Avgångskrav brukar komma som ett brev på posten efter att Dan Eliasson börjar ett nytt toppjobb, här som Rikspolischef. Foton: Nya Tider

Dan Eliasson JO-anmäls efter ”nödvändig” julresa – till bögklubb

MSB:s generaldirektör, den skandalomsusade Dan Eliasson har JO-anmälts. Trots de rådande coronarestriktionerna och trots att MSB gått ut med skarpa uppmaningar till alla svenskar om att undvika onödiga resor åkte Eliasson till Kanarieöarna över jul. Under resan, som Eliasson försvarat sig med var ”nödvändig”, passade han på att gå på bögklubb och festa med unga homosexuella män.

När Eliasson konfronterades med uppgifterna om att han rest till en semesterort under pågående coronakris mot sin egen myndighets uppmaningar till svenska folket försvarade han sig med att resan var ”nödvändig” av ”familjeskäl” då han ville fira jul med dottern. Men som först Stoppa Pressarna och därefter Nyheter Idag kunnat visa verkar en stor del av resan som var så ”nödvändig” mest handlat om att festa med unga homosexuella män samt gå på bögklubb.

– Jag har avstått väldigt många resor under den här pandemin, men den här tyckte jag var nödvändig, sade Dan Eliasson.

Kritiken mot Eliasson har varit massiv, även från de egna leden, efter att han blivit påkommen med sin resa till Kanarieöarna. Enligt nyhetsbyrån Siren har Eliasson nu dessutom JO-anmälts efter resan. Men enligt uppgifter till SvD sitter han trots ett närmast obefintligt folkligt förtroende säkert på sitt toppjobb som generaldirektör för MSB – eftersom han utgör ett hot mot Socialdemokraterna på grund av att han känner till omfattande hemligheter om partiets innersta krets som de till varje pris vill förhindra från att komma ut.

Nödvändig homofest

Efter att Expressen dagen före nyårsafton avslöjat att Dan Eliasson reste till Las Palmas på Kanarieöarna innan jul har MSB:s generaldirektör fått hård kritik, även av socialdemokratvänliga tidningar som Aftonbladet. Dan Eliasson har tidigare uttalat sig om pandemin och hanteringen av den i såväl Sverige som i andra länder. Till DN har han tidigare sagt:

– Jag tror att alla länder överraskades av magnituden och konsekvenserna och ser inget land som kan peka finger åt något annat. Vi hade ett helt annorlunda resemönster än exempelvis Norge, och exponerades mot smittan på ett helt annat sätt.

Under två veckor spenderade Eliasson sin tid, enligt egna uppgifter, med att umgås med sin familj, vara ledig och träna en del.

– Jag har naturligtvis varit ledig över julhelgerna och jag har jobbat en del på distans. Och jag har tränat en del, sade han till Expressen.

Som generaldirektör för MSB, samma myndighet som riktat stor kraft mot att få svenskarna att stanna hemma, undvika onödiga resor och sociala kontakter, är det många som menar att Eliasson haft ett stort ansvar att föregå med gott exempel. Men som politiker tenderar att resonera så gäller andra regler för dem än för svenskarna som helhet.

Artikeln fortsätter

Är du prenumerant kan du logga in för att fortsätta läsa.

Inte prenumerant? Teckna en prenumeration här.

Vi kan tyvärr inte erbjuda allt material gratis på hemsidan, bara smakprov som detta. Som prenumerant får Du inte bara tillgång till hela sidan och vår veckotidning, Du gör också en värdefull insats för alternativ press i Sverige, som står upp mot politiskt korrekt systemmedia.

Dela artikeln

Materialet är upphovsrättsskyddat. Du har tillstånd att citera fritt ur artiklarna förutsatt att källa (www.nyatider.se) anges. Foton får inte återanvändas utan Nya Tiders tillstånd.

Relaterat

Läs även:

Gotland som strategisk militärpunkt

Gotland som strategisk militärpunkt

🟠 INRIKES Sveriges inträde i försvarsalliansen Nato innebär samarbete med andra medlemsstater. Man ser den svenska ön som en strategisk punkt mellan det svenska fastlandet och de baltiska länderna. Övningar med samordnade uppgifter är en del i detta samarbete.

Nooshi Dadgostar fördömde krig – men inte mot Iran

Nooshi Dadgostar fördömde krig – men inte mot Iran

🟠 INRIKES Vänsterpartiets partiledare Nooshi Dadgostar talade på Almedalsveckans sista dag den 27 juni och gav då sitt fulla stöd till Nato-ländernas Ukrainapolitik. Partiet har i praktiken övergivit sitt Natomotstånd sedan 2022, även om det fortfarande finns kvar i partiprogrammet formellt.

Nyhetsdygnet

Senaste numret

Nya Tider är den enda tidningen som bemöter systempressens lögner i deras eget format: på papper. Sedan grundandet 2012 granskar Nya Tider den politiska korrektheten och berättar hur verkligheten ser ut bakom systemmedias tillrättalagda version. Tidningen utkommer med en nätutgåva två gånger i veckan och ett magasin varannan vecka.
Vávra Suk
Chefredaktör

Guldbaggegalans förfall

🟠 KULTUR Guldbaggegalan har länge varit något jag har sett fram emot och njutit av, att först se filmstjärnor anlända på röda mattan och sedan följa prisutdelningen med spänning, ledd av en rolig konferencier. Numera är det dessvärre plågsamt att se den, bland annat på grund av vulgärt språk och politisk propaganda. Den första och sista delen leddes i år av okända afrikaner som hade ett vulgärt språk, med uttryck som ”What the fuck!”

Legender: Bakom kulisserna av myterna som styr oss

🟠 KULTUR I en värld mättad med info-fiction – virala inlägg på X, blockbusters eller valkampanjer – är legender inte längre berättelser från förr. De är en industri, en strategisk konst, som Bruno Fuligni avslöjar i sin bok ”Le Bureau des légendes décrypté”, där han utforskar spioners tekniker för att skapa trovärdiga täckmantlar. ”Le Bureau des légendes” är den franska titeln på TV-serien ”Falsk identitet” som sändes i SVT 2016.

Jättevargen ylar igen

🟠 Forskare: Första utrotade djuret återskapat Tre jättevargar påstås vara de första återskapade exemplaren av en utdöd djurart. Företaget bakom kritiseras dock för att presentera genmodifierade hybrider, som bara delvis har de utdöda generna, men samtidigt visar deras tekniska framsteg att det är möjligt att återskapa arter – men även att genmodifiera människor.

Satsa på ett eget örtapotek i år!

🟠 Nu har vi vintern bakom oss och våren har redan deklarerat sin ankomst. Redan lyser de små snödropparna bland löv och snö. Det är nu det frusna börjar få liv igen. Snart kan vi se de första små nässelskotten titta fram. Och nu kan vi börja så våra frön, visserligen inomhus än så länge, men bara känslan av att det är på gång är fantastisk. Man blir glad bara av att titta på de färgsprakande fröpåsarna.

Annonser

Senaste numret

Nya Tider är den enda tidningen som bemöter systempressens lögner i deras eget format: på papper. Sedan grundandet 2012 granskar Nya Tider den politiska korrektheten och berättar hur verkligheten ser ut bakom systemmedias tillrättalagda version. Tidningen utkommer med en nätutgåva två gånger i veckan och ett magasin varannan vecka.
Vávra Suk
Chefredaktör
Prenumerera på
Nya Tiders nyhetsbrev!

123 037 97 35

A Minska textstorlek". A+ Öka textstorlek. A++ Stor text.

Logga in på ditt konto

Genom att fortsätta surfa vidare på hemsidan godkänner du vår integritetspolicy.