Opinion Live om Nya Tider utan Ny Tider. Stillbild: SVT

Har Wolodarski fått SVT att böja sig?

Opinion Live i SVT handlade om Nya Tider och att ett antal mestadels okända författare skulle bojkotta mässan på grund av Nya Tider. Trots det fick inte Nya Tider vara med i studion med den krystade formuleringen att debatten inte ”primärt” handlade om Nya Tider. Har Wolodarskis order om att aldrig släppa fram Vávra Suk igen nu åtlytts av den statliga TV:n?

Det finns ett enda debattprogram i SVT. Det heter Opinion Live. Den 27 april diskuterades Nya Tiders medverkan på Bokmässan i höst. Ett antal författare, varav de flesta är helt okända och som ändå troligen inte hade någon aktuell bok att ställa ut, hotar med att bojkotta bokmässan om inte Nya Tider stängs ute.

Trots att det som debatterades var just Nya Tider och det framfördes en rad påståenden om tidningen, släppte inte SVT in någon från tidningen som attackerades, så att vi kunde bemöta de felaktiga påståendena.

Vi minns förra årets debatt i samband med Bokmässan, då fick undertecknad möjligheten att framträda i direktsändning i SVT Aktuellt. Jag lyfte då fram att orsaken till att Nya Tider startades är att de medier som finns inte sköter sitt jobb. De förvränger, bedriver ”agendajournalistik” och ljuger rakt ut. Jag tog fram exempel ur journalisternas egna led, där bland andra Ann-Charlotte Marteus på Expressen i februari 2015 skrev den självkritiska krönikan ”Det är jag som är åsiktskorridoren” om hur vissa röster medvetet tystas ned och hur fakta friseras för att passa den politiska agenda man bedriver. Jag tog också några exempel på DN:s mest flagranta lögner och uppmanade tittarna att läsa den gratistidning om DN:s ”agendajournalistik” som vi delade ut på Bokmässan.
Dagen efter SVT:s inslag fick DN:s chefredaktör Peter Wolodarski på bästa sändningstid skälla ut ansvarige utgivaren på SVT:s riksnyheter Ulf Johansson för att han låtit detta ske. Hur kunde en oppositionell redaktör tillåtas avslöja DN:s lögner? var det underliggande budskapet.

Peter Wolodarski, chefredaktör på DN, skällde ut SVT, och nu fick mycket riktigt inte Vávra Suk vara med i debatten. Stillbild: SVT
Peter Wolodarski, chefredaktör på DN, skällde ut SVT, och nu fick mycket riktigt inte Vávra Suk vara med i debatten. Stillbild: SVT

 

Den ångerfulle Ulf Johansson tog på sig hela ansvaret och menade att han ”svikit sina medarbetare”. Inslaget skulle ha varit mer ”tajt”, där Vávra Suk inte skulle få utrymme att säga vad han ville.
SVT verkar ha åtlytt direktiven från Bonnierkoncernen. Inte bara startade de en hetsjakt på medborgarjournalister som Fabian Fjälling från Granskning Sverige och hängde ut visselblåsare inom sjukvård och polisväsendet. När det blev dags för debatt om Nya Tider stängde man ute huvudpersonen. Ska Vávra Suk inte få ”säga vad han vill” och ”framstå som en svärmorsdröm”, som Wolodarski hade uttryckt det, då är ju en fri debatt så klart utesluten.

För självklart hade jag sagt ”vad jag vill”. Jag hade berättat om hur Annika Hamrud, en av undertecknarna av bojkotten mot Nya Tider, själv trakasserat dissidentskribenten Julia Caesar i hennes hem, ringt och knackat länge på hennes dörr, frågat ut hennes grannar och i flera timmar suttit utanför hennes bostad i en bil tillsammans med en fotograf. Jag hade också berättat om de minst två personer som drivits till självmord genom systemmedias skoningslösa uthängningar: Röda korsetvolontären Barbro Feldt och sverigedemokraten Mattias Philipsson.

Programledaren Belinda Olsson hade i stället tre and­ra gäster: bokmässans grundare Bertil Falck var i studion medan Expressens chefredaktör Thomas Mattsson var med på länk från Expressens redaktion med en Expressen-mikrofon i handen. Den tredje debattören var en viss Dror Feiler, som presenterades som musiker och ”aktivist”.

Dror Feiler är mest känd för att han under flera år systematiskt har stört torgmöten som Sveriges numera tredje största riksdagsparti anordnat. Han har kandiderat till både riksdagen och EU-parlamentet för Vänsterpartiet, dock utan framgång. Jonas Sjöstedt har aldrig tagit avstånd från Feilers demokratiförakt.

Vad hade Dror Feiler i studion att göra? Han är varken författare eller journalist, så han var knappast aktuell för Bokmässan. När Dror Feiler kallade vår tidning ”fascistisk” sade Belinda ”det får stå för dig, nu är ingen från Nya Tider här och kan försvara sig…”. Feiler malde dock på och gick så långt att han skrek ”Dom vill mörda mig!”, underförstått syftande på Nya Tider. Nu vill jag rikta följande uppmaning till Dror Feiler: berätta för oss när vi hotade att mörda dig! I vilket nummer av Nya Tider har vi skrivit att vi vill mörda dig?

Dror Feiler presenterade som musiker och "aktivist". Stillbild: SVT
Dror Feiler presenterade som musiker och “aktivist”. Stillbild: SVT

 

Jag kan inte tänka mig att han läst ett enda nummer av tidningen, utan gått på den svartmålning som förekommit, och nu sprider denna svartmålning själv. Feiler är flykting från Israel, där han vägrade att tjänstgöra som soldat i ockuperade palestinska områden. Hans föräldrar hade hjälpt den arabiska civilbefolkningen på Västbanken och i egenskap av före detta ordförande för föreningen Judar för israelisk-palestinsk fred borde han tvärtom uppskatta den ingående bevakning Nya Tider haft om till exempel den israeliska operationen Pelare av rök som Israel genomförde mot Gaza i slutet av 2012. Även till exempel denna veckas utrikesreportage om Israels stöd till Islamiska staten borde intressera honom.

Dror Feiler försöker störa Folkets demonstration den 30 januari 2016 genom att spela på sin saxofon. Foto: Nya Tider
Dror Feiler försöker störa Folkets demonstration den 30 januari 2016 genom att spela på sin saxofon. Foto: Nya Tider

 

Jag tycker dock att det är talande att ingen av de påstått cirka 200 författarna som vill bojkotta Bokmässan på grund av Nya Tider ville medverka i SVT:s debatt. Det är uppenbart att Dror Feiler, som inte har den minsta koppling till debatten, är en nödlösning, precis som Henrik Arnstad som skulle debattera mot mig förra året.

Det är en sak som är uppenbar: alla de som kritiserar Nya Tider vågar aldrig ställa upp på en ärlig debatt, för de vet att de inte har några riktiga argument.

Dela artikeln

Materialet är upphovsrättsskyddat. Du har tillstånd att citera fritt ur artiklarna förutsatt att källa (www.nyatider.se) anges. Foton får inte återanvändas utan Nya Tiders tillstånd.

Chefredaktör och ansvarig utgivare

Relaterat

Läs även:

Nyhetsdygnet

Senaste numret

Nya Tider är den enda tidningen som bemöter systempressens lögner i deras eget format: på papper. Sedan grundandet 2012 granskar Nya Tider den politiska korrektheten och berättar hur verkligheten ser ut bakom systemmedias tillrättalagda version. Tidningen utkommer med en nätutgåva två gånger i veckan och ett magasin varannan vecka.
Vávra Suk
Chefredaktör

Sverige efter 1945, sett från Skåne

🟠 BOKRECENSION Sveriges historia efter 1945 har onekligen sina intressanta sidor. Här har vi alltså ett land i Europas norra utkant, ett land med långa traditioner och med utmärkt folkmaterial med hög moral, väl skolat och drillat i ett modernt utbildningssystem. Detta resulterade i ett välfungerande samhälle med starkt försvar och blomstrande handel och industri. Sedan kom eländet med 60-talets begynnande fjärrinvandring, förslappad moral, utkonkurrerad spetsindustri och försvagat försvar. Vi tittar här närmare på en skildring av allt detta, sett ur en skånsk ingenjörs synvinkel.

Boken som blev profetisk

🟠 BOKRECENSION Finns det någon roman som på ett intressant sätt gestaltat massinvandringen? Ja, Jean Raspails De heligas läger från 1973 är fortfarande läsvärd. Den lyckas kondensera hela folkutbytet genom att låta det vara något som sker omedelbart, snarare än som resultatet av en utdragen process. Det är en fascinerande bok, både på grund av dess målande stil och dess profetiska insikter.

Forskare föreslår tankestyrning genom AI för att rehabilitera brottslingar

🟠 VETENSKAP OCH TEKNIK En uppmärksammad molekylärbiolog vill hacka kriminellas hjärnor för att göra dem till laglydiga medborgare. Teknologin är redan framgångsrikt testad på djur, och nu gäller det bara att ändra på den vetenskapliga etiken och öppna upp för experiment på människor. Han nämner specifikt ”diskriminering och hatbrott” som exempel, och enligt honom kan tekniken finnas på plats redan om tio år.

Thierry Baudet: Därför behövs en fundamental opposition

🟠 Enligt Forum voor Democraties partiledare Thierry Baudet har partiet intagit en roll som ”fundamental opposition”. Detta genom att inte godkänna själva premisserna i de frågor som de andra partierna debatterar med varandra. Han tar upp invandringen, covid, klimatet, jordbruket, Ukraina och EU som konkreta exempel. ”I alla dessa frågor har vi en mycket mer fundamental inställning. Det är därför vårt parti är i en marginaliserad position, därför att det är den röda linjen som du inte får passera”, säger han till Nya Tider. Nu vill han ge fler rörelser den ”intellektuella ammunition” som krävs för att kunna argumentera för en radikalt annorlunda linje.

“Bönderna är rädda för Arla”

🟠 Nu går en av Sveriges största mjölkgårdar i konkurs. En av Sveriges största mjölkgårdar läggs ned efter en konflikt med Arla, och den drabbade bonden är inte ensam. Nya Tider har talat med drabbade (infälld bild) och med Claes Jonsson, ordförande för Sveriges Mjölkbönder (stor bilden). Alla vittnar om en ”tystnadskultur” där Arla har vänt sig emot sina egna för att uppfylla politiskt korrekta krav och där Arlas medlemmar inte vågar uttala sig, vare sig internt eller offentligt.

Ett nordiskt ämbete

🟠 HISTORIA Ordet ”ombudsman” har fornnordiskt ursprung och själva ämbetet har en längre historia än vad man skulle kunna tro. Redan under medeltiden fanns det en ombudsman vars uppgift var att företräda någon annan och i 1809 års regeringsform skapades det ombudsmannaämbete vi känner till idag.

Satsa på ett eget örtapotek i år!

🟠 Nu har vi vintern bakom oss och våren har redan deklarerat sin ankomst. Redan lyser de små snödropparna bland löv och snö. Det är nu det frusna börjar få liv igen. Snart kan vi se de första små nässelskotten titta fram. Och nu kan vi börja så våra frön, visserligen inomhus än så länge, men bara känslan av att det är på gång är fantastisk. Man blir glad bara av att titta på de färgsprakande fröpåsarna.

Annonser

Logga in på ditt konto

Genom att fortsätta surfa vidare på hemsidan godkänner du vår integritetspolicy.