<strong>”Jag har ingenstans att ta vägen.”</strong> Helena vill göra som de allra flesta svenskar och flytta från området, men i praktiken är det svårt. Samtidigt ökar trakasserierna mot henne från gäng som säger att ”svennarna” måste bort. Infälld bild: Hela balkongen var full av krossade ägg när gänget hade varit i farten. En annan gång är det stenar.

Flykting i eget land

Helena är 31 år och bor med sin dotter i en mindre stad i Halland. I flera år har hon trakasserats av olika invandrargäng i området där hon bor. De flesta svenskar har redan flyttat från området på grund av allt stök, men alla har inte råd. ”Jag vill flytta men har ingenstans att ta vägen”, berättar en boende för Nya Tider.

Helena bor med sin sexåriga dotter i ett ganska vanligt bostadsområde med hyreslägenheter, absolut inget ökänt ”utanförskaps­område”. Hennes hår är långt och mörkblont. Hennes stora grönblå ögon lyser av glädje och nyfikenhet. Men bakom leendet och de gnistrande ögonen finns en sorg och stor oro för framtiden. I flera år har gäng i området bestående av unga invandrare trakasserat henne. Orsaken: Helena är en etnisk svensk kvinna. Hon är en av de få svenskar som bor kvar i området. Helena berättar för Nya Tider att de flesta svenskar har valt att flytta härifrån på grund av trakasserier och de högljudda, stökiga invandrargängen.

Helena har bott i området i ungefär fyra år. I början var det lugnt, berättar hon, men stämningen har blivit mer spänd då fler och fler boende med bakgrund i Mellanöstern och Afrika flyttat in till bostadsområdet. Det är allmän skadegörelse, området blir nedklottrat och de vitrinskåp som finns i trapphusen med de boendes namn har någon försökt bränna upp.

– Att de kallar mig saker och skriker efter mig, sånt kan jag väl på sätt och viss hantera. Men när de börjar med stenkastning och direkta hot så är det något helt annat, menar Helena.

Bland annat har de börjat kasta sten och ägg på hennes fönster. När Nya Tider anländer hade de krossat en ruta föregående natt. Helena berättar för Nya Tider att hon bär på en ständig oro efter allt tjafs med gängen.

– Det är jobbigt och jag vill skydda min dotter från detta, säger hon med ansträngd röst.

När Nya Tider kontaktar Polisen får vi bekräftat att det var ”lite stökigt” då och då, men att det nog inte är värre än någon annanstans.

”Området tillhör oss”

Helena berättar om de gäng som under åren trakasserat henne. Det handlar egentligen om två olika gäng, berättar hon. Det ena gänget är bara barn, de är nog inte äldre än tolv eller 13 år säger hon. De ser ut att vara från Somalia. Det andra gänget är äldre med ynglingar som ser ut att höra hemma i Mellanöstern eller Nordafrika. De är mycket råare, säger hon.

Efter att trakasserierna pågått ett tag bestämde sig Helena för att gå med i Sverigedemokraterna, det enda partiet som har en vettig lösning, enligt henne.

– I början skrek de mest saker efter mig. Nu när de vet att jag är sverigedemokrat så har de blivit ännu mer hotfulla.

Nya Tider får ta del av de inspelningar av gängen som Helena gjort med sin mobil. Där får vi flera gånger höra hur de kallar henne för ”jävla svenne”, ”svennefitta” och ”jävla SD-are”. Vi kan höra att det är flera olika unga män med brytning som skriker åt Helena. Männen på inspelningarna uppför sig väldigt otrevligt och pratar många gånger extremt nedsättande om Sverige och svenskar. En person på inspelningen menar att Helena måste flytta ifrån området.

– Det tillhör oss invandrare, ni svennar måste flytta, säger han hånfullt.

”De bränner runt på mopeder”. Det är ofta väldigt stökigt i området, berättar Helena. NyT får på plats se vad hon menar, gängen åker runt på mopeder i bostadsområdet kors och tvärs utan någon hänsyn. ”Istället för lugna kvällar så är det skrikande motorljud från mopeder och gängen som skriker”, säger Helena. Det är knappast någon mening att säga åt dem, speciellt om man är svensk, menar hon. Foto: Roger Sahlström/Nya Tider
”De bränner runt på mopeder”. Det är ofta väldigt stökigt i området, berättar Helena. NyT får på plats se vad hon menar, gängen åker runt på mopeder i bostadsområdet kors och tvärs utan någon hänsyn. ”Istället för lugna kvällar så är det skrikande motorljud från mopeder och gängen som skriker”, säger Helena. Det är knappast någon mening att säga åt dem, speciellt om man är svensk, menar hon. Foto: Roger Sahlström/Nya Tider
Dela artikeln

Materialet är upphovsrättsskyddat. Du har tillstånd att citera fritt ur artiklarna förutsatt att källa (www.nyatider.se) anges. Foton får inte återanvändas utan Nya Tiders tillstånd.

Relaterat

Radikalfeminismen

Radikalfeminismen

🟠 OPINION: KARL-OLOV ARNSTBERG Feministisk glaciärforskning är underhållande läsning, men skrattet fastnar i halsen när man förstår att projektet både sponsrats med motsvarande miljoner skattekronor och kunnat publiceras i en ansedd vetenskaplig publikation – inte en skämttidning eller Ding Ding värld. Debattören, professor Karl- Olov Arnstberg, tar detta som exempel på hur radikalfeminismen flyttat fram sina positioner och går till botten med denna sexistiska, självömkande och irrationella dogm.

Läs även:

Nyhetsdygnet

Senaste numret

Nya Tider är den enda tidningen som bemöter systempressens lögner i deras eget format: på papper. Sedan grundandet 2012 granskar Nya Tider den politiska korrektheten och berättar hur verkligheten ser ut bakom systemmedias tillrättalagda version. Tidningen utkommer med en nätutgåva två gånger i veckan och ett magasin varannan vecka.
Vávra Suk
Chefredaktör

Guldbaggegalans förfall

🟠 KULTUR Guldbaggegalan har länge varit något jag har sett fram emot och njutit av, att först se filmstjärnor anlända på röda mattan och sedan följa prisutdelningen med spänning, ledd av en rolig konferencier. Numera är det dessvärre plågsamt att se den, bland annat på grund av vulgärt språk och politisk propaganda. Den första och sista delen leddes i år av okända afrikaner som hade ett vulgärt språk, med uttryck som ”What the fuck!”

Legender: Bakom kulisserna av myterna som styr oss

🟠 KULTUR I en värld mättad med info-fiction – virala inlägg på X, blockbusters eller valkampanjer – är legender inte längre berättelser från förr. De är en industri, en strategisk konst, som Bruno Fuligni avslöjar i sin bok ”Le Bureau des légendes décrypté”, där han utforskar spioners tekniker för att skapa trovärdiga täckmantlar. ”Le Bureau des légendes” är den franska titeln på TV-serien ”Falsk identitet” som sändes i SVT 2016.

Jättevargen ylar igen

🟠 Forskare: Första utrotade djuret återskapat Tre jättevargar påstås vara de första återskapade exemplaren av en utdöd djurart. Företaget bakom kritiseras dock för att presentera genmodifierade hybrider, som bara delvis har de utdöda generna, men samtidigt visar deras tekniska framsteg att det är möjligt att återskapa arter – men även att genmodifiera människor.

Satsa på ett eget örtapotek i år!

🟠 Nu har vi vintern bakom oss och våren har redan deklarerat sin ankomst. Redan lyser de små snödropparna bland löv och snö. Det är nu det frusna börjar få liv igen. Snart kan vi se de första små nässelskotten titta fram. Och nu kan vi börja så våra frön, visserligen inomhus än så länge, men bara känslan av att det är på gång är fantastisk. Man blir glad bara av att titta på de färgsprakande fröpåsarna.

Annonser

Senaste numret

Nya Tider är den enda tidningen som bemöter systempressens lögner i deras eget format: på papper. Sedan grundandet 2012 granskar Nya Tider den politiska korrektheten och berättar hur verkligheten ser ut bakom systemmedias tillrättalagda version. Tidningen utkommer med en nätutgåva två gånger i veckan och ett magasin varannan vecka.
Vávra Suk
Chefredaktör
Prenumerera på
Nya Tiders nyhetsbrev!

123 037 97 35

A Minska textstorlek". A+ Öka textstorlek. A++ Stor text.

Logga in på ditt konto

Genom att fortsätta surfa vidare på hemsidan godkänner du vår integritetspolicy.