Gates Foundations anställda vill byta jobb

Melinda French Gates talade onsdagen den 28 juli med de anställda på Bill & Melinda Gates Foundation för första gången sedan hon och Bill Gates meddelade sin skilsmässa, eftersom den filantropiska organisationen med 65 miljarder dollar i kassan alltmer ställs inför interna frågor om sin framtid och uppdrag. Parets separation efter 27 års äktenskap och pressrubriker med anklagelser om oegentligheter från Bill Gates sida har orsakat uppenbar oro i organisationens led, enligt tre nuvarande anställda, som talat med nyhetssiten Business Insider på villkor av anonymitet.

Bill och Melinda Gates stiftelse började med måttliga målsättningar, att tillhandahålla internet till alla allmänna bibliotek i USA. Från den blygsamma starten är man nu en tung aktör i hälsosektorn i hela världen. Man distribuerar årligen 5 miljarder dollar i gåvor till 135 länder.

Under de senaste veckorna har många av de 1 600 anställda, oroliga för sin framtid i organisationen, börjat uppdatera sina CV, enligt två av källorna. Den inverkan parets skilsmässa kan ha på deras stiftelse är bara en av många händelser som har skickade chockvågor genom organisationen, som Warren Buffetts plötsliga avgång från styrelsen i juni och detaljer om Bill Gates relation med den dömde, och numera döde, sexualförbrytaren Jeffrey Epstein.

”Så många som arbetar på stiftelsen har gjort stora uppoffringar för det här som resultat”, säger en av de anställda. ”Nu undrar de varför de sade upp sig från sina jobb och tog sig hela vägen till Seattle.”

Stiftelsen har delat ut mer än 60 miljarder dollar i bidrag sedan starten 2000, inklusive nästan 6 miljarder dollar 2020, och anses av vissa vara världsledande i kampen mot infektionssjukdomar och fattigdom. Men den senaste tidens händelser har väckt frågor om huruvida stiftelsens uppdrag att förändra världen kan stå emot den skada på sitt rykte som orsakats av de mänskliga brister som dess skapare har uppvisat.

Stiftelseformen innebär att de 50 miljarder dollar som man förfogar över är ”låsta” i organisationen, och inte kommer att omfattas av skilsmässan enligt Megan Tompkins-Stange, professor vid University of Michigan. Däremot säger hon att det inte finns några hinder för att stiftelsen skulle kunna komma att ändra inriktning.

För några av de anställda började frustrationen över sin arbetsplats innan skilsmässan, efter månader av information om att Gates Foundation hade uppmanat vaccinforskare vid Oxford University att underteckna ett exklusivt avtal med AstraZeneca och därmed avstå från sina planer på att donera sin immateriella egendom och häva patentet som skyddar den.

Det är en återkommande kritik mot Bill Gates att han stenhårt skyddar patenträttigheter i alla lägen, och att framhärda med det mitt i en pandemi har intensifierat kritiken. En annan kontroversiell fråga gäller hur mycket makt ovalda personer ska tillåtas utöva enbart på grund av sin förmögenhet.

Artikeln fortsätter

Är du prenumerant kan du logga in för att fortsätta läsa.

Inte prenumerant? Teckna en prenumeration här.

Vi kan tyvärr inte erbjuda allt material gratis på hemsidan, bara smakprov som detta. Som prenumerant får Du inte bara tillgång till hela sidan och vår veckotidning, Du gör också en värdefull insats för alternativ press i Sverige, som står upp mot politiskt korrekt systemmedia.

Dela artikeln

Materialet är upphovsrättsskyddat. Du har tillstånd att citera fritt ur artiklarna förutsatt att källa (www.nyatider.se) anges. Foton får inte återanvändas utan Nya Tiders tillstånd.

Relaterat

Läs även:

Nyhetsdygnet

Senaste numret

Nya Tider är den enda tidningen som bemöter systempressens lögner i deras eget format: på papper. Sedan grundandet 2012 granskar Nya Tider den politiska korrektheten och berättar hur verkligheten ser ut bakom systemmedias tillrättalagda version. Tidningen utkommer med en nätutgåva två gånger i veckan och ett magasin varannan vecka.
Vávra Suk
Chefredaktör

Sverige efter 1945, sett från Skåne

🟠 BOKRECENSION Sveriges historia efter 1945 har onekligen sina intressanta sidor. Här har vi alltså ett land i Europas norra utkant, ett land med långa traditioner och med utmärkt folkmaterial med hög moral, väl skolat och drillat i ett modernt utbildningssystem. Detta resulterade i ett välfungerande samhälle med starkt försvar och blomstrande handel och industri. Sedan kom eländet med 60-talets begynnande fjärrinvandring, förslappad moral, utkonkurrerad spetsindustri och försvagat försvar. Vi tittar här närmare på en skildring av allt detta, sett ur en skånsk ingenjörs synvinkel.

Boken som blev profetisk

🟠 BOKRECENSION Finns det någon roman som på ett intressant sätt gestaltat massinvandringen? Ja, Jean Raspails De heligas läger från 1973 är fortfarande läsvärd. Den lyckas kondensera hela folkutbytet genom att låta det vara något som sker omedelbart, snarare än som resultatet av en utdragen process. Det är en fascinerande bok, både på grund av dess målande stil och dess profetiska insikter.

Forskare föreslår tankestyrning genom AI för att rehabilitera brottslingar

🟠 VETENSKAP OCH TEKNIK En uppmärksammad molekylärbiolog vill hacka kriminellas hjärnor för att göra dem till laglydiga medborgare. Teknologin är redan framgångsrikt testad på djur, och nu gäller det bara att ändra på den vetenskapliga etiken och öppna upp för experiment på människor. Han nämner specifikt ”diskriminering och hatbrott” som exempel, och enligt honom kan tekniken finnas på plats redan om tio år.

Thierry Baudet: Därför behövs en fundamental opposition

🟠 Enligt Forum voor Democraties partiledare Thierry Baudet har partiet intagit en roll som ”fundamental opposition”. Detta genom att inte godkänna själva premisserna i de frågor som de andra partierna debatterar med varandra. Han tar upp invandringen, covid, klimatet, jordbruket, Ukraina och EU som konkreta exempel. ”I alla dessa frågor har vi en mycket mer fundamental inställning. Det är därför vårt parti är i en marginaliserad position, därför att det är den röda linjen som du inte får passera”, säger han till Nya Tider. Nu vill han ge fler rörelser den ”intellektuella ammunition” som krävs för att kunna argumentera för en radikalt annorlunda linje.

“Bönderna är rädda för Arla”

🟠 Nu går en av Sveriges största mjölkgårdar i konkurs. En av Sveriges största mjölkgårdar läggs ned efter en konflikt med Arla, och den drabbade bonden är inte ensam. Nya Tider har talat med drabbade (infälld bild) och med Claes Jonsson, ordförande för Sveriges Mjölkbönder (stor bilden). Alla vittnar om en ”tystnadskultur” där Arla har vänt sig emot sina egna för att uppfylla politiskt korrekta krav och där Arlas medlemmar inte vågar uttala sig, vare sig internt eller offentligt.

Satsa på ett eget örtapotek i år!

🟠 Nu har vi vintern bakom oss och våren har redan deklarerat sin ankomst. Redan lyser de små snödropparna bland löv och snö. Det är nu det frusna börjar få liv igen. Snart kan vi se de första små nässelskotten titta fram. Och nu kan vi börja så våra frön, visserligen inomhus än så länge, men bara känslan av att det är på gång är fantastisk. Man blir glad bara av att titta på de färgsprakande fröpåsarna.

Annonser

Logga in på ditt konto

Genom att fortsätta surfa vidare på hemsidan godkänner du vår integritetspolicy.