Malmö har tagits över av ockupanter som parasiterar på kommunens laglydiga skattebetalare. Detta menar veckans debattör, den tidigare riksdagsledamoten Thoralf Alfsson. Foto: Wikipedia/LittleGun

Malmö ett ekonomiskt slukhål

Malmö borde vara en blomstrande stad och en ekonomisk motor för hela södra Sverige. Men så är inte fallet. Malmö har tagits över av ockupanter som parasiterar på Malmö kommuns laglydiga skattebetalare och på alla and­ra skattebetalare i landet som tvingas se sina skattemedel försvinna till detta enorma slukhål. Vad får svenskarna i gengäld för sin investering? frågar sig veckans debattör, Thoralf Alfsson, tidigare riksdagsman för Sverigedemokraterna.

Malmö domineras av främmande folk, men det tycks ansvariga och ledande politiker inom 7-klövern inte vilja förstå. Att personer med utländsk bakgrund har blivit en majoritet i staden har dessutom genomförts utan det minsta motstånd från det svenska folket – som till och med har välkomnat och betalat för detta med egna skattemedel.

I huvudsak skattemedel från and­ra landsdelar, då skattekraften i Malmö är långt under västerländsk nivå. Malmö är således även den största bidragsmottagaren inom det kommunala utjämningssystemet både nominellt och per capita. Botkyrka och Södertälje kommer tvåa respektive trea.

Detta är ett horribelt dåligt resultat för landets tredje största stad. Genom byggandet av Öresundsbron skulle klustret Malmö-Köpenhamn bli en framgångssaga, men Malmö har haft en katastrofal utveckling, bron och det geografiskt gynnsamma läget till trots.

När jag tillsammans med riksdagens skatteutskott besökte Malmös kommunledning i februari 2013 chockerades jag över de siffror som det socialdemokratiska kommunalrådet Andreas Schönström presenterade. Enligt ett konsultföretag som kommunen hade anlitat omsatte den svarta marknaden i Malmö cirka 5,7 miljarder kronor årligen. Det innebar förlorade skatteintäkter på cirka 2,2 miljarder kronor, enligt Schönström. Det mest troliga är att de summorna har ökat dramatiskt sedan dess.

Enligt befolkningsstatistiken för Malmö kommun fanns det den 31 december 2018 hela 114 772 personer som var utrikes födda. Till detta skall läggas 41 141 personer som är inrikes födda men av två utrikes födda föräldrar. Det finns dessutom 29 497 personer som är inrikes födda med en inrikes född förälder och en utrikes född förälder. Tillsammans utgör de nu en klar majoritet av Malmös befolkning om 185 410 personer av totalt 339 313 personer. Andelen med utrikes bakgrund ökar dessutom med 3-5 procent varje år. Jag tror att alla förstår att det byggs upp parallella samhällsstrukturer i Sveriges tredje största stad och att det pratet om en ”förlorad stad” inte är helt taget ur luften.

Det är definitivt inte gruppen med judisk bakgrund som ökar i Malmö. Precis som svensk medelklass så lämnar judarna staden när plågoandarna från bland annat MENA-länderna flyttar in och tar över. Detta har skett med de socialdemokratiska före detta kommunalråden Ilmar Reepalus, och nuvarande Katrin Stjernfeldt Jammehs, goda minne. Svenskfientligheten och antisemitismen breder ut sig i Malmö medan socialdemokraterna värnar sin röst­boskap bland invand­rarna.

Få invand­rare försörjer sig själva

Arbetslösheten i Malmö är kaotisk. Var tredje person med utrikes bakgrund är arbetslös eller har ett subventionerat jobb via Arbetsförmedlingen. Förvärvsfrekvensen bland utrikes födda är så låg som 45 procent och bland de med utrikes bakgrund eller and­ra generationens invand­rare från MENA-länder är förvärvsfrekvensen uppskattningsvis 25-30 procent. Väldigt många personer finns inte registrerade i myndigheternas system och antalet illegala som gömmer sig i Malmö är sannolikt stort. Med and­ra ord: invand­rarna lever till stor del på dem som arbetar och betalar skatt. I synnerhet om skattebetalarna bor i en annan del av landet.

Under 2018 betalade Malmö kommun ut drygt en miljard kronor i ekonomiskt bistånd till sina invånare. Till detta skall läggas att drygt 2 000 personer fanns i etableringsreformen som betalade ut cirka 190 miljoner kronor i etableringsersättning från staten till nyanlända i kommunen. Sedan tillkommer givetvis även kostnaden för administrationen om tiotals miljoner kronor. Det innebar i praktiken att 82 procent av dessa bidrag/ersättningar går till personer med utländsk bakgrund.

Till detta skall också läggas den rödgröna regeringens nya subventionerade jobb som extra tjänster, moderna beredskapsjobb och introduktionsjobb där staten betalar hela lönekostnaden. I Malmö kostade dessa staten närmare 100 miljoner kronor i utbetalda löner under 2018 – löner som till 85 procent går till utrikes födda. Kommunen fick dessutom en bonus på 14 miljoner kronor för att man ordnat fram cirka 1 200 tjänster inom denna kategori under 2018.

Artikeln fortsätter

Är du prenumerant kan du logga in för att fortsätta läsa.

Inte prenumerant? Teckna en prenumeration här.

Vi kan tyvärr inte erbjuda allt material gratis på hemsidan, bara smakprov som detta. Som prenumerant får Du inte bara tillgång till hela sidan och vår veckotidning, Du gör också en värdefull insats för alternativ press i Sverige, som står upp mot politiskt korrekt systemmedia.

Dela artikeln

Materialet är upphovsrättsskyddat. Du har tillstånd att citera fritt ur artiklarna förutsatt att källa (www.nyatider.se) anges. Foton får inte återanvändas utan Nya Tiders tillstånd.

Relaterat

Reflektioner från nationaldagen

Reflektioner från nationaldagen

🟠 KRÖNIKA Den nationalistiska utomparlamentariska organisationen Det fria Sverige anordnade traditionsenligt ett nationaldagsfirande i Svenskarnas hus i Älgarås. I år var också Alternativ för Sveriges partiledare Gustav Kasselstrand inbjuden som gäst. I en krönika för Nya Tider skildrar Kasselstrand en fullspäckad dag med både arbete och firande. Han bjuder också läsaren på många personliga reflektioner kring svensk nationalistisk organisering.

Läs även:

Reflektioner från nationaldagen

Reflektioner från nationaldagen

🟠 KRÖNIKA Den nationalistiska utomparlamentariska organisationen Det fria Sverige anordnade traditionsenligt ett nationaldagsfirande i Svenskarnas hus i Älgarås. I år var också Alternativ för Sveriges partiledare Gustav Kasselstrand inbjuden som gäst. I en krönika för Nya Tider skildrar Kasselstrand en fullspäckad dag med både arbete och firande. Han bjuder också läsaren på många personliga reflektioner kring svensk nationalistisk organisering.

Presidentvalet i Polen, eller populister kontra globalister

Presidentvalet i Polen, eller populister kontra globalister

🟠 KRÖNIKA Efter den andra valomgången söndagen den 1 juni blev det klart att kandidaten utan partitillhörighet Karol Nawrocki blir republiken Polens näste president. Motkandidaten Rafal Trzaskowski från KO (Medborgarkoalition) och Warszawas borgmästare förlorade med en knapp marginal. Vad som emellertid är av intresse är metoderna för att misskreditera eller gynna kandidaterna. För oss med förflutet i Styrelsen för Psykologiskt Försvar är detta av särskilt intresse.

Hur kan man skända nationaldagen?

Hur kan man skända nationaldagen?

🟠 KRÖNIKA Sedan ett antal år verkar man ha som regel att nationaldagen skall förstöras av vedervärdig musik som definitivt inte hör hemma i vårt land, samt att ifrågasätta dagen och hela vår kultur. Detta är väldigt tydligt i firandet på Skansen som sänds i TV. För några år sedan var det en vulgär så kallad rappare som framförde något som hette ”Nån som e som oss”. Det var även en sångerska som beskyllde svenskar för att vara rasister. ”Den här veckan har varit så sjukt tung. Rasismen och förtryck av svarta existerar inte bara i USA, den finns här också.” Detta angående våldsamma upplopp i USA, och demonstrationer här mot något som inte har med Sverige att göra.

Nyhetsdygnet

Senaste numret

Nya Tider är den enda tidningen som bemöter systempressens lögner i deras eget format: på papper. Sedan grundandet 2012 granskar Nya Tider den politiska korrektheten och berättar hur verkligheten ser ut bakom systemmedias tillrättalagda version. Tidningen utkommer med en nätutgåva två gånger i veckan och ett magasin varannan vecka.
Vávra Suk
Chefredaktör

Guldbaggegalans förfall

🟠 KULTUR Guldbaggegalan har länge varit något jag har sett fram emot och njutit av, att först se filmstjärnor anlända på röda mattan och sedan följa prisutdelningen med spänning, ledd av en rolig konferencier. Numera är det dessvärre plågsamt att se den, bland annat på grund av vulgärt språk och politisk propaganda. Den första och sista delen leddes i år av okända afrikaner som hade ett vulgärt språk, med uttryck som ”What the fuck!”

Legender: Bakom kulisserna av myterna som styr oss

🟠 KULTUR I en värld mättad med info-fiction – virala inlägg på X, blockbusters eller valkampanjer – är legender inte längre berättelser från förr. De är en industri, en strategisk konst, som Bruno Fuligni avslöjar i sin bok ”Le Bureau des légendes décrypté”, där han utforskar spioners tekniker för att skapa trovärdiga täckmantlar. ”Le Bureau des légendes” är den franska titeln på TV-serien ”Falsk identitet” som sändes i SVT 2016.

Jättevargen ylar igen

🟠 Forskare: Första utrotade djuret återskapat Tre jättevargar påstås vara de första återskapade exemplaren av en utdöd djurart. Företaget bakom kritiseras dock för att presentera genmodifierade hybrider, som bara delvis har de utdöda generna, men samtidigt visar deras tekniska framsteg att det är möjligt att återskapa arter – men även att genmodifiera människor.

Satsa på ett eget örtapotek i år!

🟠 Nu har vi vintern bakom oss och våren har redan deklarerat sin ankomst. Redan lyser de små snödropparna bland löv och snö. Det är nu det frusna börjar få liv igen. Snart kan vi se de första små nässelskotten titta fram. Och nu kan vi börja så våra frön, visserligen inomhus än så länge, men bara känslan av att det är på gång är fantastisk. Man blir glad bara av att titta på de färgsprakande fröpåsarna.

Annonser

Logga in på ditt konto

Genom att fortsätta surfa vidare på hemsidan godkänner du vår integritetspolicy.