slutade Henrik Schyffert med sin asylaktivism?

Varför slutade Henrik Schyffert med sin asylaktivism?

🟠 Under ett par års tid, från våren 2015 och framåt, figurerade Henrik Schyffert i de flesta medier, alltid med samma budskap: ”Välkomna alla flyktingar – Sverige har råd!” Han var en av de mest tongivande asylaktivisterna bland svenska kändisar, men idag är det tyst från den tidigare så talföre komikern. Veckans debattör Bitte Assarmo berättar vad som hände med Schyffert.

Läs även:

Varför slutade Henrik Schyffert med sin asylaktivism?

Varför slutade Henrik Schyffert med sin asylaktivism?

🟠 Under ett par års tid, från våren 2015 och framåt, figurerade Henrik Schyffert i de flesta medier, alltid med samma budskap: ”Välkomna alla flyktingar – Sverige har råd!” Han var en av de mest tongivande asylaktivisterna bland svenska kändisar, men idag är det tyst från den tidigare så talföre komikern. Veckans debattör Bitte Assarmo berättar vad som hände med Schyffert.

Antidemokrater – vilka är de?

🟠 LEDARE. Nyligen förbjöd Grekland det nationalistiska partiet Hellenes. Detta utan att partiet egentligen begått något brott – anklagelserna var högst svepande, vilket vi berättar om närmare i detta nummer. Den verkliga orsaken verkar i­stället vara att Hellenes fick oväntat stort stöd av väljarna och med valet bara några veckor bort såg makthavarna ingen annan utväg än ett förbud.

Massinvandringens prislapp

Massinvandringens prislapp

🟠 DEBATT. Arbetsinvandringen var en lönsam affär för Sverige. Sedan krigsslutet bidrog invandrarna årligen med en procent till Sveriges växande BNP. I början av 1970-talet drabbades Sverige av en lågkonjunktur och ströp arbetsinvandringen. ”Flyktinginvandringen” kom som en ersättare och på något självklart sätt antogs det att också den skulle bli lönsam. När riksdagen i mitten av 1970-talet bestämde att Sverige i fortsättningen skulle vara ett mångkulturellt land ansågs det därför inte behövligt med någon ekonomisk utredning av konsekvenserna.

Nyhetsdygnet

De senkomnas förundran

🟠 Bokrecension. Mustafa Panshiri och Jens Ganman har nu i flera år tillsammans och var för sig skrivit och debatterat om hur Sverige håller på att förändras. De förstår att det mångkulturella samhället inte fungerar, de tar upp gängkriminaliteten, och de provar att bryta mot gamla PK-normer om hur debatten ska föras. De känner sig för, bit för bit, kan man säga. Denna bok innehåller resereportage runtom i Sverige gjorda under 2022 och 2023, och de reser även till Frankrike och Finland. Men de har inte mycket att säga.

Peter Gøtzsche i härnadståg mot psykiatrin

🟠 Bokrecension. Den stridbare och frispråkige Peter Gøtzsche är specialistläkare i internmedicin och professor i klinisk försöksdesign och analys vid Köpenhamns universitet. Han har publicerat över 75 artiklar i fem stora vetenskapliga tidskrifter. Han har skrivit flera böcker där han inte håller igen på kritiken. Läkemedelsindustrin kal­lar han regelmässigt för kriminalindustrin.

Riksbyggare Gustav Eriksson Vasa

🟠 HISTORIA. Den sjätte juni i år är det femhundra år sedan Gustav Eriksson Vasa utsågs till kung av Sverige. Historien om ursprunget till Vasaloppet och hur Vasa sedan ledde befrielsekriget som resulterade i att den danske unionskungen Kristian II drevs ut ur Sverige är allmänt känd, men vad som hände därefter är egentligen ännu viktigare. Som kung drev Gustav Vasa ihärdigt på för att skapa ett enhetligt rike med en effektiv byråkrati. Han kal­las för riksbyggaren som lade grunden för den moderna staten, och han var beredd att gå över lik för att uppnå detta.

Sugen på att äta i rymden?

🟠 VETENSKAP OCH TEKNIK Ett franskt start-upbolag, Zephalto, som grundades av flygingenjören Vincent Farret d'Astiès, kommer att låta sex personer lyfta 25 kilometer över jorden i en tryckkapsel fäst vid en ballong. Passagerarna kommer att serveras måltider tillagade av stjärnkockar (sic!) och franskt vin samtidigt som de betraktar jorden från ovan jorden

Så kan en fientlig AI teoretiskt utplåna mänskligheten

🟠 Artificiell intelligens förbättrar sig själv. Med en ofattbar intelligens och förmågor som vida överstiger våra egna kan en artificiell intelligens (AI) komma att bli en välsignelse för mänskligheten. Men allt fler experter varnar för att risken finns att vi tappar kontrollen och att en AI blir vår undergång. En sak som dock sällan utforskas när media belyser ämnet är hur en skadlig eller fientlig AI praktiskt skulle kunna agera.

Vindkraft till havs hotar Östersjö­tumlaren – riskerar utrotning

🟠 Samtidigt som vindkraften prisas som ”klimatvänlig”, riskerar konsekvenserna för djur och natur att bli ödesdigra. För Östersjöns enda val – tumlaren – är läget särskilt allvarligt. Populationen på 500 individer är sedan länge utrotningshotad, och nu varnar forskare för att de stora vindkraftsparkerna till havs ökar belastningen ytterligare. ”Undervattensbuller kan leda till både hörselskador och död. Tumlarna är helt beroende av att kunna använda sina klickljud för att navigera och hitta mat. När deras hörsel försämras eller försvinner helt riskerar de att svälta ihjäl”, varnar Magnus Danbolt, chef för naturvårdsenheten på Länsstyrelsen i Kalmar län. I denna del två av Nya Tiders reportageserie om havsbaserad vindkraft granskar vi dess förbisedda miljöeffekter.

Paschs säkra tändstickor

🟠 HISTORIA Tändstickan har en lång historia – de första nämns i en kinesisk källa från cirka 950 e.Kr. – och har i Europa utvecklats av olika uppfinnare. Det var dock den svenske kemisten Gustaf Erik Pasch som utvecklade säkerhetständstickorna och tog patent på denna uppfinning 1844.

Stig Dagerman och Tyskland

🟠 HISTORIA Tysk höst, som är skriven av Stig Dagerman, är en reportagebok av stort historiskt värde än idag. I den här reportageboken berättar Dagerman nämligen om vad han såg och fick veta av olika personer han mötte och talade med under ett besök i ett sönderbombat Tyskland hösten 1946.

Satsa på ett eget örtapotek i år!

🟠 Nu har vi vintern bakom oss och våren har redan deklarerat sin ankomst. Redan lyser de små snödropparna bland löv och snö. Det är nu det frusna börjar få liv igen. Snart kan vi se de första små nässelskotten titta fram. Och nu kan vi börja så våra frön, visserligen inomhus än så länge, men bara känslan av att det är på gång är fantastisk. Man blir glad bara av att titta på de färgsprakande fröpåsarna.

Annonser

Hitta många olika casinon på casino-utan-svensk-licens.net
Vill du spela på ett casino utan licens? Spelacasino informerar dig om allt du behöver veta.
Jämför casinon utan licens med snabba uttag hos nätcasinoutanlicens.com.
Onlinecasinos.se hjälper dig att välja bäst online casino
uudetkasinot.com/ listar Finska casinon online

Senaste numret

NyT22web-thumbnail
Nya Tider är den enda tidningen som bemöter systempressens lögner i deras eget format: på papper. Sedan grundandet 2012 granskar Nya Tider den politiska korrektheten och berättar hur verkligheten ser ut bakom systemmedias tillrättalagda version. Från april 2017 utkommer Nya Tider även med en nätupplaga varje vecka.
Vávra Suk
Chefredaktör
Prenumerera på
Nya Tiders nyhetsbrev!

123 037 97 35

A Minska textstorlek". A+ Öka textstorlek. A++ Stor text.

Logga in på ditt konto

Genom att fortsätta surfa vidare på hemsidan godkänner du vår integritetspolicy.